Styl Shabby Chic - Geneza i Charakterystyka | Blog Alladyn

Styl Shabby Chic - Geneza i Charakterystyka | Blog Alladyn

Dywany w stylu Shabby Chic

Czym jest Shabby chic?

przedmioty i dekoracje w stylu Shabby Chic   Styl Shabby Chic polega na ekspozycji przedmiotów, które budują romantyczną atmosferę

Masz może strychu stary drewniany stół, który mocno się poobijał i poprzecierał? A może stary obraz, z lekko wyblakłym już płótnem i uszkodzoną ramą nie nadaje się do salonu? Zanim pomyślisz o wyrzuceniu tych przedmiotów, warto mieć na uwadze, że w te podniszczone i z pozoru bezużyteczne przedmioty można tchnąć nowe życie, sprawić by znowu trafiły do pokojów i zachwycały oczy. Jak to możliwe? Dzięki stylowi Shabby chic.

Shabby chic oznacza w wolnym tłumaczeniu “stary szyk”. Jest to styl bardzo młody, ponieważ powstał w latach 80- tych ubiegłego wieku. Jego głównym założeniem jest wypełnianie wnętrza przedmiotami bardzo starymi, poddanymi lekkiej renowacji. Odnawianie takich przedmiotów powinno polegać głównie na oczyszczeniu i zabezpieczeniu przed niszczeniem. Natomiast absolutnie nie należy tych rzeczy przywracać do takiego stanu, by wyglądały “jak nowe”. Jeśli stolik ma przetarcia, jakiś ubytek w narożniku to doskonale! Właśnie o to chodzi, żeby takie rzeczy było widać. Starczy oczyścić go z kurzu, zabezpieczyć bezbarwnym lakierem i mamy stolik “z charakterem”. Tak właśnie działa Shabby chic.

zegarek kieszonkowy z ciemnego metalu   Wiele przedmiotów stylizowanych na stare, można dostać w specjalistycznych sklepach

Co jednak robić, gdy nie chce nam się, lub nie mamy czasu chodzić po targach staroci i szukać garażowych wyprzedaży lub nie możemy znaleźć tego co nas interesuje? Jest i na to rada. W związku z modą na “stare rzeczy” w stylizacji wnętrz, powstało wiele sklepów, które oferują gotowe produkty takie jak meble, czy przedmioty codziennego użytku, stylizowane na stare. Zatem jeśli nie udaje się znaleźć ciekawych przedmiotów z drugiej ręki, zawsze możemy poratować się w ten sposób. Shabby chic to styl, który wymaga wyobraźni i kreatywności. To co dla jednej osoby jest śmieciem, w oczach innej osoby może być wspaniałym materiałem na stojak, albo blat stołu.

Cechy stylu Shabby chic

Użycie starych przedmiotów

stare pordzewiałe odważniki i donica   Stare przedmioty, które kiedyś spełniały konkretne zadania dziś mogą służyć za dekoracje

Jak już napisano powyżej, wizytówką tego stylu są przeróżne stare, bądź stylizowane na stare elementy wnętrza. Mogą to być przetarte meble, obrazy, czy przeróżne “rupiecie” przerobione na sprzęt domowego użytku. Dodatkowo pomocne w zbudowaniu klimatu mogą być “stare” dywany. W tym przypadku znalezienie naprawdę starego dywanu w dobrej jakości może być trudne, ale na szczęście zamiast sprowadzać zniszczony dywan z drugiej ręki, można kupić nowy, ładny dywan w takiej stylistyce, co będzie z pewnością bardziej estetyczne. Dobrym wyborem mógłby być na przykład dywan w stylu Damask lub Vintage.

Romantyczna, baśniowa atmosfera

porcelanowy zestaw herbaciany z motywem kwiatowym   Piękne zestawy herbaciane budują baśniową atmosferę wnętrz

Shabby chic jakby nie patrzeć jest stylem wybitnie kobiecym. Wnętrza wyglądają często jak sceneria rodem z jakiejś baśni o księżniczkach i księciach. Jest tu dużo lekkich motywów kwiatowych, wybijających się z bieli, lub innych jasnych kolorów. Prawdziwe kwiaty również są mile widziane na stołach, półkach i parapetach. Często występującymi elementami są lekkie, zwiewne tkaniny, jako okrycia mebli, zasłony, czy firanki. W pomieszczeniu dominują zwykle matowe odcienie różu, co jeszcze bardziej podkreśla bajkowość stylu. Miłym dodatkiem byłby też jakiś uroczy dywan, na przykład Diamant, lub Kangshi.

Kreatywność

stary ozdobny klucz   Kreatywne użycie rekwizytów jest jedną z cech wyróżniających styl shabby chic

Shabby chic to styl, który premiuje kreatywność aranżatora. Nie ma tu żadnych sztywnych reguł, co można, a czego nie. Jak najbardziej akceptowane jest mieszanie elementów z różnych stylów i epok. Na starym dębowym stole w klasycznym stylu możemy postawić lampę zrobioną ze starej karoserii samochodowej. Dywanem pasującym do kreatywnego podejścia mógłby być Patchwork.

Najciekawsze aranżacje Shabby Chic można uzyskać dzięki renowacji własnych starych drewnianych mebli i użyciu pastelowych kolorów farb.

Ciepłe kolory

ogród z pnącym krzewem kwiatowym   Ciepłe i radosne kolory wnętrz Shabby Chic przywołują na myśl wiosenne krajobrazy

Styl Shabby chic lubi bardzo ciepłą i jasną kolorystykę. Ściany zwykle są śnieżnobiałe, bądź w jasnych, pastelowych kolorach. Raczej unika się mocnych, agresywnych odcieni. Pomieszczenia mają być jasne i przytulne. Często wykorzystywana jest gra kolorów białego i różowego. Mocniejsze akcenty kolorystyczne są stosowane ostrożnie, na przykład w postaci motywów kwiatowych w odcieni ciemnej czerwieni, lub intensywnego niebieskiego.

Dywany pasujące do stylu Shabby chic

stara odnowiona komoda w przecieranym niebieskim kolorze   Do starych mebli odnowionych w stylu shabby chic pasują orientalne dywany

Styl Shabby chic, ze względu na swój kreatywny charakter, daje bardzo szerokie spectrum w wyborze dywanów. Jedynym ograniczeniem będzie tu nasza wyobraźnia. Szukając inspiracji do wyboru właściwego dywanu trzeba wyobrazić go sobie jako element całości i pomyśleć jaki efekt chcemy dzięki niemu uzyskać. Z pewnością nasze poszukiwania często zaprowadzą nas w stronę dywanów chińskich. Ich ubarwienie jest przeważnie spokojne, jasne, z reguły dominują w nich łagodne odcienie różu i czerwieni. W połączeniu z pięknym orientalnym wzornictwem otrzymujemy efekt iście baśniowy. Oczywiście nie musi to być jedyny kierunek w którym można pójść. Sporo ciekawych rozwiązań możemy znaleźć także spośród dywanów nowoczesnych, niektóre z nich są tworzone w postarzanym stylu, który jest w końcu znakiem firmowym Shabby chic. Przykładami takich dywanów mogą być takie jak Damask lub Vintage, ale także Emporium, czy Jan Kath. Natomiast jeśli chcemy nadać pomieszczeniu więcej życia i świeżości, można rozważyć nieco mocniejszą i bardziej finezyjną kolorystykę dywanów takich jak Patchwork, Nature, czy Seasons.

Styl Shabby chic to niezwykle wdzięczny styl, dedykowany osobom, które lubią kreatywne podejście i potrafią dostrzec w starych rzeczach potencjał, którego nie zobaczy nikt inny.

Choć jest to styl stworzony głównie z myślą o kobietach, z pewnością można wprowadzić na tyle kompromisowe rozwiązania, że i płeć męska się w nim odnajdzie. W końcu jest to styl nastawiony na ludzką kreatywność, a ta nie ma przecież granic.