Styl Nowoczesny - Powstanie i Charakterystyka | Blog Alladyn

Styl Nowoczesny - Powstanie i Charakterystyka | Blog Alladyn

Styl nowoczesny i jego podstawowe cechy

Kłopoty ze zrozumieniem, czym jest styl nowoczesny, może powodować choćby sama nazwa. Określenie “nowoczesny” kojarzy się z bardzo wieloma rzeczami. Przywodzi nam na myśl z jednej strony nowe technologie, gadżety, z drugiej zaś pewien styl życia, który w znacznej mierze zrywa z tradycją i poszukuje nowych rozwiązań. W tym wypadku bliższe będzie to drugie skojarzenie. Styl nowoczesny powstawał od początku XX wieku, jako alternatywa dla królującego jeszcze w wieku XIX klasycyzmu. Styl klasyczny odznaczał się wszechpanującym przepychem i luksusem. W dwudziestym wieku, wskutek przemian kulturowych, ludzie zaczęli mieć dość robienia ze swoich domów pałaców, zwłaszcza że był to bardzo kosztowny proceder i mało kogo było stać na takie luksusy. Zaczęły się wtedy pojawiać nowe pomysły na aranżacje wnętrz. Były to koncepcje dużo prostsze, bez zbędnych dekoracji i bogatych zdobień, za to praktyczne i funkcjonalne, nie wspominając już o tym, że o wiele tańsze od rozwiązań klasycznych. Tak właśnie narodził się styl modernistyczny, zwany także nowoczesnym, który w różnych odmianach jest żywy po dzień dzisiejszy.

Charakterystyka stylu nowoczesnego

Prostota

gabinet w stylu nowoczesnym   Proste linie mebli oraz okiennic, dużo przestrzeni i abstrakcyjne obrazy to cechy stylu nowoczesnego, które zbliżają go do stylu skandynawskiego, jednak ten cechuje się częstym użyciem bieli.

Styl nowoczesny to swoista opozycja do finezyjnego i pełnego przepychu stylu klasycznego, dlatego stawia on na proste rozwiązania. Nie zobaczymy tutaj wytwornych mebli, zdobionych piękną ornamentyką, czy masywnych mosiężnych żyrandoli. Zobaczymy za to przyjazne, przestrzenne wnętrza, które nie przytłaczają przepychem, lecz urzekają swoją prostotą. Meble wykonane są prosty sposób, bez dodatkowych rzeźbień, a na ścianach, zamiast bardzo okazałych dzieł sztuki w zdobionych ramach, zobaczymy skromne, stonowane obrazy w prostych ramach. Również tkaniny są dużo skromniejsze. Obicia mebli są proste, zasłony w oknach również bez finezyjnych zdobień. Dywany również nie powinny być zbyt bogate, co nie oznacza, że mają być złej jakości. Chodzi raczej o to, by były to dywany o prostych wzorach, czyli niekoniecznie klasyczne dywany perskie, a raczej prostsze formą dywany nowoczesne.

Funkcjonalność

duży ciemny dywan pod stołem w jadalni   We wnętrzach nowoczesnych dywany pełnią ściśle określone funkcje i często rozdzielają przestrzeń według jej przeznaczenia.

W stylu nowoczesnym unikamy nadmiaru zbędnych elementów wnętrza. Wszystko, co w nim się znajduje, powinno być funkcjonalne, czyli po prostu użyteczne. Stół kuchenny nie musi porażać swym pięknem, ale powinien się nadawać do spożywania na nim posiłków. Łóżko nie musi mieć baldachimu i skórzanych obić, za to ma być wygodne i zapewniające komfortowy sen. Mebli powinno być więc dokładnie tyle, ile… powinno. Jeśli coś nie jest przydatne, to znaczy, że lepiej tego się pozbyć, żeby uzyskać więcej przestrzeni, a przestrzeń przydaje się zawsze. Wybierając dywan z myślą o stylu nowoczesnym, powinniśmy mieć pomysł na to, jaką on będzie pełnił funkcję. Być może będziemy chcieli, żeby móc postawić na nim stolik, lub może będzie służył jako “plac zabaw” dla dzieci? A może po prostu potrzebujemy dywanu, żeby, dla wygody, przykryć jakiś duży fragment gołej podłogi.

Otwartość na nowe rozwiązania

biało brązowy salon z drewnianymi dodatkami   To wnętrze można by nazwać nowoczesnym, a jednak kolory i wykorzystanie drewna przybliżają je do stylu rustykalnego.

Styl nowoczesny jest dość elastyczny i możemy w dużym stopniu manipulować elementami wnętrza. Stół o nietypowym kształcie, drewniane zasłony - to przykładowe pomysły mogące zaistnieć. Można więc kombinować z różnymi materiałami. W stylu nowoczesnym nie jest z góry narzucone, z czego mają być meble, czy podłoga. Należy jednak uważać, żeby jakiś materiał nie zdominował pozostałych. Jeśli przesadzimy z ilością drewna, to będziemy już mówić raczej o stylu rustykalnym, niż nowoczesnym. Zbyt dużo metalu zbliży nas do stylu industrialnego. Oczywiście nie musi to być wcale złe, po prostu już nie będzie to styl modernistyczny w typowym wydaniu. Duża elastyczność tego stylu to także duży wybór dywanów, które będą do niego pasować. Możemy pójść w nieco surowo ubarwione dywany o cienkim runie albo dać się ponieść fantazji i wybrać dywan w kolorowe wzory geometryczne bądź w paski.

Stonowana kolorystyka

salon pełem kolorów i wzorów   Wiele osób ma tendencję, żeby każdy styl, którego nie da się łatwo nazwać klasyfikować jako nowoczesny, a jednak w wystroju powyższego wnętrza panuje zbyt duży chaos, a zarazem przepych, aby móc je nazwać nowoczesnym - w takim wypadku nawet stonowane kolory nie pomogą

Aranżując wnętrze w nowoczesnym stylu, trzeba być dość oszczędnym w doborze kolorów. Na ścianach dominują bezpieczne kolory w odcieniach szarych, beżowych, kremowych, a najczęściej wybieranym kolorem jest uniwersalna biel. Ten nieco purytański charakter rekompensują elementy drewniane: meble, półki. Drewno pomaga ożywić atmosferę, nadaje pomieszczeniu ciepła. Powinno wyglądać naturalnie, dlatego traktuje się je lakierem bezbarwnym, żeby nie zmieniać ich koloru. Dla ocieplenia wnętrza używa się kolorowych akcentów w postaci tkanin. Surową atmosferę modernistycznego wnętrza doskonale rozpogodzą kolorowe zasłony, akcent koloru na tylko jednej ścianie lub dywan typu Patchwork.

Dywany pasujące do stylu nowoczesnego

przestronny salon z dużym jasnym dywanem   Proste dywany nie przytłaczają nowoczesnych wnętrz, a jedynie podkreślają ich funkcjonalność.


Do stylu modernistycznego można dopasować bardzo wiele dywanów w różnych stylach i kolorystykach. Z reguły najlepiej będą pasować dywany w jasnych tonacjach współgrających z elementami drewnianymi. Ważne jest też zastosować się do dwóch zasad. Po pierwsze dywan powinien być subtelnym uzupełnieniem wnętrza, więc lepiej, jeśli zajmuje niewielki fragment podłogi, niż jej całą powierzchnię. Po drugie lepiej unikać zbyt bogatego wzornictwa i kolorystyki. Dywany te mogą nadać atmosferę przepychu, która jest niewskazana w stylu nowoczesnym. Dobrym, bezpiecznym wyborem byłyby dywany w stonowanej, jasnej kolorystyce jak Gabbeh  albo Maroko. Jeśli jednak potrzebujemy nieco ożywić wygląd wnętrza, można zastosować odważniejszą kolorystykę dywanów takich jak Tabriz  albo Campa. Z orientalnych dywanów także można coś wybrać, najlepiej z możliwie prostym wzorem jak Jaldar. Te z bogatą kolorystyką i wzornictwem bardziej będą pasować do stylu klasycznego lub kolonialnego. Najbezpieczniejszym wyborem do tego stylu będą proste dywany nowoczesne.