Styl industrialny nie musi być zimny
Z pojęciem stylu industrialnego spotykamy się często, nieraz używane jest zamiennie z określeniem “styl loftowy”. Chociaż istnieje już wiele lat i w wielu kręgach jest wyrazem ciekawego, indywidualnego stylu, nie wszystkim jest on dobrze znany. Czym jest styl industrialny? Jakie są jego charakterystyczne cechy? Jakie dywany mogą do niego pasować? Postaramy się dać odpowiedź na te nurtujące pytania.
Styl industrialny narodził się w USA w latach pięćdziesiątych. Były to czasy recesji i ludzie szukający tanich rozwiązań mieszkaniowych wynajmowali stare magazyny, fabryki oraz inne post-industrialne monumenty, które widziały już zenit swojej użyteczności.
Ze względu na te warunki wykształcił się styl industrialny, który zamiast ukrywać cechy takie jak surowe wykończenia, materiały budowlane i wszelkie “niedoróbki” zaczął je eksponować. Dlatego nieodzowną częścią tego stylu stały się niewykończone metalowe oraz drewniane powierzchnie i przemysłowe wzornictwo, nadający stylowi industrialnemu atmosferę magazynu mieszkalnego i stawiając na jego wysoką funkcjonalność.
Odsłonięte instalacje i łączenia
W domach rury i kable zazwyczaj zakrywamy, ale ze względu na skalę i charakter przestrzeni post-industrialnych ukrywanie tych elementów nie było opłacalne ani nawet konieczne. Z praktycznych względów nie ma powodów do ich ukrywania, tak więc właściciele konwertowanych mieszkań je eksponowali, a pozostałe elementy wystroju takie jak meble i dywany dobierali do nich. Dzięki temu wykszałcił się styl industrialny, który celebruje ręcznie spawane elementy, odkryte metalowe rury oraz okablowanie. W tym stylu elementy funkcjonalne są stylowe same w sobie, dlatego rzadko stosuje się dodatkowe ozdoby. Meble przemysłowe łączące stal z drewnem, z powodów praktycznych, tutaj są wysoce pożądane, a ich oszczędna produkcja godzi się z filozofią tego wystroju.
Filozofia eksponowania unikalnych cech
Niektórzy nazywają je niedociągnięciami, jednak nierówności, łączenia, pętle, które sprawiają że meble czy dywany są unikatowe wśród koneserów są wysoce cenione. Także każde zespawane łączenie, każda pętla, szew mogą być widoczne i pełnią funkcję ozdobną. Podkreślają one zarówno funkcjonalność tych rozwiązań, jak i ich wagę, to że poświęcono im czas, oraz że są one potrzebne i jedyne w swoim rodzaju.
Surowe naturalne materiały i kolory
Metal i drewno dominują w przestrzeniach industrialnych. Sprawia to, że przestrzenie te są bogate w ziemiste, metaliczne i brązowe odcienie, które często kontrastują z białymi ścianami. Półki często są wykonane z drewna lub stali nierdzewnej. Podłoga jest wykonana z linoleum, betonu lub dużych płyt. Jak można przypuszczać popularnylm kolorem jest też szarość, która przywołuje na myśl stal i beton, dlatego jest ona używana zamiennie z bielą do malowania ścian.
Stylowe detale vintage
Styl vintage także stawia na drewno i szarości, dlatego detale w tylm stylu dobrze wyglądają we wnętrzach industrialnych wprowadzając do nich ciepła, ale nie zaburzając atmosfery.
Inspiracje fabrykami i labolatoriami
Atmosfera przemysłowa to klucz do udanej aranżacji w stylu industrialnym, dlatego często kupuje się do tych przestrzeni meble z drugiej ręki - na wyprzedażach po zamknięciu zakładów i firm. Metalolwe szafy są nie tylko stylowe, ale i bardzo wytrzymałe. Tak samo skórzane sofy z poczekalni, blaty z grubego marmuru czy zastawa ze stali nierdzewnej. Kolejnym popularnym elementem wystroju jest szkło, surowy materiał kojarzony z labolatoriami, barami i fabrykami. W metalowych lampach często też widać duże żarówki, imitujące lampy żarowe.
Jakie dywany dobrać do tego stylu?
Dywany w tym stylu to konieczność, głównie ze względu na praktyczne względy. W stylu industrialnym raczej nie stosuje się wykładziń, bo jest to przeciwne jego filozofii odkrywania surowych materiałów, oraz sprawia że wnętrza wyglądają jak firmowe poczekalnie - a nie o to chodzi. Dlatego dywany, które zakrywają tylko część podłogi, a jednocześnie dodają wnętrzom użyteczności m.in. poprzez dostarczenie izolacji cieplnej są bardzo pożądane.
Dywany wełniane w odcieniach ziemistych
Dywany wełniane naturalnie występują w wielu odcieniach brązu, pasujących do drewna, tak więc nawet te dywany, któremają wzory nie muszą być w żaden sposób barwione. Jest to zgodne z filozofią zostawania przy naturalnych kolorach materiałów.
Dywany skórzane
Dywany skórzane są bardzo funkcjonalne i dobrze współgrają z preferowaniem szybkich rozwiązań wymagających minimum obróbki.
Dywany nowoczesne o abstrakcyjnych wzorach
Dywany o abstrakcyjnych wzorach, szczególnie te w kolorach szarości czy błękitu oraz srebra mogą dać niesamowity efekt mieniącego się metalu. Jako że jedwab jest materiałem, który bardzo się mieni jest bardzo polecany do takich wnętrz, gdyż może imitować żywą stal.
Dywany w stylu vintage
Ciekawym dodatkiem mogą być dywany w stylu vintage, które mogą wyglądać na trochę zużyte, przez to, że są nierównomiernie farbowane.
Dywany gabbeh o gemetrycznych wzorach
Brązy i ziemiste odcienie charakterystyczne dla dywanów gabbeh dobrze współgrają ze skórzanymi obiciami i ciemnymi podłogami.