Dywany w klasycznym wystroju wnętrz

Dywany w klasycznym wystroju wnętrz

Dywany w klasycznym wystroju wnętrz

Jak wyglądają klasyczne wnętrza?

Styl klasyczny to, najogólniej mówiąc, sztuka odnajdywania uniwersalnego piękna poprzez nawiązywanie do wytworów minionych epok. Poprzez swoją ponadczasowość, styl klasyczny nie nudzi się i jest bardzo odporny na zmieniającą się modę. Nie jest to styl związany z konkretną epoką, lecz odnoszący się do wielu z nich. Początki tego stylu sięgają XVIII wieku, kiedy w sztuce i architekturze panował styl nazywany nomen omen - klasycyzmem. Nawiązywał on w głównej mierze do spuścizny po kulturze starożytnej Grecji i Rzymu. W odróżnieniu do poprzedniej epoki, frywolnego i żywiołowego rokoko, klasycyzm stawiał na umiar i stonowanie. Oczywiście był to styl panujący w pałacach i bogatych dworach, więc nie stronił od luksusów. Boazerie i meble z drewna najwyższej jakości, dywany perskie na podłogach, oraz wytworne gobeliny na ścianach były wyznacznikami przepychu i świadczyły o zamożności gospodarza.

Dziś wnętrza w stylu klasycznym to przede wszystkim prostota, ład i harmonia. Podobnie, jak w tradycyjnym klasycyzmie, odczuwalne są nawiązania do starożytności, z reguły jednak rezygnuje się już z nasycania wnętrza atmosferą przepychu. Współczesny styl klasyczny nie dąży do uczynienia z domu pałacu, ani muzeum. Stosowane są prostsze, mniej wytworne rozwiązania, mające nadać wnętrzom ciepłego domowego charakteru, przy jednoczesnym zachowaniu ładu i elegancji. W stylu klasycznym bardzo ważna jest równowaga i symetria. Najczęściej pośrodku znajduje się drewniany stół, bądź stolik, stojący na dywanie perskim, a pod ścianami, mniej więcej w równej odległości, ustawione są pozostałe meble. Znakiem charakterystycznym stylu klasycznego jest kasetonowa boazeria na ścianach, a także na suficie. Tworzy ona bardzo estetyczne i eleganckie zestawienie wypukłości i wklęsłości.

Ważna jest dbałość o jakość materiałów. Meble zawsze powinny być z prawdziwego, solidnego drewna a dywany i zasłony z naturalnych tkanin, jak wełna, bądź jedwab. 

Jakie dywany pasują do stylu klasycznego?

Styl klasyczny preferuje stonowane formy i kładzie akcent na harmonię i symetrię. Dlatego najlepiej w ten styl wpisują się tradycyjne dywany orientalne. Najbardziej typowe są dywany perskie, ze względu na duże bogactwo wzorów i kolorów, a także wielowiekową tradycję, która na stałe umiejscowiła je wśród rzeczy ponadczasowych, stały się marką samą w sobie. Oczywiście nie oznacza to, że w stylu klasycznym jesteśmy ograniczeni wyłącznie do perskich dywanów. Możemy wybierać spośród wielu innych orientalnych typów, które również doskonale wkomponują się w styl klasyczny. Z pewnością sprawdzą się tutaj dywany indyjskie, pakistańskie, czy też chińskie.

Istotne jest, żeby dywan miał odpowiednie proporcje względem innych elementów otoczenia. Nie powinien być za mały, bo zbyt duża ilość pustego miejsca na podłodze może sprawić niekorzystnie wrażenie pustki i zaburzonej harmonii. Jeśli jednak przesadzimy w drugą stronę, dywan może swoją wielkością przytłoczyć całe pomieszczenie, które zacznie robić wrażenie ciasnego, nawet jeśli w rzeczywistości jest duże. Najlepiej, jeśli dywan zajmuje znaczny obszar podłogi w centralnej części pomieszczenia, zostawiając jednak widoczne odstępy od ścian. Dzięki temu wyrazisty kolorystycznie dywan może stanowić bezpieczny kontrast dla drewnianej podłogi i mebli, tworząc jedną, harmonijną całość.

Jeśli chodzi o samą kolorystykę dywanu, to jest ona różnorodna, zwykle trzeba ją dopasować do pozostałych elementów wnętrza. Gdy wszystko jest w podobnej do siebie kolorystyce, dywan o mocnym ubarwieniu i wyrazistych motywach zdecydowanie ożywi atmosferę. Jeśli w pomieszczeniu jest dużo kontrastujących ze sobą elementów, wtedy powinny się sprawdzić jasne, łagodne kolory. Trzeba pamiętać, że styl klasyczny lubi ład i umiar, dlatego unika się pstrokatych barw i asymetrycznych motywów. Również nie są wskazane motywy krajobrazowe, ponieważ zakłócają one symetrię całego układu wnętrza.

Najczęściej stosowane są symetryczne kształty z motywami geometrycznymi i roślinnymi, typowymi dla orientalnego wzornictwa. Wachlarz możliwości jest na tyle szeroki, że można również wybrać dywan w stylu nowoczesnym, aby nadać pomieszczeniu nieco ducha modernizmu. Przykładami dywanów nowoczesnych pasujących do stylu klasycznego mogą być Emporium, Muster, czy Jan Kath.