Inspiracje dywanów nowoczesnych

Inspiracje dywanów nowoczesnych

Szalone inspiracje dywanów nowoczesnych

abstrakcyjny motyw na dywanie w kolorach bordowych Dywan nowoczesny, którego abstrakcyjny wzór inspiowany jest porami roku, dostępny w naszej ofercie

Dywany nowoczesne, w przeciwieństwie do dywanów klasycznych, czerpią inspiracje z wszystkich aspektów nowoczesnej kultury i sztuki. Niektóre dywany przedstawiają portrety ludzi, opisują historie w postaci sekwencji obrazków, a inne naśladują naturę i technologię.

Nurty w sztuce

Wiele dywanów zrobionych jest według koncepcji różnych stylów artystycznych: op-art, art deco lub innych nurtów sztuki modernizmu. Z zasady, style które najpierw pojawiają się w malarstwie oraz projektowaniu graficznym następnie trafiają do wystroju wnętrz. Sztuka projektwania dla wystroju wnętrz jest bardziej użytkowa i często opiera się na pomysłach już rozpowszechnionych.

jasny przestronny salon z dużym dywanem naśladującym mech Dywan, który wyglądem naśladuje mech, jednocześnie współgrając kolorystyką z meblami oraz podłogą

Inspiracje dywanów zaczerpnięte z natury

Obecne dywany, często w bardzo realistyczny sposób, naśladują wygląd naturalnych powierzchni: lodu, mchu czy plaży, albo nawet gwieździstego nieba widzianego przez teleskop. Z jednej strony jest to spowodowane tęsknotą za naturą, która towarzyszy ludziom od czasu gdy powstały większe miasta i ich kontakt z przyrodą ograniczył się do weekendowych wyjazdów, z drugiej strony naturalne wzory są miłe dla oka i pozwalają na odpoczynek. Co więcej, kolory występujące w naturze nie są bardzo agresywne, dlatego też dywany inspirowane naturalnymi powierzchaniami nie przytłaczają, a raczej uzupełniają wystrój naszych wnętrz. Dzięki użyciu naturalnych materiałów podczas tkania dywanów, uczucie, że przestrzeń wokół nas jest naturalna i przyjazna nie jest tylko złudzeniem. 

Nowoczesny wystrój wnętrz

fragment dywanu z wzorem naśladującym dziecięcy rysunek liści Wzór inspirowany dziecięcymi rysunkami idealnie pasuje do pokoju dla dziecka, albo do nowoczesnego radosnego wystroju, dostępny w naszej ofercie

Harmonia w wystroju wnętrz 

Dywany nowoczesne w dużej mierze wpisują się w trend wystroju wnętrz, który zakłada, że dywany powinny w pełni współgrać z ich otoczeniem oraz nawiązywać do koloru i rodzaju podłogi. Kolory tych dywanów są często pastelowe i dość stonowane. Często przechodzą jedne w drugie tworząc gradienty, które współgrają z kolorami mebli. Częste są też delikatne i powtarzalne wzory nawiązujące do obrazów i wzorów znanych nam z życia codziennego: ognia, tęczy, fal morskich albo kłosów zboża. 

Nawiązanie tematyczne do przeznaczenia przestrzeni

zielony dywan imitujący krajobraz pól widziany z lotu ptaka Ten ogromny dywan, przywodzący na myśl naturalne ukształtowanie terenu widziane z lotu ptaka znajduje się w przejściu między dwoma budynkami

Niektóre nowoczesne dywany bardzo silnie nawiązują do tego, w jaki sposób powierzchnia jest wykorzystywana. W kuchni mogą pojawić się dywany, o wzorach i kształtach produktów spożywczych, jak przekrój szynki, patelnia z jajkami na twardo, podczas gdy w pokoju muzycznym będą dywany nawiązujące do muzyki: o wzorach inspirowanych nutami, kształtami instrumentów muzycznych czy nawet składem orkiestry.

Dywany edukacyjne

Istnieją także dywany, które pomagają najmłodszym oraz trochę starszym dzieciom uczyć się między innymi alfabetu, tabliczki mnożenia, mapy świata, flag czy tablicy mendelejewa. Istnieją też dywany, w postaci puzzli, które można układać w dowolnej konfiguracji.

Poniżej przedstawiamy filmik prezentujący możliwości chyba najciekawszego dywanu edukacyjnego:

Konkursy na najpiękniejsze dywany - 2016

Tegoroczna edycja konkursu Carpet Design Awards 2016 wyłoniła laureatów w ośmiu kategoriach, m.in. najbardziej innowacyjnego projektu, najlepszej kolekcji nowoczesnej oraz najlepszego projektanta. Międzynarodowe jury oceniało dywany pod względem: projektu, materiałów, wykonania, struktury, jakości oraz wytrzymałości.

Konkurs organizowano już po raz 11, a pojawiło się w nim ponad 320 dywanów z 21 krajów. Najciekawsze koncepcje to dywany otrzymane z przerobionego materiału z namiotów wojskowych oraz dywan-stereogram, który stwarza iluzję trójwymiarowości.

Poniżej przedstawiamy laureatów innego konkursu dla projektantów dywanów, również z 2016 roku: