Klasyczna egzotyka - czyli styl kolonialny
Styl kolonialny, jak sugeruje sama nazwa, odwołuje się do epoki wielkich ekspansji kolonialnych z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Styl ten powstawał przede wszystkim w państwach najbardziej znanych z podbojów kolonialnych, takich jak Anglia, Francja, czy Hiszpania. Koloniści z Europy, mieszkający w odległych krajach na innych kontynentach, próbując stworzyć sobie komfortowe warunki do życia, budowali dla siebie domy w klasycznym stylu europejskim, wzbogacając go o elementy zaczerpnięte z lokalnego rzemiosła i architektury. Działało to także w drugą stronę. Ludzie, którzy powracali z kolonii do ojczystych krajów, często zabierali ze sobą różne egzotyczne nabytki: meble, ozdoby, tkaniny, dywany. Nabytki te służyły potem jako elementy wzbogacające wystrój rodzimych wnętrz. Z tego niecodziennego połączenia klasycyzmu z zamorską egzotyką powstał właśnie styl kolonialny. Obecnie epokę kolonializmu mamy już dawno za sobą, niemniej jednak styl, który ona wytworzyła, przetrwał po dzień dzisiejszy. Co więcej, przeżywa on w ostatnich latach renesans.
Charakterystyka stylu
Co wyróżnia styl kolonialny spośród innych stylów? Przede wszystkim egzotyczny klimat. Można powiedzieć, że stylem najbardziej spokrewnionym z opisywanym stylem jest styl kolonialny. Stanowi on swojego rodzaju punkt wyjściowy dla stylu kolonialnego, ponieważ styl kolonialny to tak naprawdę w znacznej mierze styl klasyczny zmodyfikowany o egzotyczne elementy, pochodzące z odległych zakątków świata.
Spróbujmy jednak trochę to doprecyzować i wymienić cechy charakterystyczne stylu kolonialnego:
1.Egzotyczne drewno
Swego rodzaju znakiem firmowym stylu kolonialnego są eleganckie, masywne meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna, jak mahoń, czy palisander. Wykonane są oczywiście z naturalnego drewna, wszelkie sztuczne substytuty odpadają. Zwykle meble te są zdobione prostą, bądź bardziej finezyjną ornamentyką. Powinny one dawać wrażenie stonowanej elegancji i luksusu, jednak nie mogą swoimi rozmiarami przytłaczać, bo wtedy zaczynają wyglądać groteskowo. Oprócz mebli obowiązkowym drewnianym elementem jest podłoga, również wykonana z egzotycznych odmian drewna. Dodatkowo mogą się znaleźć w pomieszczeniu rozmaite drobne drewniane akcenty, jak ramy obrazów, czy drewniany zegar.
2. Jasna kolorystyka ścian
Kolorystyka ścian zbliżona jest bardzo do stylu klasycznego. Drewno używane w stylu kolonialnym ma przeważnie ciemne barwy, dlatego, żeby rozświetlić pomieszczenie i nadać mu nieco życia, sciany utrzymuje się w jasnych kolorach bieli lub beżu. Podobnie jak w stylu klasycznym stosuje się czasem kasetonowe boazerie na ścianach i suficie.
3. Elegancja i harmonia
Styl kolonialny ma dużo wspólnego ze stylem klasycznym, dlatego tak ważne jest postawienie na rozwiązania pełne ładu i elegancji. W tym stylu powinniśmy unikać pstrokatych kolorów i wstawek z bardziej nowoczesnych stylów. Cały dom powinien mieć zachowane równe proporcje i stonowane kolory, dobierane na zasadzie zgodności, bądź kontrastu. Na przykład dywan powinien być umieszczony na środku pomieszczenia, bądź w sposób, w którym by równomiernie zakrywał odsłoniętą część podłogi.
4. Mało technologicznych gadżetów
Styl kolonialny należy do stylów, które wyraźnie odnoszą się do epok minionych. Efektem, który chcemy osiągnąć decydując się na ten styl, powinno być wrażenie wnętrza domu wybudowanego w dziewiętnastym wieku, w odległym kraju Afryki, Dalekiego Wschodu, czy jeszcze innym egzotycznym miejscu. Aby ten efekt osiągnąć, powinniśmy ograniczyć ilość wyeksponowanej elektroniki. Sprzęt grający może być przykładowo obity drewnem, a kabelki schowane pod dywanem.
5. Egzotyczne tkaniny
Styl kolonialny obfituje w przeróżne tkaniny, pochodzące z różnych zakątków świata. Można tu wymienić baldachimy nad łóżkami, zasłony, poduszki, narzuty, a także dywany. Tkaniny są najczęściej wykonane w orientalnym stylu i koniecznie z dobrej jakości materiałów. Styl ten daje wielkie pole do popisu miłośnikom dywanów, ponieważ stanowią one bardzo ważny element wystroju wnetrza. Jakie dywany będą pasować do tego stylu? Bardzo wiele, ale przede wszystkim tradycyjne dywany orientalne, chińskie, indyjskie, czy perskie.