Czyszczenie i pielęgnacja

Dywany wełniane

Do produkcji ręcznie tkanych dywanów używana jest wełna tylko najwyższej jakości, która po odpowiedniej obróbce (pranie, impregnacja) zabezpiecza ją. Dzięki temu decydując się na zakup dywanu orientalnego nie mamy problemów żeby utrzymać go w dobrej kondycji. Odkurzanie jest podstawową czynnością, jaką wykonujemy. Odkurzamy zgodnie z kierunkiem runa, czyli z włosem.

czyszczenie dywanów wełnianych

Plamy usuwamy za pomocą delikatnych detergentów, przeznaczonych do czyszczenia dywanów wełnianych ręcznie tkanych wg. Instrukcji. Jeżeli natomiast coś nam się rozleje, wystarczy za pomocą np. papierowych ręczników zebrać ciecz, gdyż wełna jej nie wchłonie i następnie wilgotną czystą szmatką przesuwamy zgodnie z kierunkiem runa. Po wyschnięciu nie powinno być śladu. Zanim oddasz dywan orientalny do pralni sprawdź dokładnie jej referencje!!!

Dywany jedwabne

Dywany utkane z jedwabiu także są bardzo odporne na zabrudzenia, ale w tym przypadku nie możemy sobie pozwolić na wywabianie plam chemią. Gdy zauważymy plamę musimy niezwłocznie ją usunąć. Możemy spróbować wywabić ją sami. Do tego potrzebny nam będzie czysty najlepiej biały ręcznik, którym bardzo delikatnie przesuwamy po dywanie zgodnie z kierunkiem runa. Jeżeli po kilku próbach plama nadal jest, wzywamy fachowca, który bez najmniejszego problemu poradzi z nią sobie. Odkurzamy tak samo jak dywany wełniane.

Profesjonalna pralnia dywanów poradzi sobie z wyczyszczeniem każdego dywanu. Nawet tego z jedwabiu czy wełny. Jeżeli nie wiemy, jak podejść do samodzielnego czyszczenia dywanów tego rodzaju to nie eksperymentujmy, tylko zaufajmy firmom do tego przeznaczony. Pralnia dywanów wie jakie środki powinna użyć i jak oczyścić, wysuszyć dywan bez jego uszkodzenia.

Impregnacja dywanu

Jest to nic innego jak sposób przedłużenia żywotności dywanów. Impregnacja dywanów pozwala na zabezpieczenie ich przed nadmiernym zabrudzeniem. Jest to zabieg rzadko stosowany, a warto z niego korzystać. Warstwa ochronna na dywanach z biegiem czasu ulega starciu, co może doprowadzić całkowitego zniszczenia dywanu. Impregnacja dywanów daje ochronę na plamy wszelkiego typu. Zabieg impregnacji powinien być w szczególności stosowany na dywany narażone na większe użytkowanie, czyli te w korytarzach czy dużych powierzchniach użytkowych. Powstała w wyniku impregnacji powłoka na powierzchni dywanu sprawia, że utrzymanie go w czystości nie będzie wymagało dużego wysiłku. Impregnat wnikając w głąb tkaniny, otacza każde włókno, chroniąc je przed ewentualnym zabrudzeniem. Tworzy tak zwaną barierę ochronną powodującą wypychanie wody do góry, więc żadne substancje płynne nie będą mu straszne. W przemyśle włókienniczym impregnacja dywanów stosowana jest już kilkanaście lat. Warto więc zaufać i poddać nasz dywan takiemu zabiegowi.


(5/5), głosów: 1
Ocena strony