Dywany a Rodzaj Wykończenia Podłogi | Blog Alladyn

Dywany a Rodzaj Wykończenia Podłogi | Blog Alladyn

Dywany a różne rodzaje wykończeń podłóg

Myśląc o wystroju wnętrz naturalnie skupiamy się na meblach, zasłonach, kocach, poduszkach i obrazach, lecz pomimo tego, że po niej stąpamy, często zapominamy o podłodze. Materiał, z jakiego wykonana jest podłoga oraz to, co się na niej znajduje znacząco wpływają na to, w jaki sposób możemy z wnętrza korzystać - czy jest ono wygodne w ciepłe dni, czy w zimne, czy można w tym miejscu gotować, czy może to być pokój dziecięcy, czy nadaje się ono do pracy. Wybór materiału do wykończenia podłogi jest kluczowy - dlatego w tym artykule przedstawimy wady i zalety kilku najpopularniejszych wykończeń podłóg oraz podpowiemy, w jaki sposób i dlaczego można i warto je urozmaicić za pomocą dywanów orientalnych lub nowoczesnych.

przestronny hol z drewniana podłogą i ceglanymi ścianami

Podłogi drewniane wspaniale pasują do ceglanych ścian

Niezależnie od tego, na jakie wykończenie podłogi się zdecydujemy, dywan może służyć jak wspaniałe uzupełnienie wystroju wnętrza. Dywany spełniają funkcje nie tylko ozdobne, ale także użytkowe - izolując od zimna, wyłapując z powietrza kurz i zanieczyszczenia oraz zwiększając komfort życia.

W jednym z miast w Szkocji, gdzie często jest bardzo zimno dywany zostały dopisane jako standardowe wyposażenie wnętrz mieszkań, aby zapewnić osobom wprowadzającym się do nich odpowiednią jakość życia.

Drewno

Drewniane panele to jeden z najstarszych wyborów, jeśli chodzi o wykończenie podłóg. Ich zaletą jest to, że są wykonane z naturalnych materiałów, jednak czasem ich obróbka może wymagać użycia środków chemicznych, dlatego należy się zapoznać z pochodzeniem drewnianych paneli przed ich zakupem.

Co więcej, drewniane podłogi należy często konserwować, żeby ich powierzchnia pozostała estetyczna. Pomimo tego drewno, zależnie od pochodzenia i rodzaju oraz warunków w pomieszczeniu, takich jak temperatura i wilgotność, może być bardzo wytrzymałe. Drewno dobrze też wygłusza dźwięki oraz jest przeciwalergiczne i antystatyczne. Jednakże, jakimś czasie drewniane panele mogą zmienić kolor i stawać się ciemniejsze.

Drewniane płytki podłogowe są sporą inwestycją dlatego warto podłożyć dywany pod meble, które są często używane, takie jak fotele, krzesła czy łóżka oraz miejsca, po których często się chodzi, żeby zapobiegać powstawaniu rys.

Beton

kieliszek wina i szklaneczka na betonowych stopniach

Betonowe podłogi w domach stają się coraz bardziej popularne

Kojarzony z nudnymi odcieniami szarości, beton może zaskoczyć. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują beton barwiony i polerowany, do tego stopnia, że z wyglądu przypomina marmur. Beton używany do wykończenia podłóg jest dużo bardziej wytrzymały na ścieranie od betonu budowlanego - materiał na najlepsze podłogi z takiego betonu miesza się na miejscu i od razu wylewa, dzięki czemu powstała podłoga składa się z jednolitej masy, a nie z dużych i mało estetycznych płyt.

Betonowe podłogi są niemiłe w dotyku, a ich powierzchnia jest szorstka dlatego polecamy do nich duże dywany, które można usytuować na środku pokojów, w miejscach przeznaczonych do relaksu i odpoczynku. Do podłóg betonowych pasują dywany orientalne, szczególnie perskie, które często występują w stonowanych kolorach.

Panele laminowane

aneks kuchenny z jadalnią z podłogą laminowaną w jasnych barwach

Podłoga z paneli laminowanych

Podłoga z paneli laminowanych jest dość tania w instalacji oraz łatwa w utrzymaniu. Trzeba jednak pamiętać, że w pomieszczeniach, które są wilgotne należy użyć specjalnych paneli odpornych na wilgoć.

Zyskała ona popularność ze względu na to, że posiada niektóre zalety czystego drewna, ale jest łatwiej dostępna. Panele laminowane są sklejką różnych wyrobów drewnianych.

Panele laminowane dość łatwo się zdzierają i psują jeśli pomieszczenia są zbyt wilgotne, dlatego dywany z naturalnych materiałów jak wełna i jedwab, które regulują wilgotność powietrza mogą przedłużyć ich żywotność. Dodatkowym powodem, dla którego warto jest kupić dywan do pomieszczeń wyłożonych panelami jest ich jednorodny kolor, który na dużej powierzchni może wyglądać dość nudno.

Wykładzina

wnętrze lotniska

Wykładzina jest tanim wyborem, który jednak nie wyklucza zakupu dywanu

Zalety wykładziny to przede wszystkim dobra izolacja termiczna i akustyczna oraz to, że rozciąga się na całe pomieszczenie. Jednakże ma to też swoje gorsze strony. Fakt, że wykładzina pokrywa całą powierzchnię podłogi sprawia, że nie można jej bardzo dokładnie czyścić oraz trudno jest ją wymienić.

Wykładziny mogą być alternatywą dla dywanów tylko w pomieszczeniach, które nie muszą być estetyczne i pozostawać czyste. W niektórych domach jednak używa się zarówno wykładzin, jak i dywanów. W tym wypadku wykładziny stają się tłem dla dywanu, który dzięki nim staje się bardziej widoczny. Warto wtedy dobrać ciemny kolor wykładziny, do jaśniejszego dywanu, który można łatwo oddać do prania gdy zajdzie taka potrzeba.

Cegły

plac wybrukowany czerwoną cegłą

Cegły nadają się nie tylko do wykańczania powierzchni na zewnąrz domu

Podłogi ceglane nie muszą kojarzyć się z nudnymi murami. Cegły, które są produkowane na podłogi występują w wielu rozmiarach. Co więcej, można je układać we własne wzory oraz użyć wielu kolorów by uzyskać ciekawy efekt. Cegły to jeden z najstarszych rodzajów wykończeń podłóg. Świetnie się nadają do wykańczania tarasów i przedsionków.

Jeśli zdecydujemy się na wykończenie ceglane dywan jest w zasadzie koniecznością. Cegły są zimne dlatego warto zainwestować w warstwę izolacyjną, jaką może stanowić wełniany ręcznie-tkany dywan.

Szkło

wnętrze centrum handlowego z perspektywy podłogi

Szklane podłogi wyglądają najlepiej podświetlone

Do wykończenia podłóg używa się szkła wzmacnianego, które może być albo przezroczyste lub matowe. Zależnie od jakości tego szkła, ten typ podłóg może się dość łatwo zarysować. Zaletą szkła jest to, ile można z nim zrobić dzięki użyciu światła. Szklane podłogi mogą być podświetlane od spodu, boku co przy wielu możliwościach kolorystycznych lamp LED daje ciekawe efekty.

Ze względu na to, że szklane podłogi łatwo się rysują, można przy nich użyć małych dywaników, na których będą stały meble. Dzięki temu meble te będzie łatwo przestawiać i nie porysują podłogi. Do szklanych podłóg raczej pasują dywany nowoczesne, ze względu na swoją kolorystykę i styl.

Linoleum

trzy żółte fotele na szarej wykładzinie

Linoleum i podobne typy wykończeń podłóg znów stają się popularne

Podłogi wykonane z linoleum wracają do łask, ze względu na to, że nie wywołują alergii oraz na ich praktyczne zalety: odporność na wodę, zadrapania i łatwość instalacji.

Linoleum jednak ma dość specyficzny wygląd i kolor, który nie wszystkim musi pasować, dlatego dywany orientalne mogą stanowić wspaniały dodatek do mieszkań z podłogami z lionoleum, spełniający funkcję nie tylko dekoracyjną ale także użytkową, zwiększając komfort życia.

Płytki podłogowe, ceramiczne lub porcelanowe

miejsce wypoczynkowe na tarasie

Płytki to bardzo praktyczny wybór, który pozwala na łatwe czyszczenie pomieszczeń

Płytki podłogowe świetnie się nadają do wykańczania powierzchni, które łatwo mogą zamoknąć. Są to głównie łazienka i kuchnia, ale też może to być taras. Ich wadą może być to, że łatwo można je porysować oraz mogą się złamać, jeśli uderzy w nie coś ciężkiego.

Płytki ceramiczne są trochę droższe od porcelanowych, ale też są bardziej wytrzymałe. Oba typy płytek pozwalają na utrzymanie wysokiej higieny, dlatego są preferowane w pomieszczeniach, które powinny być sterylne i czyste.

Jeśli rozważamy użycie dywanu przy płytkach ceramicznych warto kupić dywan wełniany, ze względu na to, że wełna jest naturalnie antybakteryjna - pomoże to zachować większą czystość pomieszczenia - szczególnie jeśli ktoś w domu ma alergie.

Marmur

wnętrze ze skórzanymi zielonymi fotelami i kamienną brązową podłogą

Marmur to bardzo cenny materiał, ale to także inwestycja, która się zwraca, bo wytrzymuje on wiele lat.

Marmur jest bardzo wytrzymałym materiałem, dlatego często wybiera się go do miejsc, które są przechodnie. Występuje on w wielu kolorach, dzięki czemu pasuje do niemal wszystkich wnętrz.

Podłogi marmurowe w domach są bardzo zimne, dlatego koniecznie należy zakupić do nich dywany. Do marmuru najlepiej pasują dywany orientalne, szczególnie dywany jedwabne. Jedwab ma naturalny połysk, który wspaniale współgra z marmurem. Dodatkowo kolory, w jakich marmur jest dostępny przypominają barwy tradycyjnie używane do tkania dywanów orientalnych, szczególnie chińskich.