Dywany Orientalne - Jak Wybrać i Dopasować Do Wnętrza

Dywany Orientalne - Jak Wybrać i Dopasować Do Wnętrza

Dywany orientalne jak dopasować do wnętrza swojego domu

Wybór dywanu, szczególnie orientalnego jest nie lada wyzwaniem, duży, wspaniały asortyment wzorów i kolorów nie ułatwia wyzwania, bo czasem im krócej się zastanawiamy tym trafniejsze decyzje podejmujemy. Ale z dywanami orientalnymi jest nieco inaczej. Dywany orientalne - chińskie, irańskie, pakistańskie, perskie, indyjskie są tkane ręcznie, a końcowe dzieło przypomina zwieńczenie prawdziwej kompozycji artystycznej. Dywany od setki lat wzbudzają zainteresowanie, a ich wzory i zestawienia kolorów ewoluowały i zmieniały się na przestrzeni wieków, ciesząc oko domowników. Jak podejść do kwestii wyboru dywanu? Jak dopasować go do swojego wnętrza aby połączyć styl wnętrza ze stylem dywanu? Podpowiemy na co zwracać uwagę.

Dlaczego dywany orientalne są wyjątkowe?

Dywany perskie, irańskie, chińskie czy pakistańskie są dywanami ręcznie tkanymi, a co za tym idzie wzornictwo, zastosowane dla każdego z nich jest kwestią indywidualną. Dywany nie wychodzą jeden po drugim jak z taśmy, ale każdy egzemplarz jest ręcznie tkany, z dbałością o detale. Wykonane są z naturalnych materiałów takich jak wełna lub jedwab, który jest niezwykle delikatny i bardzo kosztowny. Kwestia wzorów utkanych na dywanie jest najczęściej połączeniem motywów florystycznych i roślinnych z geometrycznymi zastosowaniami. Jest to niewątpliwie inwestycja na wiele długich lat, gdyż cena jedwabnych, nieskazitelnych jakościowo dywanów jest bardzo duża, ale otrzymujemy za to dywan, który jest w stanie przetrwać nawet dziesiątki lat. Niegdyś takie dywany mogły znajdować się jedynie jako ozdoba królewskich wnętrzy.

Kolory

Następną kwestią jest zastosowanie wyłącznie naturalnych barwników do koloryzacji włókien, stąd nieraz możemy zobaczyć piękne przejścia tonacji kolorystycznej. Najczęściej występującym połączeniem jest zastosowanie jasnych nici na ciemnym tle, a także ciemnych splotów na jasnym tle. Ciekawostką jest fakt, że nazwy stylów, w jakich zostały utkane dane dywany pochodzi od nazwy wiosek, miast lub plemion, które rozpoczęły swoją przygodę z wprowadzaniem nowych wzorów.

chiński dywan w kolorze zielonym

Symbol dobrego smaku

Dywany orientalne od zawsze kojarzyły się z elegancją, luksusem i wyczuciem stylu. W rzeczywistości tak też jest, ponieważ nawet wnętrze, które wydaje się być urządzone bez większej dbałości o design - w połączeniu z dywanem orientalnym nabiera zupełnie innego wymiaru, a dzięki zestawieniom kolorystycznym możliwe jest idealne dobranie dywanu do stylu, jaki zaaranżowany jest wewnątrz. Dywany jedwabne są miłe w dotyku, więc nawet kiedy będziesz przemierzał swoje wnętrze boso, poczujesz przyjemny dotyk naturalnych włókien na swojej stopie.

Zanim wybierzesz...

Nim wybierzesz dywan ten jedyny, idealny orientalny o którym marzysz, najlepiej przemyśl dokładnie gdzie zostanie umieszczony dywan o którym myślisz. Najlepiej byłoby zatem wybrać miejsce jego przeznaczenia, a potem zapoznać się z materiałami jakie są rekomendowane. Wśród materiałów z których wykonywane są orientalne dywany możemy wyróżnić:

Wełna

Jeśli chodzi o dywany wełniane są to modele wytrzymałe i sprawdzą się w miejscach, które są często odwiedzane przez ludzi, np. korytarz, przedpokój. Modele wełniane dzięki sprężystości włókien znakomicie poradzą sobie w miejscach, gdzie są usytuowane meble (ciężkie kanapy czy stoły), ponieważ nie ryzykujemy powstawania nieestetycznych zagnieceń. Do zalet jakie posiadają wełniane dywany orientalne z pewnością będzie należeć także izolacja cieplna, dlatego można je wybrać do pokoi, które z reguły mają więcej chłodu. Warto zwrócić również uwagę na naturalną regulacja wilgotności powietrza, dlatego można zaopatrzyć się także w stosunkowo niewielki dywan w miejscu, gdzie wychodzimy na taras, lub w okolicy łazienki.

Jedwab i związki jedwabiu z wełną

Biorąc pod uwagę sypialnię lub salon dobrym rozwiązaniem będzie zakup dywanu wełniano jedwabnego lub jedwabnego. Przemawia za tym fakt, że to bardzo przyjemne w dotyku dywany o połyskujących runach, a w dodatku jedwab, użyty do ich utkania posiada wspaniałe cechy: jest hipoalergiczny i antystatyczny, dlatego właśnie jego wpływ na zdrowie może być doceniony np. przez osoby zmagające się z alergią. Wybierając taki dywan pamiętajmy, że jego sporą zaletą jest także fakt, że potrafi ocieplać wnętrze.

okrągły dywan jedwabny w kolorze czerwonym

Dywan orientalny a design wnętrza

Zanim dobierzemy dywan do swojego wnętrza, musimy zwrócić uwagę na detale, jakie są szczególne dla każdego rodzaju dywanu orientalnego:

Klasyczne dywany orientalne

Odnajdą się niemal w każdym wnętrzu, jednak jego kolory należy wówczas spersonalizować w kierunku tych, jakie są pożądane w konkretnym przypadku. Potrafią świetnie integrować się wraz z innymi materiałami naturalnymi, jakie są w danym wnętrzu np. metalem, szkłem czy akcentami drewnianymi. Styl dywanów jest dość wyszukany, a wzornictwo niezwykle bogate. Najbardziej polecane są dla designu art deco, klasycznego i rustykalnego.

Perskie dywany dla klasycznych rozwiązań

Dywany perskie noszą miana najcenniejszych egzemplarzy na wschodzie, bo to właśnie te tereny zmieniły sposób postrzegania dywanów jako elementu aranżacyjnego dla wnętrza, ale jako wyjątkowe dzieło sztuki. Częsty wzór, zdobiący takie dywany to motywy zaczerpnięte z wierzeń i religii, a dywany same w sobie mają niespotykane nigdzie indziej niezwykle bogate wzornictwo i kolorystykę. Perskie dywany wełniane warto wybrać do wnętrza klasycznego (wzory z medalionem) i wpadającego w orientalny. Perski dywan to także wspaniały element aranżacji dla stylu rustykalnego.

Jedwabne dzieła do upiększenia salonu

Jedwab jest bardzo kosztownym materiałem, dlatego wybór dywanu jedwabnego to bardzo istotna decyzja, nie należy podejmować jej pochopnie, a wzór warto przemyśleć i przeanalizować. Kolorystyka jest bardzo przyjemna. Dywan sam w sobie nada przytulności wnętrzom, a dzięki połyskującym, ciasno wykonanym splotom jedwabiu może zmieniać swój kolor w zależności od kąta w jakim padają promienie słoneczne, warto zdecydować się na taki dywan szczególnie do salonu lub pokoju dziennego w designie klasycznym.

Wełniane Gabbeh

Dywany te są tkane z naturalnej wełnianej przędzy. Przy wyborze warto pamiętać, że kolory, jakie zostały zastosowane do utkania dywanu również są barwami naturalnego pochodzenia roślinnego, lub przędza w ogóle nie jest barwiona. Są to dywany gęste i bardzo przyjemne w dotyku, mają wysokie runo. Dywany perskie gabbeh świetnie sprawdzą się w sypialni, gdzie przecież niejednokrotnie stąpamy bosymi nogami. W przeciwieństwie do dywanów opisywanych wcześniej, te egzemplarze nie zdominują wnętrza, a raczej upiększą je delikatnie nie przykuwając całej atencji na siebie, dając szansę wyjść przed szereg innym elementom aranżacji. Kluczowym czynnikiem takich dywanów jest także fakt, że można je polecić osobom, którym nie służą chemicznie barwione dywany syntetyczne. Wyjątkowość polega również na tym, że z uwagi na niezbyt skomplikowane wzornictwo i układ kolorów, bardzo łatwo je dopasować zarówno do pokoju dziennego, jak i sypialni, a design industrialny i nowoczesny są wspaniałym miejscem dla takiego dywanu. Są także bezpiecznym rozwiązaniem nawet dla osób mających problem z podjęciem decyzji odnośnie tonacji barwnej.

Pakistańskie dywany

Orientalne dywany pakistańskie są również wełniane, przypominają jedwabne z uwagi na połyskujące włókna. Dzieje się tak dlatego, że zastosowana wełna do ich utkania jest bardzo dobrego gatunku, a dominującymi kolorami jaki mogą znaleźć się na modelach pakistańskich są brązy, beże a także tonacje koralowe, czy bordowe, co jest zdecydowanie ich charakterystyczną cechą. Są to dywany trwałe, odporne na zabrudzenia, z uwagi na niskie runo bardzo łatwo jest je utrzymać w czystym stanie. Wzornictwo dywanów zostało zaczerpnięte z antycznych dywanów z Persji. Wybierając dywan pakistański warto zwrócić uwagę na to, że odnajdzie się on raczej we wnętrzach gdzie istnieją już jakieś detale lub elementy antyczne, a nawet tych stylizowanych na loftowe z uwzględnieniem widocznej cegły. Dywan pakistański z zastosowaniami geometrycznymi będzie świetnie upiększał wnętrze urządzone w stylu skandynawskim.

Eleganckie dywany chińskie

Dywany chińskie są niezwykle dobrane i dopasowane kolorystycznie, kierują się własnym opracowanym stylem, który jest szczególny właśnie dla dywanów tkanych. Charakteryzują się one przede wszystkim zastosowaniem wzornictwa florystycznego, kwiatowego, roślinnego. Często umieszczane są także elementy związane z wierzeniami, kulturą czy religią, jak również geometryczne zestawienia, które odnajdziemy w naturze. Chińskie dywany orientalne są wspaniałym dodatkiem do eleganckich wnętrz, są bardzo przyjemne w dotyku. Dywan taki jest wyśmienitym zwieńczeniem wnętrza o eleganckim designie, podkreślając tym samym detale ze świata elegancji, jakie znajdują się w nim, a także możemy spotkać taki dywan w stylach kolonialnych (dywany z czerwienią zachodzącego słońca i złotem).

Indyjski dywan

Indyjskie dywany są najczęściej wykonywane z wełny, połączeń wełny z jedwabiem, jak również z samego jedwabiu. Dywan indyjski jest bardzo gęsto utkany. Najczęściej spotykane są zdobienia florystyczne i roślinne. Jeśli chodzi o kolorystykę - istnieje tutaj szeroki wybór ponieważ indyjskie dywany są albo bardzo kolorowe z gamą przeróżnych odwołań do natury, jak również te o stonowanym designie. W zależności od naszych potrzeb aranżacyjnych istnieje możliwość znakomitego dopasowania do oczekiwań. Te kolorowe znacznie bardziej odnajdą się we wnętrzach stylizowanych na bardziej orientalne, będą współgrać z nimi, a z kolei stonowane egzemplarze można zastosować dla stylu industrialnego a także loftowego.

Nowoczesny dywan

Z biegiem czasu wzory i kompilacje barwne na dywanach orientalnych przechodziły różne modyfikacje i aktualizacje, usiłując trafić do coraz szerszej grupy odbiorców, jak również nadążając za nowoczesną modą i trendami w świecie designu. Nowoczesne dywany są bardzo różnorodne, nawet jeśli chodzi o kształty. Kolory, jakie występują również są zależne od konkretnego warsztatu tkackiego, mogą one być zarówno minimalistyczne nawet stonowane, jak również bardzo intensywne i wyraziste. Kolorystyka dywanów nowoczesnych zaskakuje, tak samo osobliwe kształty. Bez problemu odnajdzie się taki dywan w salonie, sypialni nawet w niedużych wnętrzach.

Wybór dywanu orientalnego jest wyzwaniem, ponieważ te wyjątkowe wzory, kolory i naturalne włókna są niesamowicie eleganckim rozwiązaniem niemal dla każdego stylu wnętrzarskiego. Ekskluzywność i klasa z jaką kojarzą się dywany nadal podbija serca ludzi i nie traci na znaczeniu, a wielu tkaczy idzie w ślad za obowiązującymi trendami. Pamiętaj jednak, że dywan orientalny to nie tylko kolor, ale także wspaniałe naturalne włókno o właściwościach które pozytywnie oddziałują na Twoje zdrowie, a w dodatku czyni Twoje wnętrze wspanialszym i bardziej oryginalnym.