Styl Industrialny Nie Musi Być Zimny | Blog Alladyn

Styl Industrialny Nie Musi Być Zimny | Blog Alladyn

Styl industrialny nie musi być zimny

industrialny salon z metalowymi schodami   Niektórzy łączą styl industrialny z loftowym, jednak istnieją między nimi drobne różnice, a pojęcie stylu industrialnego jest szersze.

Z pojęciem stylu industrialnego spotykamy się często, nieraz używane jest zamiennie z określeniem “styl loftowy”. Chociaż istnieje już wiele lat i w wielu kręgach jest wyrazem ciekawego, indywidualnego stylu, nie wszystkim jest on dobrze znany. Czym jest styl industrialny? Jakie są jego charakterystyczne cechy? Jakie dywany mogą do niego pasować? Postaramy się przedstawić odpowiedź na te nurtujące pytania.

Styl industrialny narodził się w USA w latach pięćdziesiątych. Były to czasy recesji i ludzie szukający tanich rozwiązań mieszkaniowych wynajmowali stare magazyny, fabryki oraz inne post-industrialne monumenty, które widziały już zenit swojej użyteczności.

Ze względu na te warunki wykształcił się styl industrialny, który zamiast ukrywać cechy takie jak surowe wykończenia, materiały budowlane i wszelkie “niedoróbki” zaczął je eksponować. Dlatego nieodzowną częścią tego stylu stały się niewykończone metalowe oraz drewniane powierzchnie i przemysłowe wzornictwo, nadający stylowi industrialnemu atmosferę magazynu mieszkalnego, stawiając na jego wysoką funkcjonalność.

Odsłonięte instalacje i łączenia

filiżanka kawy z ekspresu   Tak jak w ekspresie do kawy najważniejsza jest funkcjonalnosc, tak i w stylu industrialnym metal i surowe drewno są powodem do dumy.

W domach rury i kable zazwyczaj zakrywamy, ale ze względu na skalę i charakter przestrzeni post-industrialnych ukrywanie tych elementów nie było opłacalne, ani nawet konieczne. Z praktycznych względów nie ma powodów do ich ukrywania, tak więc właściciele konwertowanych mieszkań je eksponowali, a pozostałe elementy wystroju takie jak meble i dywany dobierali do nich. Dzięki temu wykszałcił się styl industrialny, który celebruje ręcznie spawane elementy, odkryte metalowe rury oraz okablowanie. W tym stylu elementy funkcjonalne są stylowe same w sobie, dlatego rzadko stosuje się dodatkowe ozdoby. Meble przemysłowe łączące stal z drewnem, z powodów praktycznych, tutaj są wysoce pożądane, a ich oszczędna produkcja godzi się z filozofią tego wystroju.

Filozofia eksponowania unikalnych cech

metalowe biurka i drewniane szafki w biurze   Nawet styl typowo użytkowy i raczej minimalistyczny może mieć w sobie elementy industrialne - tutaj metalowe rury i łączenia nie są zakrywane i nadają meblom unikatowy charakter, a najważniejsza jest funkcjonalność.

Niektórzy nazywają je niedociągnięciami, jednak nierówności, łączenia, pętle, które sprawiają, że meble czy dywany są unikatowe są wysoce cenione wśród koneserów. Także każde zespawane łączenie, każda pętla, szew mogą być widoczne i pełnią funkcję ozdobną. Podkreślają one zarówno funkcjonalność tych rozwiązań, jak i ich wagę, to że poświęcono im czas, oraz że są one potrzebne i jedyne w swoim rodzaju. W tym stylu tak ważna jest użyteczność, że nawet na meble produkowane hurtowo, patrzy się na jak wytwór ludzkich rąk, a każda niedoróbka, obicie czy rysa to nieodzowna część ich użytkowania. Dlatego można ich powierzchnię czyścić, polerować, ale raczej się jej nie maluje.

Surowe naturalne materiały i kolory

Metal i drewno dominują w przestrzeniach industrialnych. Sprawia to, że przestrzenie te są bogate w ziemiste, metaliczne i brązowe odcienie, które często kontrastują z białymi ścianami. Półki są wykonane z drewna lub stali nierdzewnej. Podłoga z linoleum, betonu lub dużych płyt. Jak można przypuszczać popularnylm kolorem jest też szarość, która przywołuje na myśl stal i beton, dlatego jest ona używana zamiennie z bielą do malowania ścian.

Stylowe detale vintage

Styl vintage także stawia na drewno i szarości, dlatego detale w tylm stylu dobrze wyglądają we wnętrzach industrialnych wprowadzając do nich ciepło, ale nie zaburzając atmosfery. Nie powinno ich być jednak zbyt dużo, gdyż industrialne wnętrza mają w sobie coś z minimalizmu, a wprowadzając zbyt dużo dodatków można zabużyć ich delikatną harmonię.

Inspiracje fabrykami i labolatoriami

żarówka bez obudowy w stylu industrialnym   Żarówki, które nie są obudowane ozdobnymi lampami, to jeden z wyróżników stylu industrialnego

Atmosfera przemysłowa to klucz do udanej aranżacji w stylu industrialnym, dlatego często kupuje się do tych przestrzeni meble z drugiej ręki - na wyprzedażach po zamknięciu zakładów i firm. Metalolwe szafy są nie tylko stylowe, ale i bardzo wytrzymałe. Tak samo skórzane sofy z poczekalni, blaty z grubego marmuru czy zastawa ze stali nierdzewnej. Kolejnym popularnym elementem wystroju jest szkło, surowy materiał kojarzony z labolatoriami, barami i fabrykami. W metalowych lampach widać duże żarówki, teraz już często LEDy, imitujące lampy żarowe. Wytrzymałość mebli i wnętrz urządzonych w tym stylu, przywodząca na myśl fabryki nastawione na ciągłą eksploatację materiałów, jest czymś, co przekonuje do tego wystroju osoby praktyczne.

Jakie dywany dobrać do tego stylu?

otwarta kuchnia i jadalnia z surową drewnianą podłogą   W tym mieszanym, pod wzgledem stylów, wnetrzu widać inspiracje stylem industrialnym, surowa drewniana podłoga wyglada atrakcyjnie, jednak nie jest wygodna dla domowników.

Dywany w tym stylu to konieczność, nie tylko ze względu na praktyczne względy. Po pierwsze, zależnie od kolorystyki i materiałów, mogą one współgrać z mieniącymi się metalowymi elementami i drewnem. Co więcej, w stylu industrialnym raczej nie stosuje się wykładzin, bo jest to przeciwne jego filozofii odkrywania surowych materiałów, w tym wypadku tych, z których wykonana jest podłoga. Wykładzina też kojaży się z firmowymi poczekalniami - a nie o to chodzi. Dlatego dywany, które zakrywają tylko część podłóg, a jednocześnie dodają wnętrzom użyteczności, między innymi dziękii funkcji izolacji termicznej od surowych materiałów, które czesto są zimne w dotyku, są bardzo pożądane.

prostokątny dywan w stalowym kolorze   Ten nowoczesny dywan Tabriz, o stalowym kolorze, pieknie komponuje sie z surowym wdziękiem odkrytych instalacji.
ręcznie tkany dywan w kolorze ziemi i stali   Niepowtarzalny, ręcznie tkany jedwabny dywan mieni sie w kolorach ziemi i stali.
ręcznie tkany wełniany dywan w odcieniach brązu   Ten stonowany ręcznie tkany welniany dywan Gabbeh wspaniale pasuje do drewnianych mebli.

Dywany wełniane w odcieniach ziemistych

Dywany wełniane naturalnie występują w wielu odcieniach brązu, pasujących do drewna, tak więc nawet te dywany, które mają wzory, nie muszą być w żaden sposób barwione. Jest to zgodne z filozofią zostawania przy naturalnych kolorach materiałów. Co więcej dywany wełniane wspaniale izolują od chłodu oraz regulują wilgotność powietrza, co we wnętrzach industrialnych, bogatych w stal, może być ważne.

Dywany skórzane

Dywany skórzane są bardzo funkcjonalne i dobrze współgrają z preferowaniem szybkich rozwiązań wymagających minimum obróbki. Ich naturalny kształt i kolor dodają tym wnętrzom surowego charakteru. Współgrają też one z filozofią właścicieli pierwszych z tych wnętrz, którzy przerabiali dostępne przestrzenie, w coś użytecznego, w pewien sposób okiełznując środowisko i tworząc coś nowego i pożądanego.

Dywany nowoczesne o abstrakcyjnych wzorach

Dywany o abstrakcyjnych wzorach, szczególnie te w kolorach szarości czy błękitu oraz srebra, mogą dać niesamowity efekt mieniącego się metalu i współgrać z metalowymi rurami, będącymi w kontraście z jasnymi ścianami. Jako że jedwab jest materiałem, który bardzo się mieni jest polecany do takich wnętrz, gdyż jego połysk może imitować żywą stal.

Dywany w stylu vintage

Ciekawym dodatkiem są dywany w stylu vintage, które mogą wyglądać na trochę zużyte, przez to, że są nierównomiernie farbowane. Także te dywany są produkowane z naturalnych materiałów, często z wełny i jedwabiu, a więc są one jak najbardziej na miejscu, tam gdzie ceni się nieprzetwarzane materiały i ręczną robotę. Wraz z kilkoma szarymi dodatkami, jak postarzane świeczniki, czy drewniane gablotki mogą one ocieplić wnętrze industrialne, które nie musi wcale być surowe i zimne.

Dywany gabbeh o gemetrycznych wzorach

Brązy i ziemiste odcienie, charakterystyczne dla dywanów gabbeh, dobrze współgrają ze skórzanymi obiciami i ciemnymi podłogami.

Mamy nadzieję, że ten poradnik będzie pomocny w doborze dywanów do wnętrz w stylu industrialnym. Zachęcamy do własnych eksperymentów z różnymi dywanami, także o wzorach orientalnych, bo jak sami się przekonaliśmy podczas prezentacji dywanów u naszych klientów, czasem zaskakujące połączenia stylów dają najwięcej przyjemności domownikom.