Dywan

Dywany do egzotycznych wnętrz afrykańskich

Dywany do egzotycznych wnętrz afrykańskich

Dywany do egzotycznych wnętrz afrykańskich

Kontynent afrykański jest drugim co do wielkośc, po Azji, kontynentem na świecie. Jest on niesamowicie różnorodny pod względem kultury i sztuki. Od początku XX wieku, kiedy modne stały się wyprawy na safari kultura afrykańska fascynowała podróżników i artystów. Elementy przywodzące na myśl Afrykę trafiły wtedy do domów klasy wyższej, a miłośnicy stylu art deco zaczęli wlatać je do wnętrz w tym stylu.  Ze względu na bogactwo form wyróżnia się trzy style afrykańskie: delikatny styl marokański, który charakteryzują pastelowe kolory i subtelne meble, wschodnioafrykański styl, w którym dominują brązy i biele, kontrastujące z jasnymi kolorami drewnianych mebli oraz wyrazisty styl południowoafrykański, którego kluczowym elementem są mocne kolory, kontrasty czerni i bieli oraz odważne wzory. Dekoracje w tych stylach bardzo dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz, przełamując proste krawędzie mebli dzięki opływowym kształtom i często wyrazistym kontrastującym kolorom.

Ogolna charakterystyka stylu

Styl afrykański łatwo wprowadzić do prawie każdego wnętrza, gdyż może pomóc w tym wiele dodatków. Ważne żeby były to oryginalne elementy kultury afrykańskiej z naturalnych materiałów, jak drewno czy skóra oraz aby wprowadzały do wnętrza kontrastową kolorystykę względem tej dominującej.

Materiały

W stylu tym dominują naturalne materiały. Meble powinny być dość ciężkie i koniecznie drewniane. Dla kontrastu najlepsze będzie ciemne drewno jak heban, a jeśli chcemy stworzyć przytulny nastrój warto zainwestować elementy wystroju z bambusu lub wikliny.

Meble

Do wyboru jest wiele mebli w stylu nowoczesnym i skandynawskim, jednak dla bardzo mocnego efektu można wybrać masywne meble kolonialne z ciemnego drewna. W grę wchodzą też meble rattatanowe. W salonie warto zainwestować w meble o skórzanych obiciach w kolorach brązu lub beżu.

Kolory

Tak jak i wszędzie, przy doborze kolorystyki warto podejmować wyważone decyzje. Ściany najlepiej pomalować na biało lub beżowo - co jest bezpiecznym i ponadczasowym wyborem, przy czym można dobrać jeden kolor kontrastowy dla jednej ze ścian. Może to być ciepły brąz lub mocna zieleń albo ceglany pomarańczowy lub czerwony, przypominające sawanne. Przeciwwagę dla tych kolorów powinny stanowić kontrastujące akcenty w jaśniejszych kolorach.

Dodatki

Styl afrykański jest o tyle ciekawy, że w całości może opierać się na dodatkach. Bardzo łatwo do wnętrz wprowadzić afrykański charakter wstawiając odpowiednie rzeźby, naturalne dywany ze skóry oraz egzotyczne rośliny pomiędzy drewniane meble skandynawskie. Dodatki takie jak opływowe figurki ludzi i zwierząt z ciemnego polerowanego drewna, maski obrzędowe, bębny czy hamaki zaznaczają fascynację tą kulturą oraz przywodzą na myśl ciepłe klimaty Afryki. W stylu tym jednak bardzo trzeba uważać na to, aby dodatków nie było za dużo, gdyż mogą one zacząć przytłaczać. Każdy element wystroju powinien być dobrany, bo sam w sobie jest piękny i przyjazny. Nie wszystkie dodatki muszą być typowo afrykańskie, wystarczy zawiesić ramki do zdjęć z ciemnego drewna, czy też postawić bambusowe misy i podkładki czy też egzotyczne rośliny w glinianych zdobionych donicach lub wazony z pędami bambusa.

Dywany we wnętrzach afrykańskich

Dywany do stylu afrykańskiego należy dobierać na zasadzie kontrastu z kolorem podłogi. Jeśli podłoga jest jaśniejsza bardzo dobrym wyborem będą ciemne i mocne kolory ziemi, czyli na przykład dywany skórzane lub geometryczne Gabbeh w tych tonacjach. Dla ciemnej podłogi, na przykład drewnianych parkietów, warto wybrać jasne dywany wełniane, w naturalnych kolorach owczej wełny. Jeśli mamy dużo ciemnych dodatków z polerowanego drenwa, można się zastanowić nad dywanem jedwabnym o delikatnej jasnej kolorystyce. Nie tylko kolor dywanu ma kluczowe znaczenie, ale także jego kształt i wzór. Można dobrać dywan w kształcie afrykańskiej zwierzyny, nawiązując do tradycji podróżników, którzy przywozili skóry zwierząt ze swoich wypraw oraz o wzorach charakterystycznych dla skór zwierząt Afryki to znaczy cętkowanych i pasiastych w “zeberkę”. Innymi elemntami, które mogą pojawiać się jako wzory na dywanach są kompozycje geometryczne, w abstrakcyjny sposób przedstawiające ludzi podczas codziennych prac oraz zwierzęta i roślinność w dziczy. Przy tych bardzo charakterystycznych wzorach i kolorach nasuwa się pytanie czy ten styl można pogodzić z wystrojem nowoczesnych wnętrz - na które odpowiedź to zdecydowane “Tak!”. Zapraszamy do naszych salonów ze zdjęciami Waszych wnętrz, a my podpowiemy, które dywany mogłyby nadać im Wasz wybrany styl.