Dywany Perskie - od projektu po aranżacje

Dywany Perskie - od projektu po aranżacje

Dywany Perskie - od projektu po aranżacje

Kilka słów o tym jak powstają dywany Perskie

Tworzenie dywanów to sztuka, której tajniki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Często całe rodziny, zajmują się sztuką tworzenia dywanów ręcznie tkanych, wychowując kolejne pokolenia wśród piękna orientalnych kobierców i przekazując im swoją wiedzę.

Zaczyna się od projektu

projektant malujący wzór dywanu Projektant pracujący nad nowym wzorem dywanu na papierze milimetrowym

Dawniej projektanci dywanów rysowali swoje aranżacje na zwykłym papierze. Następnie do projektów zaczęto używać papieru kratkowanego albo milimetrowego. Często robili zdjęcie swoim inspiracjom, a potem z zachowaniem proporcji przenosili je na papier milimetrowy, odpowiadający wymiarom dywanowi, który ma powstać.  W tym wypadku każda kratka odpowiadała jednemu węzłowi w dywanie, który miał być tkany ręcznie.

Dziś najlepsi projektanci łączą tradycyjne metody tkania z ułatwieniami jakie dają komputerowe metody projektowania, dzięki którym mogą stworzyć idealny projekt. My także zajmujemy się tworzeniem dywanów według oryginalnych projektów, o czym można poczytać tutaj.

Wykonanie też jest ważne

Najlepsi projektanci nadal najwyżej cenią sobie dywany wytwarzane ręcznie, dlatego że tylko w pracowni dywanów ręcznie tkanych można osiągnąć szczegółowość wzorów oraz zaokrąglone i wyraźne krawędzie, których wymagają ich projekty. Tkacz-artysta, też jest po części projektantem, który podejmuje decyzje co do ilości węzłów, gęstości, przejść kolorów oraz kształtu linii oddzielających wzory, dlatego też wartość dywanu może zależeć od renomy pracowni dywanów oraz od umiejętności tkacza-artysty, a nie tylko od piękna projektu, czy jakości materiałów.

Skąd projektanci dywanów czerpią inspiracje?

Inspiracje z natury

prostokątny dywan ornamentalny w jasnych odcieniach Dywan z elementami wzorów inspirowanych naturą, dostępny w naszej ofercie

Inspiracją dla projektantów dywanów jest piękno natury, kształty oraz kolory w niej występujące. Jeśli projektant myślał o zachodzie słońca, to użył pomarańczowego, żółtego oraz kształtów, które przywodzą na myśl to zjawisko. Płynąca rzeka, także może być inspiracją do powstania dywanu, a by oddać jej piękno projektant użyje błękitów i zieleni oraz kształtów fal i cieni. Dlatego też, widząc kolorystykę i projekt dywanu, często można poczuć jego silny związek z naturalnymi sceneriami, zimowym krajobrazem, ścieżką w jesiennym lesie czy ognistym zachodem słońca. Dywan przedstwiony obok przywodzi na myśl zimowy ogród, ze względu na wzory, w których można rozpoznać liście oraz gałęzie roślin oraz dzięki stonowanym kolorom.

Inspiracje z architektury 

prostokątny dywan z motywem kolumn i żyrandola Dywan dla którego inspiracją mogło być wnętrze pałacu - dostępny w naszej ofercie

Często także inspiracją do powstania dywanu jest kultura i architektura, dawne pałace, symbolika i legendy, które same miały swoje początki w inspiracjach naturą. Dodając taki dywan, do naszego wystroju, możemy otoczyć się scenami wziętymi z natury i zmienić charakter przestrzeni, w której go wyeksponujemy, tak aby przywodziła na myśl naturalne krajobrazy, dalekie kraje oraz i koiła zmysły. Dywan ręcznie tkany przedstawiony obok przedstawia scenę z wnętrza pałacu, złoty żyrandol, kolumny oraz elegancję orientalnych wnętrz.

 

Jak dopasowanie dywanu może zmienić charakter przestrzeni

Pusta przestrzeń

 mężczyzna w salonie bez dywanu Przestrzeń bez dywanu wydaje się pusta i surowa

Jedno jest pewne. Pomieszczenia bez dywanów wyglądają na niewykończone, puste i mało przytulne, a meble w pokojach bez dywanów wyglądają na rozstawione losowo i bez zamysłu. Dobrze dobrany dywan jest elementem centralnym - łączy on poszczególne elementy wystroju, dzięki czemu wprowadza harmonię, która sprawia że czujemy się bardziej komfortowo.  Ta sama przestrzeń może przywodzić na myśl zupełnie inne skojarzenia i uczucia, w zależności od tego, jaki dywan do niej dopasujemy.

Dywan o klasycznym wzorze

 mężczyzna w salonie z dywanem o klasycznym wzorze Ta sama przestrzeń, ale z dywanem o klasycznym wzorze

Dodanie dywanu klasycznego całkowicie zmienia charakter przestrzeni. Tutaj został przedstawiony dywan o delikatnych kolorach, uzupełniających wystrój pokoju i łączący elementy i style wystroju za pomocą komplementarnych, a jednocześnie delikatnych barw. Beże współgrają z kolorem kanapy, drewnianych mebli i poduszek, podczas gdy delikatny błękit prowadzi wzrok do karajobrazu widocznego za oknem.

Dywan o wzorze naturalnym 

mężczyzna w salonie z dywanem o wzorze czerpanym z natury Ta sama przestrzeń z dywanem o wzorze naturalnym

Dywan o naturalnych akcentach sprawia, że atmosfera w pokoju stała się lekka i świeża i przywodzi na myśl ogród. Charakter tego pomieszczenia jest też mniej formalny a spokojne kolory z przewagą zieleni i beżów pozwalają domownikom odpocząć. Wyraźne wzory tego ręcznie tkanego dywanu przedstawiające bujną roślinność łączą pomieszczenie z krajobrazem widocznym za oknem.

Dywan o wyrazistych barwach

 kącik wypoczynowy z dywanem o ciepłych barwach Przestrzeń z dywanem o ciepłych barwach

Kolejna aranżacja w której ręcznie tkany czerwono-złoty dywan ze skomplikowanym wzorem przypominającym ogień dodaje energii do przestrzeni z kominkiem, dzięki czemu przestrzeń staje się wspaniałym miejscem na wypoczynek i kontemplację. Bez dywanu trudno było określić charakter tego pomieszczenia, które samo z siebie do niczego nie zachęcało i wydawało się ciemne i surowe.

Te i inne przykłady aranżacji z dywanami Perskimi można obejrzeć w filmiku, który był inspiracją dla tego wpisu:

 

Znikająca sztuka

Dopasowanie dywanu do jego docelowej przestrzeni i jego użytkowanie to ostatni etap w cyklu życia dywanu. Każdy dywan ręcznie tkany ma swój początek tam, skąd pochodzą materiały użyte do jego stworzenia. Wełna, od owiec oraz jedwab, zbierany od jedwabników. Następnie materiały te są wykorzystywane do stworzenia nici z których artyści-tkacze tworzą dywany, na podstawie projektów inspirowanych naturą, symboliką i życiem codziennym.

Ze względu na to, że projektowanie i tkanie dywanów jest skomplikowane, oraz dlatego że powstaje coraz więcej fabryk oferujących tanie alternatywy, prawdziwe i cenne dywany ręcznie tkane są coraz rzadsze, przez co zyskują na wartości. Mimo tego, że tkacze i projektanci kierowani pasją często chcą przekazywać swoją wiedzę i umiejętności młodszym pokoleniom, w dzisiejszym świecie nastawionym na komercjalizację i masową produkcję tworzenie ręcznie tkanych dywanów to znikająca sztuka, której piękne przykłady można obejrzeć, przeglądając ofertę naszego sklepu internetowego z dywanami.

Wśród przedstawianych przez nas dywanów są dywany irańskie, dywany jedwabne, dywany chińskiedywany gabbehdywany pakistańskie, dywany indyjskie, a dzięki funkcji lupy można obejrzeć ich wzory i kolory w dużym przybliżeniu. Zachęcamy do odnaleziena w tych wzorach inspiracji projektantów i symboliki orientalnych kultur.