Dywany w Klasycznym Wystroju Wnętrz | Blog Alladyn

Dywany w Klasycznym Wystroju Wnętrz | Blog Alladyn

Dywany w klasycznym wystroju wnętrz

Jak wyglądają klasyczne wnętrza?

klasyczna przestrzeń dzienna z ozdobnymi dywanami  Na centralnym dywanie stoją meble, które oznaczają przeznaczenie danej powierzchni, wokół nich przy ścianach ustawione są dodatkowe elementy wystroju - często w taki sposób w stylu klasycznym zorganizowana jest przestrzeń

Styl klasyczny to, najogólniej mówiąc, sztuka odnajdywania uniwersalnego piękna poprzez nawiązywanie do wytworów minionych epok. Poprzez swoją ponadczasowość, styl klasyczny nie nudzi się i jest bardzo odporny na zmieniającą się modę. Nie jest to styl związany z konkretną epoką, lecz odnoszący się do wielu z nich. Początki tego stylu sięgają XVIII wieku, kiedy w sztuce i architekturze panował styl nazywany nomen omen - klasycyzmem. Nawiązywał on w głównej mierze do spuścizny po kulturze starożytnej Grecji i Rzymu. W odróżnieniu do poprzedniej epoki, frywolnego i żywiołowego rokoko, klasycyzm stawiał na umiar i stonowanie. Oczywiście był to styl panujący w pałacach i bogatych dworach, więc nie stronił od luksusów. Boazerie i meble z drewna najwyższej jakości, dywany perskie na podłogach, oraz wytworne gobeliny na ścianach były wyznacznikami przepychu i świadczyły o zamożności gospodarza. Było tak dlatego, że dostęp do tych dzieł sztuki był ograniczony - można je było uzyskać poprzez drogi import lub na zagranicznych wyprawach. 

klasyczna jadalnia z dużym ozdobnym dywanem  Orientalne dywany bardzo dobrze komponują się z drewnianymi meblami w pomieszczeniach o klasycznym wystroju

Dziś wnętrza w stylu klasycznym to przede wszystkim prostota, ład i harmonia. Podobnie, jak w tradycyjnym klasycyzmie, odczuwalne są nawiązania do starożytności, z reguły jednak rezygnuje się już z nasycania wnętrza atmosferą przepychu. Współczesny styl klasyczny nie dąży do uczynienia z domu pałacu, ani muzeum. Stosowane są prostsze, mniej wytworne rozwiązania, mające nadać wnętrzom ciepłego domowego charakteru, przy jednoczesnym zachowaniu ładu i elegancji. W stylu klasycznym bardzo ważna jest równowaga i symetria. Najczęściej pośrodku znajduje się drewniany stół, bądź stolik, stojący na dywanie perskim, a pod ścianami, mniej więcej w równej odległości, ustawione są pozostałe meble. Znakiem charakterystycznym stylu klasycznego jest kasetonowa boazeria na ścianach, a także na suficie. Tworzy ona bardzo estetyczne i eleganckie zestawienie wypukłości i wklęsłości. W ostatnich latach jednak odchodzi się od boazerii na rzecz farb w różnych ciepłych odcieniach białego.

W tym stylu ważna jest dbałość o jakość materiałów. Meble zawsze powinny być z prawdziwego, solidnego drewna a dywany i zasłony z naturalnych tkanin, jak wełna, bądź jedwab. 

Jakie dywany pasują do stylu klasycznego?

salon w stylu klasycznym  Klasyczny wystrój wnętrz nie wyklucza wygody i żywych kolorów, dlatego pomimo tendencji do stawiana na minimalizm, nadal można się cieszyć tak bogatymi wnętrzami w tym stylu

Styl klasyczny preferuje stonowane formy i kładzie akcent na harmonię i symetrię. Dlatego najlepiej w ten styl wpisują się tradycyjne dywany orientalne. Najbardziej typowe są dywany perskie, ze względu na duże bogactwo wzorów i kolorów, a także wielowiekową tradycję, która na stałe umiejscowiła je wśród rzeczy ponadczasowych, stały się marką samą w sobie. Oczywiście nie oznacza to, że w stylu klasycznym jesteśmy ograniczeni wyłącznie do perskich dywanów. Możemy wybierać spośród wielu innych orientalnych typów, które również doskonale wkomponują się w styl klasyczny. Z pewnością sprawdzą się tutaj dywany indyjskie, pakistańskie, czy też chińskie o tradycyjnych wzorach i kolorach.

Istotne jest, żeby dywan miał odpowiednie proporcje względem innych elementów otoczenia. Nie powinien być za mały, bo zbyt duża ilość pustego miejsca na podłodze może sprawić niekorzystnie wrażenie pustki i zaburzonej harmonii. Jeśli jednak przesadzimy w drugą stronę, dywan może swoją wielkością przytłoczyć całe pomieszczenie, które zacznie robić wrażenie ciasnego, nawet jeśli w rzeczywistości jest duże. Najlepiej, jeśli dywan zajmuje znaczny obszar podłogi w centralnej części pomieszczenia, zostawiając jednak widoczne odstępy od ścian. Dzięki temu wyrazisty kolorystycznie dywan może stanowić bezpieczny kontrast dla drewnianej podłogi i mebli, tworząc jedną, harmonijną całość.

przestronny salon bez dywanu  To klasyczne wnętrze wiele by zyskało, gdyby dobrać do niego bogato zdobiony dywan orientalny o odpowiednio dobranych kolorach

Jeśli chodzi o samą kolorystykę dywanu, to jest ona różnorodna, zwykle trzeba ją dopasować do pozostałych elementów wnętrza. Gdy wszystko jest w podobnej do siebie kolorystyce, dywan o mocnym ubarwieniu i wyrazistych motywach zdecydowanie ożywi atmosferę. Jeśli w pomieszczeniu jest dużo kontrastujących ze sobą elementów, wtedy powinny się sprawdzić jasne, łagodne kolory. Trzeba pamiętać, że styl klasyczny lubi ład i umiar, dlatego unika się pstrokatych barw i asymetrycznych motywów. Również nie są wskazane motywy krajobrazowe, ponieważ zakłócają one symetrię całego układu wnętrza.

Najczęściej stosowane są symetryczne kształty z motywami geometrycznymi i roślinnymi, typowymi dla orientalnego wzornictwa. Wachlarz możliwości jest na tyle szeroki, że można również wybrać dywan w stylu nowoczesnym, aby nadać pomieszczeniu nieco ducha modernizmu. Przykładami dywanów nowoczesnych pasujących do stylu klasycznego mogą być Emporium, Muster, czy Jan Kath.