Styl skandynawski to nie tylko Ikea
Co wyróżnia styl skandynawski?
Gdy słyszymy o stylu skandynawskim, pierwsze skojarzenie, które nam przychodzi do głowy to Ikea. Nie da się ukryć, że szwedzka sieć sklepów z meblami i wyposażeniem wnętrz walnie przyczyniła się do rozpowszechnienia tego stylu w Polsce. Nie należy jednak zawężać tego stylu do artykułów jednego sklepu. Obecnie bardzo duża liczba sklepów z meblami i artykułami wnętrzarskimi ma w swojej ofercie produkty na modłę skandynawską. No właśnie... skandynawską, czyli jaką? Czym cechuje się styl skandynawski? Jakie dywany do niego pasują? Możemy wymienić tu kilka podstawowych cech.
Prostota i wygoda
Meble nie mają bardzo wyszukanych wzorów i kształtów. Wszystko jest zaprojektowane tak, by wchodząc do domu, nie czuć było przepychu, lecz prostotę i funkcjonalność. Wyraźny jest też trend do poszukiwania rozwiązań dających użytkownikom poczucie wygody. Meble służące do wypoczynku, jak sofy, czy fotele, mają ergonomiczne kształty i są dobrze wyprofilowane. W skandynawskim wnętrzu zawsze można znaleźć dużo poduszek i koców, które idealnie się sprawdzą na chłodne wieczory. Chociaż czasem rezygnuje się w tym stylu z dywanów, to jednak warto się na nie zdecydować, bo pomagają ocieplić nieco surowy klimat skandynawskiego wnętrza. Dywany wykonane są w nowoczesnym stylu, dominują proste wzory i jasna kolorystyka, często w kolorach beżu bądź licznych odcieniach szarości.
Jasne kolory
Jedną z pierwszych rzeczy, które rzucają się w oczy po wejściu do skandynawskiego domu, to wszechobecna biel. Zdarza się, że zastępują ją czasem różne odcienie beżu i szarości, zawsze jednak będą to odcienie jasne. Ma to szczególne walory w porze jesiennej i zimowej, kiedy zaczyna brakować światła słonecznego w domach. Jasne kolory pozwalają zniwelować ten brak, tworząc wrażenie lepszego naświetlenia pomieszczeń. Dla równowagi kolorystycznej wiele elementów wystroju wnętrza ma akcenty w czarnych lub ciemnych kolorach.
Naturalne materiały
Znakiem firmowym stylu skandynawskiego jest drewniane umeblowanie. Duża ilość drewna nadaje pomieszczeniom ciepłego i przytulnego charakteru. Stosowane są przeważnie jasne kolory drewna lub biała farba. Oprócz drewna, często używanym materiałem jest metal, z którego często wykonane są np. lampki, żyrandole, stojaki. Ważnym elementem tego stylu są naturalne tkaniny jak bawełna, czy len. W skandynawskich dywanach natomiast królujewełna, na której przyjemnie jest położyć nogi w chłodny, zimowy wieczór. Na półkach możemy znaleźć elementy szklane i ceramiczne.
Proste, geometryczne wzory
Styl skandynawski czerpie dużo z minimalizmu, stąd nie znajdziemy tu bardzo wyszukanego wzornictwa. Realistyczne obrazy zastąpiono prostymi, geometrycznymi formami. Czasem wnętrza są dekorowane czarno-białymi grafikami, bądź literami, pojedynczymi lub składającymi się w sentencje. W skandynawskim wzornictwie występują też często proste motywy roślinne.
Skandynawskie dywany
Ze względu na zdecydowane nakierowanie na praktyczność i prostotę do stylu skandynawskiego pasują wełniane dywany proste i te o geometrycznych wzorach. Nie mają one napawać nas swym pięknem, ale powinny dawać poczucie komfortu, użyteczności i być miłe dla oka. Kolorystyka dywanów najczęściej oscyluje pomiędzy różnymi odcieniami beżu i szarości, może czasem mieć nieco lekko niebieskie domieszki. Najczęściej wybierane są jasne odcienie tych kolorów, żeby jeszcze bardziej rozświetlić wnętrze, jednak gdy potrzeba dodać trochę kontrastu, wtedy wybór pada na ciemnobeżowy, albo nawet szaro-granatowy. Wzornictwo tych dywanów różni się od ich orientalnych odpowiedników, ale ich także nie wyklucza. O ile dywany ze Wschodu charakteryzują finezyjne, wielokolorowe wzory, bogate w liczne detale, o tyle skandynawskie dywany to przede wszystkim proste geometryczne wzory i spokojne kolory, które nie kontrastują ze sobą, a nawet nieco się zlewają. Jednak pomimo tego, że Skandynawowie tak bardzo lubią prostotę, nie zapominają o jakości. Ważne jest, żeby dywany były z dobrej jakości naturalnych materiałów, najlepiej wełny, która jest typowym materiałem używanym w Skandynawii. Dywanami, które choć nie są klasycznymi dywanami tego stylu, ale dobrze się z nim komponują, są z pewnością takie dywany jak Vintage, Agadir Meliert, czy Omega.
Styl skandynawski nieustannie urzeka coraz to nowszych jego sympatyków, ze względu na swoją prostotę i praktyczność. Dom wygląda czysto i estetycznie, jest bardzo jasny, a drewniane meble i wełniane dywany dodają pomieszczeniom ciepła i sprawiają, że są bardziej przytulne. Dlatego moda na styl skandynawski jest ciągle żywa i nie grozi jej szybkie przeminięcie.