Styl Minimalistyczny - Charakterystyka | Blog Alladyn

Styl Minimalistyczny - Charakterystyka | Blog Alladyn

Styl minimalistyczny, czyli upraszczanie swojego życia

minimalistyczna jadalnia w bieli   Rośliny to najlepsze ozdoby w stylu minimalistycznym.

Styl minimalistyczny jest bardzo blisko związany z filozofią minimalizmu, która zakłada uproszczenie swojego życia dzięki eliminacji wszystkiego co rozprasza. Filozofia minimalizmu wynika z koncepcji, że mniej znaczy więcej. W wystroju wnętrz oznacza to posiadanie niewielu rzeczy, ale wysokiej jakości.

Ta koncepcja aranżacji wnętrz nawiązuje do tradycyjnej kultury orientalnej, zwłaszcza japońskiej, gdzie wszystko w pomieszczeniu sprowadza się do elementów koniecznych i przekłada się na posiadanie przestronnego pokoju z minimalnym, ale komfortowym wyposażeniem. Dzięki temu we wnętrza stają się miejscem do życia, gdzie nic nie przytłacza i niewiele trzeba sprzątać. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy prowadzą intensywny tryb życia, bo utrzymanie porządku w domu wymaga codziennej pracy, a alternatywą jest właśnie minimalizm.

Podstawowe założenia stylu minimalistycznego

1. Użytkowa prostota

biało-czarny salon w minimalistycznym stylu   Meble w tym stylu nie są ozdobą same w sobie, mają spełniać swoje zadanie.

Ważne, żeby przestrzenie minimalistyczne zapełniać bardzo powoli, gdyż w minimalizmie chodzi o to, żeby nie było natłoku rzeczy, a wnętrza charakteryzowały się harmonią i spokojem. Planując kupno mebli, lub jakichkolwiek innych rzeczy, należy zadać sobie pytanie w jaki sposób będą one użyteczne, lub czy będą sprawiały nam przyjemność. Meble i wzory na dywanach powinny być proste, często geometryczne, bez zbędnych zdobień - chyba, że mają służyć jako element centralny, przykuwający uwagę. Minimalistyczny styl to też swego rodzaju filozofia, sposób bycia. Tam, gdzie można by pomyśleć 'surowy', minimaliści widzą 'prosty'. Tam, gdzie można by pomyśleć 'zimno', minimaliści widzą 'elegancki'. Tam, gdzie można by pomyśleć o 'nudzie', minimaliści widzą 'sexy'.

2. Wybranie motywu przewodniego, mebla lub dzieła sztuki

kącik wypoczynkowy z dużym obrazem na ścianie   Dzieło sztuki takie jak obraz czy piękny dywan może być motywem przewodnim.

Projektowanie można zacząć od centralnego motywu, może nim być dzieło sztuki, jak obraz lub piękny dywan, orientalny lub nowoczesny. Ten motyw przewodni powinien być elementem, który nadaje wnętrzu trochę koloru i bardzo się wyróżnia na tle użytkowych i minimalistycznych mebli w stonowanych kolorach. Dla uzyskania konkretnego efektu, można także zamówić dywan według własnego projektu.

dwa okrągłe obrazy na ścianie w sypialni   Obrazy mogą być też być tak dobrane, by nie tworzyć kontrastu, a współgrać z wystrojem wnętrza.

3. Jakość przed ilością

Chcąc osiągnąć minimalistyczny wygląd pomieszczenia, trzeba zadać sobie pytanie, co można z niego usunąć. Nie ma konieczności od razu wszystkiego wyrzucać, chodzi o to, by wszystko, co nie jest niezbędne, przechowywać poza zasięgiem wzroku, na przykład w szafie wnękowej. Warto powracać do tego pytania co jakiś czas, gdyż z każdym kolejnym podejściem można zauważyć nowe sposoby optymalizacji wnętrza. Zaś jeśli kupujemy coś nowego, to warto pozbyć się poprzedniej rzeczy. To jeden z lepszych sposobów na uniknięcie zagracenia naszych pomieszczeń. Podczas gdy w niektórych minimalistycznych ruchach chodzi o oszczędność, w minimalistycznym wystroju wnętrz niekoniecznie chodzi o mniejsze wydatki. Warto wybierać dobrze wykonane elementy, które będą trwałe, wytrzymają codzienne użytkowanie i dzięki temu posłużą nam dłużej i sprawią więcej radości. Dlatego w tym stylu często wybiera się dywany jedwabne, które nie tylko są stylową ozdobą, ale z czasem mogą nawet zyskać na wartości.

4. Stonowane kolory

biały salon w minimalistycnzym stylu   W stylu minimalistycznym dominuje kolor biały i jasne odcienie.

Jeśli chodzi o wybór koloru, biel jest typowym wyborem w minimalistycznym wystroju wnętrz, stanowiącym podstawę dla mebli, podłogi i ścian. Odpowiednią alternatywą są neutralne kolory, takie jak jasnozielony, beżowy i szary. Stonowane odcienie dają odczucie czystości i spokoju.  Dozwolone są akcenty w bardziej jaskrawym kolorze. Najczęstszym wyborem jest wtedy jaskrawy czerwony, ale można na tym polu eksperymentować wedle gustu.

5. Wykorzystanie różnorodnych materiałów

Minimalistyczne pomieszczenie o neutralnych barwach może wydawać się zimne lub nijakie, ale można to bardzo łatwo naprawić. Styl minimalistyczny radzi sobie z tym poprzez zastosowanie różnego rodzaju materiałów i tkanin. Można ocieplić pomieszczenia za pomocą dzianych narzut, poduszek z koralikami, zwiewnych, lekkich zasłon, czy jedwabnych dywanów. Jeśli kochasz konkretną paletę kolorów, nadaj jej faktury przy użyciu różnych materiałów - drewna, szkła, ceramiki, tkanin, płótna.

6. Wolna przestrzeń i dużo naturalnego światła

widok z ogrodu na przestronny salon   Dużo pustej przestrzeni to jedna z najważniejszych zasad stylu minimalistycznego.

Charakterystyczne elementy, jak dywan lub obraz na ścianie, podkreślają minimalistyczny wystrój wnętrza, natomiast duże okna nadają efekt naturalnego oświetlenia w pomieszczeniu, które jak pamiętamy ma być przede wszystkim praktycznie umeblowane. Właściwie dobrana paleta kolorów dobrze podkreśla naturalne oświetlenie wnętrza, które może być uzupełnione funkcjonalnym i łagodnym doświetleniem światłem elektrycznym. Światło eksponuje otwartą przestrzeń, tak przecież ważną cechę stylu minimalistycznego.

7. Przestrzenie do przechowywania

minimalistyczne wnętrze z drewnianą komodą   W tym stylu nic nie powinno być na wierzchu, dlatego meble, które pozwalają na przechowywanie są tak ważne.

Styl ten opiera się na prostocie - nie tylko formy ale i użytkowania. Zakłada, że przestrzeń to miejsce do życia, a jej użytkowanie powinno być na tyle proste i bezproblemowe, żeby mieć czas na własne zajęcia. Mniejsza ilość przedmiotów i brak, lub niewiele, ozdób na wierzchu sprawiają, że sprząta się wygodnie i szybko, a gdy chcemy się czymś zająć to zawsze jest na to miejsce.

8. Rośliny jako dekoracje

Styl minimalistyczny nie pozwala na wiele ozdób, ale rośliny są wyjątkiem. Jest to uwarunkowane tym, że styl ten zakłada, że ludzie powinni żyć w warunkach, które sprawiają, że są szczęśliwi. Wiele osób mieszka w miastach i na co dzień nie obcuje z naturą, dlatego rośliny w domu są bardzo ważne żeby wprowadzić spokój i harmonię. Dodatkowo, niektóre ich gatunki mogą oczyszczać powietrze, a tym samym nawet bardziej poprawiać jakośc naszego życia.

Dywany pasujące do stylu minimalistycznego

otwarta przestrzeń z sypialnią w jasnych kolorach   Dywany w stylu minimalistycznym są często użytkowe, ale też traktuje się je jako dzieła sztuki, wokół których planuje się przestrzeń.

Minimalistyczna aranżacja wnętrza ma szereg określonych parametrów. Wszystkie meble muszą mieć opływowe kształty, a tapicerka powinna być wykonana ze skóry wyprawionej w neutralnym kolorze. Proste linie i błyszczące powierzchnie zintegrowane z wnętrzem stanowią ozdobę minimalistycznego wzornictwa. W przypadku akcesoriów należy stosować detale chromowane lub ze stali nierdzewnej, które z kolei należy ograniczyć do minimum. Podłogi powinny być wykonane z materiału, który można łatwo wyczyścić i pielęgnować, przy czym preferowane są płytki kamienne, linoleum i drewno. Do takich podłóg najlepsze są dywany wykonane z naturalnych materiałów, jedwabne lub wełniane, które izolują od zimna. Współgra to także z wymogiem, aby materiały były wysokiej jakości.