Zasady doboru dywanu do stylu wystroju wnętrz
W tym artykule pokrótce opiszemy na co i dlaczego należy zwracać uwagę przy doborze dywanu oraz pokażemy, jakie dywany pasują do których stylów wystroju wnętrz.
Decydując się na kupno dywanu w pierwszej kolejności powinno się wziąć pod uwagę jego przeznaczenie użytkowe, z tego względu że dywany o konkretnych cechach fizycznych związanych z materiałami i techniką w jakiej zostały wykonane występują w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach. Dopiero w następnej kolejności warto jest zdecydować o rozmiarze, kolorze, czy wzorze dywanu, tak aby dopasować go do stylu wystroju naszego wnętrza.
Przeznaczenie dywanu a materiał
W zależności od przeznaczenia dywanu, należy wybrać odpowiedni materiał. Dywany wełniane sprawdzają się w pomieszczeniach, które odwiedza dużo ludzi, takich jak przedpokój czy ganek. Dodatkowo są one świetne do pomieszczeń, w których muszą stać ciężkie meble, dlatego że wełna jest bardzo sprężysta i nie powinna ulegać zgnieceniu pod ich ciężarem. Dodatkową zaletą dywanów wełnianych jest bardzo dobra izolacja termiczna oraz ich zdolność do regulowania wilgotności powietrza, dlatego są świetnym wyborem w okolicach wyjścia na balkon, w pobliżu łazienek czy w zimnych pomieszczeniach na parterze.
Do pokojów reprezentacyjnych oraz typowo mieszkalnych, jak sypialnie sprawdzą się dywany jedwabne oraz jedwabno-wełniane, ze względu na piękny połysk oraz naturalne właściwości jedwabiu, takie jak hipoalergiczność oraz antystatyczność, które sprawiają że są one wspaniałe dla alergików. Dywany jedwabne są łatwe do czyszczenia oraz ocieplają pomieszczenia nawet lepiej od dywanów wełnianych.
Dywanów wykonanych z materiałów syntetycznych nie polecamy do pomieszczeń, w których przebywa się często - takich jak biura czy pomieszczenia mieszkalne, ze względu na to, że mogą one uczulać oraz wydzielać substancje, które szkodzą zdrowiu.
Rozmiar
Rozmiar dywanu ma znaczenie, gdyż wizualnie może on zmniejszać lub powiększać przestrzeń. Zasady doboru dywanu mówią, żeby zachować odstęp od 40 do 20 centymetrów od ściany. Dzięki czemu dywan nie będzie wyglądał jakby “wysadzał” przestrzeń. Dywany można podłożyć pod meble, tak aby pozostawały nieruchome, lub podłożyć pod nie matę antypoślizgową, która utrzyma je w miejscu bez niszczenia podłogi taśmą dwustronną. Do dużych przestrzeni nie warto się ograniczać do jednego dywanu - można rozważyć kupno indywidualnych dywanów na przykład pod stolik w salonie oraz do centralnego punktu pokoju.
Kształt
Orientacja dywanu powinna odzwierciedlać to, jakiego kształtu jest przestrzeń i dywan powinien leżeć tak by temu odpowiadać, żeby uniknąć podziału przestrzeni na dwa segmenty (chyba że jest to efekt, który chcemy osiągnąć). Do kwadratowych pokojów warto kupić kwadratowe dywany, albo ułożyć meble w taki sposób, by nadać pokojowi złudzenie bycia prostokątnym i zakupić dywan podłużny.
Kolor
Wybierając kolor dywanu warto rozważyć nie tylko kolory wnętrza ale także to, czy do danego pomieszczenia wchodzi się w butach, czy w domu są zwierzęta domowe oraz jaki jest styl i materiał podłogi. Dywany często wybiera się na zasadzie kontrastu do koloru podłogi oraz w taki sposób, aby nie było na nich znać zanieczyszczeń - jeśli w domu jest pies czy kot, warto wziąć pod uwagę kolor jego futra, a jeśli pomieszczenie jest blisko wyjścia można też rozważyć kupno ciemniejszego dywanu. Jasne dywany wspaniale się sprawdzają do pomieszczeń przeznaczonych do spędzania wspólnie czasu, które mają dużo okien i są dobrze nasłonecznione - taki dywan nie będzie odbarwiony przez wystawienie na światło, oraz będzie je odbijał sprawiając że pomieszczenie stanie się jeszcze jaśniejsze.
Wzór
Wzory dywanów już ściśle połączone są z gustem domowników oraz ze stylem wystroju wnętrz. Sam fakt, że wzór jest klasyczny lub nowoczesny nie determinuje tego, czy będzie pasował do pomieszczenia klasycznego czy nowoczesnego. Wiele klasycznych dywanów z geometrycznymi wzorami pasuje do nowoczesnego wystroju wnętrz, czy nawet do stylu industrialnego podczas gdy stonowane dywany nowoczesne mogą się świetne sprawdzić do stylu rustykalnego.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą dywanów. Jako że przyjmujemy też zamówienia na dywany ręcznie tkane to jesteśmy w stanie dostarczyć dywan, o każdym wzorze i kolorze oraz wykonany z dowolnego materiału, z którego można tkać dywany.
Rodzaje dywanów i pasujące do nich style wystroju wnętrz
Wracając do stylów wystroju wnętrz, poniżej przedstawiamy typy dywanów z naszej oferty, wraz z opisem stylów, do których mogą pasować. Oczywiście zestawienie to nie ogranicza, a tylko poddaje pomysły na to, w jaki sposób można dobrać odpowiedni dywan do wystroju wnętrza.
Dywany perskie
Styl klasyczny
Dywany perskie najlepiej pasują do stylu klasycznego, będa to dywany Ghom, które charakteryzują się jasnymi kolorami oraz drobnymi wzorami z centralnym medalionem. Są one zazwyczaj symetryczne i stonowane, dzięki czemu nie przytłaczają delikatnie wyważonych aranżacji klasycznych.
Styl art deco
Dywany perskie pasują też do stylu art deco, który lubuje się w roślinnych wzorach i symbolice. Dzięki swojej geometrii i stonowanym kolorom nie odwracają one uwagi od innych zdobień obecnych we wnętrzach.
Styl rustykalny
Szczególnie dywany Hamadan świetnie pasują do stylu rustykalnego, dodając mu ciepła i stanowiąc praktyczne wykończenie podłogi, szczególnie w domkach letnich, na wsi czy w okolicy tarasów i balkonów - a wszystko to dzięki ich ciemnym kolorom oraz wykonaniu z wełny.
Dywany chińskie
Styl kolonialny
Do stylu kolonialnego bardzo dobrze pasują dywany chińskie, ze względu na swoją kolorystykę utrzymaną w odcieniach złota i czerwieni. Wzory dywanów chińskich są często dość wyszukane dzięki czemu podkreślają elegancję przestrzeni.
Styl Shabby Chic
Dywany chińskie mogą wydawać się nietypowym wyborem do stylu Shabby Chic, a jednak są one jak najbardziej na miejscu. Shabby Chic zakłada wypełnienie przestrzeni delikatnymi kolorami, różu i cielistych odcieni beżu oraz znanymi wzorami. Dywany te dodadzą temu stylowi klasy, jednocześnie nie pozbawiając go ciepła.
Dywany Gabbeh
Styl nowoczesny
Styl nowoczesny to dużo przestrzeni oraz prostota formy, dlatego też surowe dywany Gabbeh wspaniale się wkomponowują w nowoczesne wnętrza. Dodatkowym ich atutem jest kolor, który jest niejednolity co sprawia, że wydają się posiadać gradient, który teraz zaczyna być modny.
Styl industrialny
Styl industrialny zakłada surowość i brak obróbki - materiały użyte w tym stylu są w naturalnych kolorach, a wzory są dość proste. Dlatego dywany Gabbeh wykonane z ręcznie przędzonej wełny oraz barwione tylko naturalnymi barwnikami - a czasem nawet nie barwione, a tylko tkane z wełny o wielu naturalnych odcieniach - są idealne do tego stylu.
Styl skandynawski
Dywany te pasują także do stylu skandynawskiego, który zakłada użycie jednolitych kolorów, szczególnie białego i czarnego oraz użytkowych form. Dywany te, dzięki temu że ich kolor nie jest do końca jednolity są bardzo praktyczne, bo nie znać na nich brudu.
Dywany Pakistańskie
Styl rustykalny
Dywany pakistańskie pojawiają się w wielu kolorach, od szarości, niebieskiego, czerwieni czy brązu - a wszystkie one wspaniale pasują do stylu rustykalnego. Dodatkowo gęste geometryczne wzory z silnym obramowaniem sprawiają, że są one praktyczne w pomieszczeniach przechodnich.
Styl skandynawski
Proste formy geometryczne pasują do stylu skandynawskiego dzięki temu, że nie są zbyt ozdobne i bardzo dobrze pełnią funkcje użytkowe.
Dywany indyjskie
Styl industrialny
Dywany indyjskie występują w wielu wzorach i kolorach, a wiele z nich jest tkanych z połączenia wełny i jedwabiu (zazwyczaj jest to jedwab na wełnianej osnowie). Jedwabne runo mieni się w świetle, co wspaniale współgra z surowymi, często metalowymi, wykończeniami mebli stylu industrialnego.
Styl loftowy
Dywany indyjskie pasują do stylu loftowego dzięki temu, że wiele z nich nie posiada obramowania, a te, które je mają, często są same w sobie dość stonowane. Wyjątkiem są dywany Kashmir, które do mieszkań w stylu loftowym pasują raczej w centralnej części pomieszczenia.
Dywany nowoczesne
Styl skandynawski
Dywany nowoczesne szczególnie pasują do stylu skandynawskiego ze względu na prostotę i jednolite barwy. Bardziej ozdobne dywany mogą pasować do mniej zagospodarowanych przestrzeni, takich jak centralne części pokoju i przedsionki.
Wszystkie style
Dywany nowoczesne występują w wielu odmianach, stylach, kolorach i wzorach, włączając w to wariacje na temat dywanów klasycznych - dlatego też można znaleźć dywan nowoczesny, który pasuje do każdego stylu przedstawionego w naszym poradniku w artykule na temat popularnych stylów wystroju wnętrz.
My sami także szczególnie polecamy zamówienie dywanu według własnego projektu, szczególnie wełniane.