Unikalne cechy dywanów chińskich

Unikalne cechy dywanów chińskich

Wczesne początki sztuki tkackiej w Chinach

W Chinach historia tkania dywanów ma juz wiele wieków. Najwczesniejse przyklady dywanow pochodza z czasow ostatniego wladcy dynasti Chen. Byla to sztuka niszowa aż do 1700 roku.

Klasyfikacja dywanów chińskich

Dywany chinskie, w przeciwienstwie do innych dywanow orientalnych klasyfikuje sie ze wzgledu na monarchę, który panował w Chinach w czasie powstania dywanu, a nie ze wzgledu na miejsce jego pochodzenia, tak jak w przypadku dywanów Perskich.

Materiały

Wełna w Chinach nie była zbyt powszechna, dlatego też tkanie dywanów nie było popularne wśród niższych warstw społecznych. Wiec pomimo tego, że Chiny od zawsze eksportowały swoją sztukę tradycyjną, to jednak dywany tkało się głównie na uzytek wewnętrzny.

Kolory

Każdy kolor w kulturze chińskiej ma bardzo konkretne znaczenie. W Chinach jest pięć kolorów podstawowych, które są powiązane z teorią pięciu elementów: zielony, który odpowiada drewnu, czerwony symbolizujący ogień, żółty, który jest symbolem słońca, biały - kolor metalu oraz czarny, który jest kolorem wody. Kolory te wynikają z tradycyjnej nauki, która opierała się na teorii pięciu elementów.

Wzory dywanów chińskich

Wzory to zazwyczaj polaczenie wzorow kwiatowych z geometrycznymi

Boom na eksport dywanów Chińskich

Dopiero w drugiej połowie dziewiętnastego wieku Chiny zaczeły eksportować dywany. Pod wplywem popytu z zachodu zaczeli tez produkowacich wiecej dywanów, szczegolnie w latach 1920 w epoce art deco, charakteryzywaly sie one zywymi kolorami i niecodziennymi połączeniami stylów.

Epoka Art Deco

W epoce Art Deco w latach 1910-1930 w

Symbolika dywanów chińskich

Nowoczene uzycie nowych i dawnych symboli łączy sie w kulturze Chińskiej w tradycji tkania dywanów. Dodatkowo, w dywanach Chińskich powszechne jest użycie symboli z natury, mitow, buddyzmu taoiuzmu, a kazdy symbol ma szczegolne znaczenie ktore trudno rozszyfrowac.