Jak pozbyć się plam z wina na dywanie? Podpowiadamy!

Jak pozbyć się plam z wina na dywanie? Podpowiadamy!

Czerwone wino to elegancki, wyrafinowany trunek o wyśmienitym smaku. Jego przepiękny karmazynowy kolor jest ucztą dla zmysłów, ale jednocześnie jest jedną z największych zmór dla posiadaczy dywanów. Głęboki kolor i trwałość barwnika czerwonego wina sprawiają, że plamy z tego trunku są wyjątkowo trudne do usunięcia. Na szczęście istnieją skuteczne i sprawdzone metody radzenia sobie z tym problemem. W tym artykule podzielimy się z Tobą naszymi najlepszymi poradami na temat usuwania plam z czerwonego wina z dywanu. Pomożemy Ci usunąć plamy i przedstawimy najlepszy sposób na zabezpieczenie dywanu przed plamami. Zapraszamy do lektury!

Jak usunąć plamę z czerwonego wina? - najlepiej jak najszybciej!

Kiedy wino wyleje się na dywan, czas jest kluczowy. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że uda Ci się całkowicie sprać czerwone wino. Aby zapobiec powstaniu trwałej plamy z czerwonego wina, musisz zastosować "pierwszą pomoc" dla dywanu, czyli zebrać rozlane wino. Zrób to ręcznikiem papierowym lub czystą, suchą ściereczką. Pamiętaj, aby delikatnie dociskać, a nie rozcierać plamę, co mogłoby ją powiększyć. Jeśli jednak to działanie nie pomogło i powstały świeże plamy, spróbuj pozostałych sposobów, które prezentujemy poniżej. Istnieje bowiem duża szansa, że uda Ci się sprać czerwone wino z użyciem środków, które być może masz już w domu.

Woda gazowana - skuteczny środek na czerwone wino

Woda gazowana zapewnia nie tylko doskonałe orzeźwienie, ale jest również efektywnym środkiem czyszczącym. Z jej pomocą możesz spróbować usunąć plamy z czerwonego wina, ale prawdopodobnie nie zadziała ona na stare plamy. Polej plamy z czerwonego wina wodą gazowaną i pozostaw je na jakiś czas. Bąbelki pomogą "podnieść" plamę z włókien dywanu, co powinno ułatwić usunięcie plamy. Po wykonanej operacji użyj czystej, suchej ściereczki i delikatnie osusz dywan. Po plamie z czerwonego wina nie powinno być śladu.

Alternatywą dla wody gazowej może być woda utleniona, którą większość z nas ma w domowej apteczce. Wywabianie plam z użyciem wody utlenionej przeprowadza się w identyczny sposób jak z użyciem wody gazowanej. Uwaga! Jeśli Twój dywan jest kolorowy, wówczas wodę utlenioną należy rozcieńczyć przed użyciem, gdyż może ona pozostawić trwały ślad (rozjaśnienie w miejscu aplikacji). Aby upewnić się, że woda utleniona nie zaszkodzi Twojemu dywanowi, najlepiej jest przeprowadzić próbę roztworem wody utlenionej na niewidocznej części dywanu.

usuwanie plamy z użyciem chłonnych gąbek zanurzonych w roztworze wody sodowej

Sól - przydatna w kuchni i na dywanie

Sól kuchenna to prosty związek, który prawdopodobnie każdy z nas ma w swojej kuchni. Mało ludzi jednak zdaje sobie sprawę, że może ona być niezwykle skuteczna w walce z plamami z wina. Polej plamę z czerwonego wina wodą gazowaną, a następnie posyp ją solą gruboziarnistą. Po zwilżeniu Sól wchłonie wodę i zacznie działać na barwnik wina. Pozostaw sól na plamie przez kilka godzin lub nawet na całą noc, a następnie odkurz lub zmieć ją. Jeśli po soli pozostały jakieś ślady, wówczas możesz plamę przemyć zimną wodą (pozostałość po plamie). Ten sposób jest szczególnie skuteczny przy świeżych plamach. Na starą plamę, zaschnięte plamy trzeba użyć nieco silniejszych środków.

Soda oczyszczona - dobra do wypieków i dla dywanu

Soda oczyszczona jest świetną alternatywą dla silnych środków piorących - szczególnie jeśli nie masz w domu czym sprać czerwone wino z dywanu. Aby użyć sody oczyszczonej, najpierw delikatnie osusz zabrudzony materiał za pomocą ręcznika papierowego lub zwykłego, a następnie posyp go grubą warstwą sody. Kryształki sody błyskawicznie wchłaniają wilgoć i neutralizują barwniki wina. Pozostaw ją na plamie przez co najmniej godzinę, a następnie delikatnie odkurz. Soda oczyszczona (soda kuchenna) jest w przypadku kolorowych tkanin najbezpieczniejsza. Sprawdzi się ona również wtedy, gdy zanieczyszczeniu uległa wyjątkowo delikatna tkanina.

Bardziej uporczywe plamy z czerwonego wina możesz usunąć z użyciem pasty z sody oczyszczonej i wody. Usuwanie plam w ten sposób jest banalnie proste. Wystarczy, że nałożysz tak przygotowaną pastę na plamę po czerwonym winie i pozostawisz do wyschnięcia, a następnie ją odkurzysz. Soda jest szczególnie polecana dla osób poszukujących ekologicznych i bezpiecznych dla tkanin rozwiązań. Jest łagodna dla większości typów dywanów, a jej naturalne właściwości czyszczące sprawiają, że czyni to z niej jeden z najlepszych domowych środków na plamy z wina.

Detergent i ocet na plamy po czerwonym winie

Trudne do wywabienia plamy z czerwonego wina można spróbować usunąć z użyciem roztworu wody, białego octu i delikatnego detergentu do mycia naczyń (płynu do mycia naczyń). Proporcje to około jedna łyżka octu i jedna łyżka detergentu na dwie szklanki wody. Po zwilżeniu materiału lekko wetrzyj roztwór bezpośrednio w plamę, a następnie delikatnie przetrzyj i osusz. Ocet pomoże w neutralizacji barwnika, a detergent ułatwi jego usunięcie. Z pomocą tego roztworu uda Ci się zarówno usunąć świeże plamy, jak i te nieco "zatwardziałe". Nie zalecamy jednak użycia go na delikatnych tkaninach, które mogą ulec uszkodzeniu.

Profesjonalne środki do czyszczenia dywanów

Jeżeli domowe sposoby zawodzą, warto sięgnąć po specjalistyczne środki do usuwania plam używane w pralni chemicznej. Są one dostępne w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego. Przy wyborze środka warto zwrócić uwagę czy jest on z dodatkiem wybielacza i upewnić się, że jest on bezpieczny dla Twojego typu dywanu. W sklepach często są dostępne środki dedykowane do plam z czerwonego wina.

usuwanie plamy zimną wodą i wilgotną szmatką

Białe wino jako antidotum na czerwone wino

Brzmi to paradoksalnie, ale białe wino może pomóc w usunięciu plamy z czerwonego wina. Z pomocą białego wina z powodzeniem usuniesz plamy z czerwonego wina. Białe wino ma bowiem właściwości rozcieńczające, które skutecznie mogą wywabić plamy z dywanu. Po nałożeniu białego wina na plamę, delikatnie wetrzyj je w materiał. Następnie namocz czystą szmatkę w zimnej wodzie i zetrzyj nadmiar wina z dywanu. Pamiętaj jednak, że tą metodą raczej nie będziesz w stanie usunąć stare plamy z wina na dywanie.

Profesjonalne czyszczenie dywanów - gdy wszystko już zawiedzie

Jeśli wszystkie domowe metody zawiodą, czas zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem dywanów. Firmy te dysponują specjalistycznym sprzętem i środkami czyszczącymi, które mogą być bardziej skuteczne w walce z uporczywymi plamami. Jeśli chcesz dokładnie wyprać dywan i usunąć plamy bez uszkodzenia go, wówczas powinieneś rozważyć skorzystanie z oferty profesjonalnych pralni chemicznych.

Najważniejsza jest prewencja

Nie dopuść do powstawania plam! W tym przypadku prewencja jest najważniejsza. Twój dywan będzie wyglądał zjawiskowo przez wiele lat, jeśli odpowiednio o niego zadbasz. Używanie podkładek pod kieliszki, regularne czyszczenie dywanów oraz szybkie reagowanie na wszelkie wypadki mogą znacznie zmniejszyć ryzyko powstania trudnych do usunięcia plam. Pamiętaj, że każde usuwanie plam wiąże się z ryzykiem, że na dywanie pozostanie trwały ślad. Pamiętaj o tym następnym razem, kiedy będziesz urządzać uroczystą kolację we dwoje lub relaksować się po całym dniu ciężkiej pracy.

dywan w pokoju po usunięciu plam białym winem

Podsumowanie

Plama z czerwonego wina na dywanie nie musi oznaczać katastrofy. Dzięki szybkiej reakcji i odpowiednim metodom, możesz skutecznie usunąć nawet najtrudniejsze plamy. Od prostych domowych sposobów, przez specjalistyczne środki, aż po profesjonalne usługi - masz wiele opcji do wyboru. Pamiętaj, że każdy dywan jest inny, więc zawsze warto przetestować wybraną metodę na mało widocznym fragmencie dywanu. Reaguj szybko po powstaniu plamy, a Twój dywan odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem. Mamy nadzieję, że porady zawarte w tym artykule pomogą Ci skutecznie usunąć rozlany trunek.