Zwierzęta Domowe a Dywany | Blog Alladyn

Zwierzęta Domowe a Dywany | Blog Alladyn

Zwierzęta domowe a dywany

dziecko siedzące z psem na sofie   Raport TNS Polska pokazał także, że większość Polaków uważa, że obecność zwierząt domowych pozytywnie wpływa na rozwój dzieci i uczy ich odpowiedzialności, więc dzieci powinny wychowywać się wśród zwierząt.

Według raportu TNS Polska prawie połowa Polaków ma zwierzęta domowe, dla 80% ludzi jest to pies, podczas gdy kota ma 44% Polaków. Dodatkowo, z tego samego raportu wynika, że większość Polaków zgadza się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale także duża odpowiedzialność, która polega nie tylko na zapewnieniu naszym zwierzętom bytu, ale także na jak najlepszym przygotowaniu dla nich przestrzeni życiowej. 

Z tego powodu warto poświęcić chwilę na omówienie tego, jakie dywany wybierać do domów, w których są większe zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, jak należy dbać o te dywany, a jakich środków czystości warto unikać ze względu na zdrowie naszych podopiecznych.

Wybór odpowiedniego dywanu

Podczas wyboru dywanu, który będzie odpowiedni dla domu w którym jest pies czy kot warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych cech dywanów, które nie tylko ułatwią ich czyszczenie, ale także pozytywnie wpłyną na zdrowie domowników.

Kolor i wzór

Kolor można dobrać do koloru sierści naszego ulubieńca tak, aby na dywanie nie było jej tak bardzo znać. Najlepiej żeby dywan miał dużo wzorów i mieszankę kolorów, dlatego bo ukryją one sierść i potencjalne przybrudzenia - dywany orientalne z motywami roślin i symbolami są do tego najlepsze ze względu na ich bogatą kolorystykę. Dobre są też dywany nowoczesne, które mają skomplikowane wzory inspirowane sztuką nowoczesną. Na dywanach o jednolitych kolorach oraz wykładzinach bardzo jest znać każde zabrudzenie dlatego nie są polecane.

Runo

Warto też wybrać dywan który ma krótkie runo lub jest tak przycięty - dzięki temu łatwiej będzie zebrać sierść specjalną nakładką na odkurzacz z długim włosem albo silikonową szczotką, która nie zniszczy dywanu. Resztę sierści można zebrać rolką do ubrań. Dodatkowo wysokie runo dywanu zachęca zwierzęta do drapania, dlatego warto wybrać dywan z niskim runem. Wysokość runa dywanu można wyczytać w katalogu dywanów z tabelki, jak w tym przykładzie.

Gęstość tkania

Im większa gęstość tkania dywanu, tym łatwiej jest go szybko przetrzeć jeśli został zanieczyszczony - bo woda i inne płyny nie wsiąkają w niego i długo utrzymują się na górnej warstwie. Perskie dywany ręcznie tkane mają wysoką gęstość tkania i nie przyjmują łatwo plam.

Materiał - wełna jest najlepsza.

Najlepiej jest kupować dywany wełniane - z tego względu, że wełna ma naturalne właściwości bakteriobójcze i bardzo dobrze izoluje od zimna. Struktura włókna wełny jest unikalna, dlatego bo jest bardzo porowata i powietrze jest w niej zatrzymywane i ogrzewane, dzięki czemu dywan wełniany tworzy naturalną barierę między podłogą a zwierzęciem, chroniąc je przed zimnem. Dla psów i kotów, szczególnie starszych, dywany wełniane są najzdrowsze i najbardziej bezpieczne. 

Wełna, dzięki swojej porowatej strukturze wyłapuje też zanieczyszczenia z powietrza, dlatego też w mieszkaniu z wełnianymi dywanami lepiej się oddycha. Dodatkowym atutem wełny jest to, że jest bardzo odporna na zabrudzenia. Co więcej, jeśli należy użyć chemicznych środków czystości to można mieć pewność, że wełna nie wejdzie w trudne do przewidzenia reakcje chemiczne tak jak mogłoby to się stać z niektórymi dywanami wytworzonymi ze sztucznych materiałów.

Tuftowanie a tkanie

W domach w których są psy i koty warto jest wybrać dywan, który jest tkany ręcznie w całości, a nie tuftowany. Dywany tuftowane często mają klejony spód i z tego powodu trudniej jest je wyczyścić jeśli zajdzie taka potrzeba, szczególnie że zanieczyszczenie może przeniknąć aż do kleju, więc przykry zapach może pozostać nawet po czyszczeniu.  

Dywany ręcznie tkane są najlepsze jeśli chodzi o możliwości ich czyszczenia dlatego bo z obu stron dywanu jest dostęp do runa i osnowy, a ich splot jest na tyle wytrzymały, że można je namoczyć i suszyć bez obaw o to czy przetrwają ten proces.

Psy i koty

Tak więc mając psa i kota nadal można mieć dywan orientalny lub dywan nowoczesny z naturalnych materiałów i nie trzeba zadowalać się gołymi podłogami. Co więcej, jego utrzymanie będzie łatwe jeśli zastosujemy się do powyższych porad dotyczących doboru odpowiedniego rodzaju dywanu. Poniżej przedstawiamy kilka obserwacji dotyczących konkretnych zwierząt i tego jak o nie dbać, dla ich dobra i dla dobra naszych dywanów.

Dywan a pies

pies leżący na ciemnym puchatym dywanie   Psy są zwierzętami, które towarzyszą Polakom najczęściej

Gryzienie

Jeśli w domu jest pies najlepiej od samego początku przyzwyczajać go do tego żeby gryzł specjalne zabawki i gryzaki - najlepiej kupując ich dużo, żeby pies się nie znudził. Jeśli pies nie jest zainteresowany gryzieniem gryzaków i nadal gryzie dywan, można kupić mu pluszaki dla dzieci bez oczek z drugiej ręki, które mogą okazać się dla niego ciekawsze - wiele takich zabawek można znaleźć w "ciuchlandach". Dużo łatwiej jest wpoić psom dobre nawyki, niż je potem odzwyczajać. Jeśli pies już gryzie dywan, można kupić zraszacz i za każdym razem lekko psiknąć nim w stronę psa - ale trzeba być w tym konsekwentnym. 

Sierść

Dorosłego psa, który mieszka z nami w domu, wbrew szeroko przyjętemu mitowi, że psa można kąpać tylko raz do roku, warto kąpać używając specjalnych szamponów dla psów nawet raz na miesiąc, tak żeby nie pozostawiał brudu na dywanie i żeby w domu utrzymywał się przyjemny zapach.

Dywan a kot

kot leżący na dywanie   Koty są obecne prawie w połowie polskich domów

Drapanie

Koty powinny mieć specjalne zabawki do drapania, także dla własnego zdrowia. Mogą być one w formie domków dla kotów oraz półek do skakania. Można też zawiesić specjalny drapak na ścianie, ale należy to zrobić z dala od dywanu, bo koty mogą zacząć drapać dywan z powodu tego, że jest blisko miejsca, które kojarzy im się z tępieniem pazurów. Żeby zachęcić kota do korzystania z drapaków można zawiesić na nich woreczki z kocimiętką lub popsikać go sprayem z feromonami policzkowymi. Przed wyjazdem na weekend można też rozsypać na dywanie goździki - bo koty nie lubią ich zapachu i wtedy zostawią dywan w spokoju.

Sierść

Kota warto jest często szczotkować nawet jeśli tego nie lubi, bo jest to zdrowe dla domowników i dla samego kota. Dzięki temu nie będzie gubił tak dużo sierści na dywanach oraz będzie zdrowszy. Koty długowłose szczotkuje się raz dziennie, podczas gdy krótkowłose minimum raz na tydzień. 

Czyszczenie dywanów

Psy i koty często narażone są na działanie nawet większych ilości substancji chemicznych obecnych w środkach czystości ze względu na to, że trzymają nos blisko podłogi. Dlatego warto jest przed zakupem preparatów do czyszczenia dywanów sprawdzić ich skład i upewnić się, że na ulotce nie jest zalecany wyjazd z domu i noszenie specjalnych masek podczas ich użytkowania. Najlepszym sposobem czyszczenia dywanów przy dzieciach, psach i kotach jest czyszczenie parą. 

Dodatkowo nie należy używać środków konserwujących dywany, które obiecują, że dzięki nim staną się one odporne na plamy i odbarwienia - nie dość, że mogą one zniszczyć dywan, to efektywność ich działania jest ograniczona. Lepiej jest nauczyć psy i koty dobrych zachowań, a w razie potrzeby kupić odpowiednie produkty czyszczące.

Wszystkie nieczystości i zabrudzenia należy jak najszybciej przecierać i czyścić, tutaj liczy się każda minuta. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dywan został zabrudzony i wydaje nam się że tak mogło być po zapachu można użyć lampy UV, w której świetle widać plamy organiczne. Jeśli plam jest dużo warto zamówić profesjonalne czyszczenie, ale należy pamiętać, że takie czyszczenie powinno składać się z kilku faz więc może potrwać dwa dni: pierwszego dnia używa się produktu czyszczącego bezpośrednio na plamy, który poradzi sobie z zapachem a następnie czyści się dywan całościowo.

Poniżej przedstawiamy krótki filmik na temat tego, jak może wyglądać profesjonalne czyszczenie dywanu orientalnego z zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta.