Słynne Dywany w Filmach Fabularnych | Blog Alladyn

Słynne Dywany w Filmach Fabularnych | Blog Alladyn

Słynne dywany w filmach fabularnych

scena z filmu Kebab i Horoskop Kebab i Horoskop - ten Polski film jest utrzymany w stylu kina czeskiego

Dywany są częstym elementem filmów fabularnych - jako kluczowy element wystroju wnętrz regulują atmosferę oraz wzbudzają silne emocje jako rodzinne pamiątki i cenne, albo nawet magiczne, dzieła sztuki czy postaci, które posiadają własne cele, dążenia i unikalny charakter. Z dywanami w filmach łączy się wiele ciekawych historii, a poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Kebab i Horoskop (2014)

aktorzy z filmu Kebab i Horoskop Kebab i horoskop to nie tylko opowieść o pracy, ale także prześmiewcze spojrzenie na rzeczywistość rodem z Monty Pythona

Dywany bywają wykorzystywane w polskich produkcjach. Mamy tu przykład filmu z gatunku komedii absurdu, którego akcja toczy się wokół podupadającego sklepu z dywanami orientalnymi i nowoczesnymi, do którego wkracza dwóch nowych marketingowców, próbujących go uratować i wyciągnąć na prostą. Jak łatwo się domyślić dywany różnych typów dość często będą się pojawiały w kadrze, będą stanowić tło do wszystkich zabawnych sytuacji związanych z funkcjonowaniem sklepu i jego pracownikami oraz tworzeniem oferty, co może być dość trudne przy braku odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Big Lebowski

mężczyzna tańczący na czerwonym dywanie perskim Główny bohater Jeff z ukochanym dywanem perskim

Fabuła tego filmu jest ściśle związana z pewnym dywanem orientalnym, należącym do głównego bohatera - Jeffreya Lebowskiego. W wyniku pomyłki zostaje on zdewastowany przez parę oprychów, a bohater postanawia wyrównać rachunki i otrzymać rekompensatę od osób, jego zdaniem odpowiedzialnych za całe zajście, m.in. milionera o tym samym imieniu i nazwisku. W scenie na zdjęciu rozradowany bohater tańczy na swoim nowym dywanie. Jego mieszkanie jest bardzo skromne i zaniedbane, dlatego nowy, ładny dywan bardzo się wyróżnia, stanowiąc kontrast dla całej reszty wnętrza pomieszczenia. Film ten opowiada o życiu osoby, która z wyboru nie uczestniczy w pogoni za pieniędzmi, hipisa lubującego się w skromnym żywocie bez zbytków. Może dlatego ten dywan jest dla bohatera tak ważny, że jest w stanie wyruszyć dla niego w podróż, która narazi go na kontakty ze światem przestępczym i postawi w wielu trudnych sytuacjach.

The Shining

chłopiec bawiący się na dywanie Kadr z filmu

Ten film Kubricka zaliczamy do klasyki kina grozy. W scenie przedstawionej na zdjęciu chłopiec bawi się zabawkami na dywanie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale ujęcie kręcone z góry oraz specyficzny heksagonalny wzór na dywanie mogą dać widzowi wrażenie, że bohater jest zamknięty w jakiejś grze, bądź labiryncie. Wystarczy jeszcze odpowiednia muzyka i już czujemy dreszcz emocji, mówiący nam, że zaraz coś się musi wydarzyć i nie będzie to nic dobrego. Istnieją nawet teorie, że wzór dywanu ma nawiązywać do szachownicy, a dziecko przemieszczające się po tym dywanie odzwierciedla ruchy figur szachowych.

Krótko mówiąc, ten dywan jest naprawdę słynny! Co ciekawe, dywan o takim samym wzorze pojawia się w domu z filmu Toy Story 3, kiedy bohaterowie próbują przekraść się przez korytarz oraz w kilku innych nowszych filmach, m.in. Minions oraz Birdman.

Terapia dla wampira (Der Vampir auf der Couch)

męźczyzna lewitujący nad łóżkiem z ozdobną kapą Ta scena jest nawiązaniem do wystroju gabinetu Zygmunta Freuda, słynnego kolekcjonera dywanów orientalnych i psychoanalityka

Jest Wiedeń, rok 1932, a Zygmunt Freud znajduje w swoim gabinecie zmęczonego życiem pacjenta. Tajemniczy Hrabia zwierza się mu ze swoich problemów sercowych (tak, ten film jest komedią z elementami horroru) ze swoją żoną oraz z tego, jak bardzo nadal na niego wpływa śmierć jego kochanki, która umarła ponad 500 lat wcześniej. Hrabia narzeka na swoją żonę, która cały czas żali się, że nie może spojrzeć w lustro, dlatego też Zygmunt przedstawia go swojemu znajomemu malarzowi, którego dziewczyna wpada Hrabiemu w oko... Znaczna część filmu dzieje się w pokoju przyjęć Zygmunta Freuda, który został odtworzony na podstawie zapisków i jego stanu z muzeum Freuda. Freud, jako znany kolekcjoner dywanów orientalnych uważał, że wprowadzają one atmosferę relaksu i zaufania i właśnie dlatego udekorował nimi swój gabinet.

Skarbonka (The Money Pit)

Tom Hanks wpadający w dziurę w podłodze Dom, w którym wszystko się psuje - farsa czy przytyk do naszej codzienności wypełnionej rzeczami?

Skarbonka to kolejna komedia na naszej liście. Główną rolę w tym filmie gra Tom Hanks, który walczy z rzeczywistością starając się naprawić rozpadający się dom, zakupiony za niesamowicie małe pieniądze od oszusta. Transakcja wyglądała niesamowicie atrakcyjnie, a dla młodych, niezbyt zamożnych, bohaterów jest to oferta nie do odrzucenia. Oczywiście do atrakcyjnego wyglądu przybytku przyczyniają się dywany, które na pierwszy rzut oka wyglądają na ręcznie tkane, orientalne perełki... Ale okazuje się, że nie jest tak różowo.

Saawariya

scena z indyjsiego filmu Saawariya Indyjski film Saawariya to romans oparty na motywach opowiadania Dostojewskiego "Białe Noce"

Dywany to spora część kultury Indii dlatego pojawiają się w wielu produkcjach Bollywood. Tutaj są one bardzo wyeksponowane, ze względu na to, że Sakina jest tkaczką tradycyjnych dywanów orientalnych. Jej praca jest tutaj przedstawiona w romantyczny sposób, a sama bohaterka jest trochę bohaterką tragiczną, która czeka na powrót swojej dawnej miłości. Saawariya to pierwszy film Bollywood, który w Stanach został wydany przez studio Hollywood. W Indiach dostał on nominację w kategorii najlepszej scenografii w 2007 roku, a rok później wygrał w kategorii najlepszy debiut w roli męskiej.

W obliczu śmierci

mężczyzna siedzący na orientalnym dywanie na przewodach elektrycznych Wycięta scena z filmu o Jamesie Bondzie

W tym filmie z 1987 roku, James Bond jedzie do Bratysławy aby chronić generała KGB przed zamachem. Zamachowcem okazuje się być piękna czeska wiolonczelistka, która wydaje się być zmuszona do współpracy przez nieznaną siatkę przestępczą. W rolę Bonda po raz pierwszy wciela się Timothy Dalton w tym piętnastym odcinku przygód agenta 007. Jeśli nie kojarzycie Bonda "lecącego" na dywanie, to nie dlatego, że coś przegapiliście - ta scena została wycięta pomimo tego, że wiele osób uważa, że jest całkiem zabawna, ale to oceńcie to sami:

Alladyn

małpka i dywan z bajki o Alladynie Abu, małpka Alladyna, wraz z latającym dywanem

Opowieść o Alladynie chyba każdy zna, a szczególnie wersję Disneya. Jednak nie każdy pamięta, że dywan w tej kreskówce jest ożywioną postcią z własnym charakterem. Jest on trochę nieśmiały, ale ma bardzo dobre serce i jest inteligentny i lojalny. Dywan ten był zamknięty w jaskini skarbów wraz z Dżinem, z którym się przyjaźni. To bardzo znana postać, po części ze względu na to, że jest jedną z pierwszych, która była animowana komputerowo. Animatorzy byli do tego zmuszeni, ze względu na skomplikowany wzór tego orientalnego dywanu - dlatego właśnie runo dywanu jest animacją komputerową, podczas gdy jego "ręce" i "nogi" są animowane przez Randiego Cartwrighta. Ten sam dywan powraca w innych filmach o Alladynie oraz w serialu i pojawia się w grach Kingdom Hearts i Disney Infinity.

A poniżej zajawka filmu Kebab i Horoskop, zachęcamy do oglądania!