Dywany indyjskie

Dywany indyjskie

Dywany indyjskie to dywany bardzo wysokiej jakości tkane ręcznie z jedwabiu i wełny. Wzory przeważnie roślinne. Gęstość tkania to 300-700tyś węzełków na m/kw. Wysokość runa 5-9 mm. Bardzo bogata paleta wzorów i kolorów. Ręcznie tkany dywan indyjski niezmiennie od setek lat stanowi stylowy i niezwykły dodatek do wielu rodzajów wnętrz. Bogata kolo...

Dywany indyjskie to dywany bardzo wysokiej jakości tkane ręcznie z jedwabiu i wełny. Wzory przeważnie roślinne. Gęstość tkania to 300-700tyś węzełków na m/kw. Wysokość runa 5-9 mm. Bardzo bogata paleta wzorów i kolorów. Ręcznie tkany dywan indyjski niezmiennie od setek lat stanowi stylowy i niezwykły dodatek do wielu rodzajów wnętrz. Bogata kolorystyka i orientalne wzory sprawiają, że tradycyjne dywany wełniane i jedwabne w stylu indyjskim nadadzą pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru - zarówno jako dekoracje ścienne jak i podłogowe.

 

Dywany indyjske należą do  dywanów klasycznych. W ofercie różne kolekcje, różniące się wzorem i kolorem. Różnorodność, przy jednoczesnym zachowaniu indyjskich zasad tkactwa i zgodności z kulturą, to połączenie, które pozwala stworzyć produkt najwyższej jakości.

 

Rozkwit sztuki tkackiej w Indiach rozpoczął się w XVI wieku pod rządami dynastii Wielkich Mogołów, założonej w 1526 roku przez Babura. Rządziła ona aż do 1858 roku. Do jej upadku przyczyniły się afgańskie i perskie podboje oraz angielska kolonizacja. Początki indyjskiego kobiernictwa sięgają czasów Humajuma (1530-1555), który w 1544 roku uciekł do Persji przed afgańską rewoltą i schronił się u safawidzkiego sułtana Szah Tahmaspa. Tam nauczył się cenić kulturę i naukę.

 

Podobno, jak głosi tradycja, wracając w 1553 roku do kraju, poprosił sułtana, o pozwolenie zabrania ze sobą projektantów i mistrzów biegłych w uwielbianej przez niego sztuce wiązana kobierców, aby popularyzować ją w jego ojczyźnie. Tak na terenie Indii narodziła się wspaniała tradycja, którą kontynuował syn Humajuna, Akbar (założył ona manufaktury w Agrze, Lahaur i Fatehpur), a także następni mogołowie, co poświadczają ówczesne malowidła, przedstawiające między innymi cenne kobierce w siedzibach lokalnych maharadżów.

 

Dywany indyjskie tkane ręcznie (ręcznie wiązane)

Tradycyjny dywan indyjski tkany był wyłącznie ręcznie ze 100% wełny lub jedwabiu, różnymi metodami — ręcznie wiązane, tkane na ręcznych krosnach lub ręcznie tuffowane (igłowane). Swoją stylistyka i wykonaniem dywan indyjski zbliżony jest do innych orientalnych dywanów takich jak perskie czy tureckie.

 

Proces powstawania dywanów jest żmudny i długotrwały – czasem rzemieślnik poświęca jednemu dywanowi kilka miesięcy lub nawet lat. Dywany indyjskie wyróżniają się bogatym wzornictwem inspirowanym lokalną tradycją i wierzeniami. Dywany, u których został użyty jedwab lub bawełna cechują się dużą wyrazistością i nasyceniem barw (wyglądają jak obraz). Dzięki precyzyjnym technikom ręcznie tkane dywany odznaczają się większą gęstością runa.

 

Dywany orientalne

Dywany indyjskie są idealnym uzupełnieniem aranżacji zabytkowych wnętrz w stylu kolonialnym czy retro. Naturalne materiały klasycznych mebli i sprzętów – wełna, drewno, skóra – utrzymane są w ciepłych kolorach, które aż proszą się o sparowanie z orientalnym dywanem. Wbrew pozorom dywany indyjskie możemy wykorzystać także w nowoczesnych aranżacjach. Połączenie ich z oryginalnym wnętrzem podkreśli jego urok i nada wnętrzu charakteru. Moda na dywany orientalne to mieszkaniowy trend ostatnich lat. Po niewielki indyjski dywan możemy sięgnąć więc równie dobrze we wnętrzu skandynawskim czy innej aranżacji.

 

Jak widać dywany indyjskie, dobrze będą wyglądać w każdych wnętrzach, a jakość ich wykonania sprawia, że będą nas cieszyć długi czas. Miłe w dotyku i wytrzymałe dywany indyjskie to niezwykły dodatek w aranżacji naszych domów.

 

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdą Państwo całą aktualną naszą kolekcję dywanów.

 

Przejdź do sklepu internetowego

Czytaj więcej

Wnętrze naszego sklepu - olbrzymi wybór dywanów dostępny od ręki

Zobacz wnętrze naszego salonu. Najnowsza kolekcja dywanów już w sprzedaży. Dodatkowo oprócz dywanów posiadamy również piękne grube koce oraz poduszki. U nas z pewnością znajdziesz wymarzony dywan dla siebie!

Nagranie pochodzi z czerwca 2024

na stronę
Pokazuje 33 - 64 z 108 elementów
Pokazuje 33 - 64 z 108 elementów
(3/5), głosów: 2
Ocena strony