Historia czerwonego dywanu

Historia czerwonego dywanu

Historia czerwonego dywanu

Czerwony dywan to nie tylko symbol statusu, ale też część wspaniałej tradycji mającej swój początek na 458 lat przed naszą erą w starożytnej Grecji, możliwe że na scenie teatru.

Czerwony dywan w czasach antycznych

Pierwsza wzmianka o czerwonym dywanie pochodzi z Agamemnona, Ajschylosa, napisanego w 458 roku przed naszą erą, gdzie główny bohater wracając z Troi spotyka swoją żonę, która sugeruje, żeby przeszedł po czerwonym dywanie do domu. Na to Agamemnon odpowiada, że to zbyt duży zaszczyt, który powinien być zarezerwowany dla bogów, a jednak po nim stąpa - co nie kończy się dla niego dobrze.

Czerwone barwniki

Być może czerwony dywan jest symbolem bogactwa i stylu, dlatego że czerwony barwnik jest jednym z najrzadszych i najtrudniejszych barwników do wykonania - z tego powodu jest także najdroższym.

Kolor czerwony od dawna był używany podczas uroczystości, Egipcjanie barwili swoje ciało na czerwono podczas obchodów religijnych, a kolor kojarzył się z życiem oraz zwycięstwem. Indyjscy mnisi barwili nim swoje szaty, a w krajach arabskich dzięki marzanie barwierskiej uzyskiwano wiele odcieni czerwieni.

W Rzymie był to kolor cezara, wojska i bogów, szczególnie boga wojny.

Kościół Katolicki w Europie przyjął czerwony za kolor świadczący o bogactwie i szlachetnym pochodzeniu. Czerwony był kolorem władców, duchownych oraz kupców, którzy aspirowali do podniesienia swojego statusu społecznego - możni nosili czerwone ubrania, ozdabiali pokoje czerwienią oraz kupowali czerwone dywany.



W Renesansie i później

Dzięki tradycji realizmu w obrazach z okresu Renesansu możemy dobrze poznać styl wystroju wnętrz oraz modę. Na obrazach z czasów Renesansu często widać czerwone orientalne dywany w salach tronowych oraz na podestach, na których znajdował się tron i gdzie zasiadali władcy. Nie są to dywany jednolite, a raczej dywany w których dominuje czerwień ze zdobieniami, często złotymi lub czarnymi. W tych czasach czerwone dywany były także używane na scenach teatrów.

Co ciekawe, niektóre dywany orientalne przedstawione na renesansowych obrazach zawdzięczają swoje nazwy malarzom, którzy pierwsi je malowali, lub używali ich motywów często. Dlatego też mamy dywany nazwane Holbein, Bellini Crivellis, Memlings, i Lotto. Nawet jeśli miejsce pochodzenia dywanu było znane, to nazwa zwyczajowa, pochodząca od malarza często się utrzymała. Dywany te charakteryzują się bogactwem zdobień i wzorów, a kolorem który wśród nich dominuje jest czerwień - nic dziwnego, skoro to właśnie dygnitarze najczęściej pojawiali się na obrazach. W tym wypadku tło dywanu w kolorze czerwonym dodawało im powagi i świadczyło o wysokim statusie.

Współczesność

W osiemnastym i dziewiętnastym wieku czerwone dywany rozwijano przed klientami ekskluzywnych miejsc, a dziś często używa się ich na premierach filmowych. W tym samym czasie dygnitarzy politycznych zaczęto witać rozwijając przed nimi czerwony dywan.  

W dwudziestym wieku jedna z najbardziej znanych linii kolei w Stanach Zjednoczonych witała swoich pasażerów czerwonym dywanem - zaprojektowanym specjalnie dla nowego pociągu “20th century limited”. Dywan wyznaczał drogę do drzwi wagonu na stacjach w Chicago i w Nowym Jorku.

Kolor czerwony jest najczęściej kojarzony z radością i dobrobytem. W operach często do wejść prowadzą czerwone dywany, a kolor obić miejsc siedzących też jest czerwony. W Chinach czerwony jest kojarzony ze szczęściem do tego stopnia, że kobiety ubierają do ślubu czerwone suknie.



W świecie filmu

W świecie filmu czerwony dywan jest używany podczas Ceremonii Rozdania Oscarów, Nagród Grammy czy BAFTA. Od 1964 roku, czerwony dywan przed wejściem na Ceremonię Rozdania Oscarów jest miejscem gdzie fotografowie robią zdjęcia celebrytom w najnowszych sukienkach i kreacjach. Kiedy media nie były tak szeroko dostępne, zdjęcia celebrytów na czerwonym dywanie stawały się wyznacznikiem mody i sposobem na zbliżenie się do swoich faworytów i poznania trendów w modzie. Jest to do tego stopnia popularne, że mówi się nawet o “kreacjach na czerwonym dywanie”, które pozostają w świadomości społeczeństwa na wiele lat, takich jak fioletowa suknia Elizabeth Taylor z 1970 roku, garnitur w którym wystąpiła Diane Keaton w 1978 lub Cher, która wystąpiła w 1988 w koronkowej prześwitującej sukni lub sukienka z łabędziem, w której przyszła BJORK w 2001 roku.

Sam dywan, którego używa się na ceremonię rozdania Oscarów jest ogromny, ma powierzchnię półtora kilometra kwadratowego  - jego instalacja na miejscu zajmuje dwa dni. Jest on zrobiony z nylonu, materiału który jest bardzo trwały, a mimo tego wymienia się go co dwa lata. Jego prawdziwy kolor nie jest dokładnie czerwony, ale barwniki użyte sprawiają, że wygląda na czerwony podczas transmisji telewizyjnych.

Szał na czerwone dywany

Czerwony dywan dodaje wagi każdej okazji, czy to ślubom, weselom, czy nawet klubom nocnym - to typowa część każdej dużej uroczystości, która daje jej uczestnikom poczucie tego, że biorą udział w czymś wyjątkowym.

Czerwony dywan na zamówienie

Czerwone dywany na specjalne okazje często kupuje się na zamówienie, żeby były dostosowane do miejsca spotkania i idealnie wpasowane w przestrzeń. Alternatywą do kupna, jest wynajęcie dywanu na specjalną okoliczność. Czerwone dywany zazwyczaj mocuje się do podłogi dwustronną, niebrudzącą taśmą w ten sposób, by móc je zwinąć tuż po uroczystości.