Styl Rustykalny - Wiejski Pierwiastek w Miejskiej Dżungli | Blog Alladyn

Styl Rustykalny - Wiejski Pierwiastek w Miejskiej Dżungli | Blog Alladyn

Styl rustykalny - wiejski pierwiastek w miejskiej dżungli

ciemne rustykalne wnętrze kafejki   Coraz więcej kafejek w centrach dużych miast stawia na styl rustykalny, żeby ich klienci mogli odpocząć od zgiełku i technologii.

Styl rustykalny to jeden z wielu stylów, które cieszą się sporą popularnością w dużych miastach. Jednak mówiąc o stylu rustykalnym, warto zacząć od tego, co w ogóle oznacza samo słowo “rustykalny”. Według słownika znaczy ono «mający związek z wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie». Dlatego właśnie styl rustykalny w tak dużej mierze odwołuje się do motywów związanych z wsią, naturą oraz tradycją. Styl rustykalny jest jednym z naszych faworytów, gdyż pozwala, choć w domu, odciąć się od zgiełku naszego coraz szybszego, bardziej wymagającego i technologicznie zaawansowanego społeczeństwa. Należy dodać, że styl ten ma dodatkowy aspekt. Wkraczając w styl rustykalny, nie tylko nawiązujemy do stylistyki i nastroju wsi, ale także cofamy się do poprzednich wieków. No właśnie, z reguły styl ten nawiązuje do wsi, ale nie takiej, jaką jest obecnie, lecz tej z XIX wieku, lub początku wieku XX przenosząc nas nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie.

Cechy stylu rustykalnego

Obcując ze stylem rustykalnym powinniśmy odczuwać swoisty “powrót do przeszłości”. Aranżacja wnętrza w stylu rustykalnym dąży do stworzenia klimatu wsi sprzed stu lat. Aby ten efekt osiągnąć, trzeba zastosować się do kilku zasad.

1. Jak najwięcej naturalnych materiałów.

kwiaty i rośliny przed wejściem do starego drewnianego domu   Naturalne materiały, drewno, wełna oraz rośliny nadają pomieszczeniom rodzimej i przytulnej wiejskiej atmosfery.

Styl rustykalny jest przede wszystkim dla osób lubiących kontakt z naturą, dlatego powinno tej natury być jak najwięcej. Podłogi koniecznie muszą być wykonane z drewna, nie ma tutaj mowy o sztucznych panelach, czy wykładzinach. Ściany natomiast mogą być z cegły w postaci surowej lub pomalowanej na biało. Można też jak najbardziej zastosować boazerię, zwłaszcza jeśli czujemy niedosyt elementów drewnianych w aranżacji otoczenia. Wszelkie meble także powinny być drewniane, mogą nosić na sobie ludowe zdobienia. Dywany w stylu rustykalnym to też oczywiście dywany z naturalnych tkanin, najczęściej z wełny, która jest najbliższa folkowym klimatom.

2. Wszelkie przedmioty związane z nowoczesną technologią schodzą na dalszy plan.

Jako że chcemy, by w pomieszczeniu dominowała natura, trzeba ograniczyć technologię do minimum. Oczywiście nie oznacza to rezygnacji z nowoczesności. Nie oszukujmy się, żyjemy w XXI wieku i nikt już sobie nie wyobraża, żeby żyć bez prądu. Dlatego nie chodzi tu o restrykcyjne ograniczanie ilości elektrycznych urządzeń, lecz o sztukę takiego ich wkomponowania, żeby nie rzucały się na pierwszy plan. Wnękę na ekran telewizora można obramować drewnem, bądź zakryć ją całkowicie ładną makatką. A zbyt wyeksponowany kabel może uda się częściowo ukryć pod dywanem...

3. Jasna, spokojna kolorystyka.

wiejski krajobraz   Kolorystyka naturalna, jasne beże, biel i delikatny turkus, zieleń jako akcent to kolory przywołujące na myśl spokojne pejzaże.

Styl rustykalny ma odzwierciedlać spokój i harmonię, którą daje nam obcowanie z naturą, dlatego cechuje się kolorami w spokojnych, jasnych tonacjach. Jeśli chcemy utrzymać swojską, ludową atmosferę, unikamy pstrokatych, bijących po oczach kolorach. Jeśli chodzi o ściany i sufit, najlepiej sprawuje się biel, choć można ostrożnie kombinować z takimi kolorami jak beżowy, słomiany, czy jasnoniebieski. Jeśli chcemy jednak trochę urozmaicić ich wygląd, nadać mu więcej życia, można temu zaradzić poprzez domalowanie na nich wzorków. O ile większość stylów trzyma się mocno jednolitej kolorystyki ścian, w stylu rustykalnym dopuszczalne, a niekiedy zalecane jest ubogacenie ścian prostymi wzorami geometrycznymi, bądź roślinnymi.

Kolorystyka mebli zwykle sprowadza się do tego, jaki rodzaj drewna do nich dobierzemy. Sosna nadaje pomieszczeniu więcej lekkości i jasności, a ciemniejszy dąb nada mu nieco powagi i elegancji.

Tkaniny przeważnie również trzymają się jasnej kolorystyki, zatem zasłony, czy dywany zwykle utrzymywane są w kolorach bieli, beżu bądź kremowych.

4. Proste ludowe wzory

filiżanka kawy i książka obok wazonu z bzem   Wzory elementów wystroju, jak i wzory dywanów powinny być proste, ludowe lub inspirowane naturą.

Nieco ograniczone możliwości kolorystyczne stylu rustykalnego rekompensowane są tym, że możemy przyozdabiać pomieszczenia przeróżnymi wzorami. Trzeba przy tym zachować umiar, wzory powinny być proste, nawiązujące do ludowych schematów. Najczęściej stosowane są wzory w paski, kratę, lub motywy roślinne. Ludowe wzornictwo występuje zarówno na ścianach, jak i tkaninach. Może też być z powodzeniem wykorzystane na dywanach. Doda ono dużo lekkości i ożywi podłogę, dając większy komfort w poruszaniu się po niej.

5. Dużo elementów otoczenia powinno być stare, bądź stylizowane na stare.

rustykalne ozdobne doniczki i stara latarenka   W rustykalnych wnętrzach nie może też zabraknąć elementów starych lub stylizowanych na takie.

Styl rustykalny ma nas przenieść sto lat w przeszłość, dlatego, by osiągnąć ten efekt, wiele elementów wnętrza powinno wyglądać na stare, acz zadbane i schludne. Prowadzą do tego dwie drogi, pierwsza to przeczesywanie targów staroci i skompletowanie wyposażenia w jedną pasującą całość. Druga to zakup rzeczy nowych, ale stylizowanych na stare, które wraz z popularyzacją stylu rustykalnego coraz łatwiej znaleźć. Co mamy na myśli mówiąc o starych elementach wyposażenia? Przede wszystkim meble. Wszelkie przetarcia, drobne uszkodzenia, które normalnie byłyby wadą, tutaj właśnie są pożądane. “Starodawny’ charakter wnętrza podkreślają też lampy naftowe, żelazka z duszą, stara ceramika. Tych dodatkowych staroci nie powinno być jednak za dużo, nie chcemy, żeby nasz dom wyglądał jak skansen. Natomiast może warto pomyśleć nad ciekawym dywanem w postarzanym stylu?

Dywany w stylu rustykalnym

sypialnia z naturalną drewnianą podłogą   We wnętrzach z elementami rustykalnymi bardzo łatwo odczuć jest brak dywanu.

Jak widać z powyższego opisu i pomysłów, styl rustykalny jest otwarty na różne typy dywanów, natomiast ważne jest, żeby były to dywany wykonane z naturalnych materiałów dobrej jakości. Najlepiej będą pasowały te o prostych wzorach i jasnych, ciepłych kolorach. Z naszej oferty możemy zaproponować choćby takie dywany jak Tabriz z dywanów indyjskich, Corse z dywanów Gabbeh, czy Jan Kath z dywanów nowoczesnych. Zachęcamy do przedyskutowania Państwa aranżacji z naszymi doradcami w salonach i przez telefon.