Dywany, po pierwsze ze względu na ich konotacje symboliczne związane z funkcją reprezentacyjną oraz historią, oraz na to, że są przedmiotem luksusowym przykuwają uwagę artystów pobudzając ich wyobraźnię.
W Opowieści tysiąca i Jednej Nocy książę, najstarszy syn Sułtana Indii nabywa magiczny dywan, który pozwala mu na podróże w przestrzeni nie zważając na dystans oraz na trudy. Dywan w tej opowieści pozwala na natychmiastowe przemieszczenie się do innego miejsca, więc jego poc przywodzi na myśl opowieści science-fiction.
Podobną moc mają dywany opisane przez Marka Twaina w książce “Wizyta Kapitana Stormfielda w niebie” gdzie wszyscy odwiedzający poruszają się za pomocą magicznych dywanów. Istnieje jednak więcej przykładów “latających dywanów”, które rzeczywiście zabierały pasażerów w podróże powietrzne, jak na przykład ogromny dywan króla Solomona, o którym mowa jest w Biblii, a który dryfował na wiatrach i którego pasażerów osłaniało od słońca stado ptaków. O latającym dywanie jest też mowa w kulturze słowiańskiej, w której Baba Jaga obdarowuje nim Głupiego Jasia, żeby ten mógł odnaleźć miejsce, do którego podąża.
Jeśli chodzi o nowsze wzmianki, to cały komiks o Asteriksie i Obelixie został poświęcony zagadnieniu latającego dywanu. Odcinek 28, Asteriks i Latający Dywan