Styl Azjatycki - Wnętrza Zainspirowane Chinami i Japonią | Blog Alladyn

Styl Azjatycki - Wnętrza Zainspirowane Chinami i Japonią | Blog Alladyn

Styl azjatycki

azjatycka sceneria z żeglującymi statkami   Styl azjatycki to przede wszystkim inspiracje naturą, harmonia i piękne kolory

Zainspirowany azjatycką aranżacją wystrój przenika do współczesnych przestrzeni prawie wszędzie. W jego spokoju, kojących formach i równowadze, która współgra z opływowym poczuciem nowoczesnego domu, jest coś magicznego. Pomysły na wzornictwo tego stylu inspirowane są japońskimi oraz chińskimi wnętrzami, minimalistycznym pejzażem i starożytnymi tradycjami.

Azjatycki design to połączenie kilku różnych stylów, od japońskiego i chińskiego po egzotyczne motywy indyjskie. Jednak, często jest zdominowany jest przez wpływy orientalne, które pochodzą z Dalekiego Wschodu sprzed kilku stuleci.

Przedstawiamy wskazówki dotyczace dekorowania nowoczesnej przestrzeni, które mogą nadac naszym domom odrobinę azjatyckiego charakteru, pozwalając nam znaleźć równowagę pomiędzy prostotą, minimalizmem i ciepłem.

Ale stworzenie azjatyckiego pomieszczenia to o wiele więcej niż tylko wprowadzenie kilku wyraźnych dekoracji. Jest to proces, który wymaga staranności i precyzji  a także przemyślenia. Pozwala wyeliminować niepożądane dodatki i zadowolić się zbalansowaną prostotą.

1. Wielozadaniowość mebli

Przestrzeń jest cenna, szczególnie w krajach azjatyckich, więc prawie wszystko ma podwójne przeznaczenie. Kufer, który tworzy schodki umożliwia zarówno przechowywanie, jak i łatwy dostęp do wyższego piętra, poddasza lub wysokiego składowania. Niewielkie skrzynie pełnią funkcję blatów, a łóżka zmieniają się w kanapy dzienne lub chowają w ścianie służąc jako biurka. Można powiedzieć, że duch tej przemyślanej filozofii wnętrz jest wciąż żywy wśród projektantów pracujących dla IKEI - powstał on ze względu na tę samą potrzebę, jako że w Japonii na jeden kilometr kwadratowy przypada ponad 300 ludzi.

2. Spokojne i naturalne tło oraz oświetlenie

japoński domek z dużymi oknami przy jeziorze   Ogromne okna i prześwitujące ekrany pozwalają słońcu docierać do całego domu.

Wnętrza są w dużej mierze inspirowane kolorami natury, a dekoracje naśladują malownicze krajobrazy. Nie oznacza to, że biel jest jedyną opcją. Delikatne kremowe kolory i nawet elegancki szary będą dobrym wyborem, który nie zaburzy harmonii. Pamiętaj, że chcesz stworzyć kojącą scenerię, oferującą relaksującą atmosferę - więc każdy jej element musi ze sobą współgrać. Co więcej, odpowiednie oświetlenie może całkowicie zmienić wygląd wnętrza, niezależnie od jego charakteru. Stylowe wiszące papierowe latarnie, rzeźbione instalacje oświetleniowe i kilka starannie rozmieszczonych świec to droga na skróty do stworzenia domu inspirowanego Dalekim Wschodem!

3. Kolorowe akcenty

przestronne wnętrze z dużym czerwonym dywanem   Szczególnie czerwony jest popularnym kolorem do akcentów, a dywany wspaniale przełamują prostotę estetyki azjatyckiej.

Jednym z popularnych nieporozumień jest to, że azjatyckie style są pozbawione żywych i bogatych barw, podczas gdy jest zupełnie inaczej. Wnętrza o azjatyckim klimacie są pełne żywych odcieni, które wyróżniają się w spokojnej i neutralnej atmosferze. Piękne róże kwiatów wiśni, porywające czerwienie i luksusowe purpurowe fiolety to nieodłączna część orientalnego stylu. Odważne użycie bogatych kolorów to wspólny motyw w wielu stylach orientalnych. W połączeniu z jedwabnymi tkaninami oraz naturalnym i malowanym drewnem, te azjatyckie, odważne kolory tworzą egzotyczny nastrój, zwracający uwagę na najważniejsze elementy. Ozdobne drzwi czy wolnostojące ekrany prezentują rzeźbione detale, jasno pomalowane sceny czy zdobione kolorowe tkaniny. Dominującym kolorem w tym stylu jest czerwień, a elementy wystroju to smoki, ptaki i kwiaty.

4. Równowaga w doborze elementów i planowaniu przestrzeni

grupa przyjaciół w przestronnym salonie pełnym kwiatów   Nawet w pozornie nowoczesnych domach można dopatrzeć się elementów azjatyckich - jak wszechobecne kwiaty, czy niskie stoliki oraz świadomośc przestrzeni.

Próbując zaplanować wnętrza w azjatyckim stylu, wielokrotnie natkniesz się na słowo "równowaga" i nie bez powodu. W stylu tym potrzeba odpowiedniej harmonii nie tylko kolorów, ale także materiałów oraz rozmiarów elementów wystroju. Nawet w bloach z dużej płyty można dodać dekoracje z naturalnego kamienia, drewniane podłogi i bambusowe żaluzje, które wprowadzą równowagę między naturą, a dziełem ludzkich rąk. To właśnie te drobiazgi, naturalne i piękne, ale rozmieszczone z umiarem mają duży wpływ na atmosferę pomieszczenia. Upewnij się, że akcesoria, dywany i meble są tak trwałe i organiczne, jak to tylko możliwe, aby stworzyć prawdziwie azjatycki klimat.

5. Obecność i zapach przyrody

Japoński dom z ogrodem   Ogródki i zieleń to tylko jeden z pomysłów na przybliżenie naszego domu naturze.


Kadzidełka z drewna sandałowego i pachnące świece działają rekalsująco na zmysły. Dodaj do tego kilka roślin i krzewów doniczkowych, a natychmiast zauważysz przekształcenie nowoczesnego domu w radosną, a jednak spokojną przystań. Zarówno dźwięk, zapach jak i obecność natury odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu naszego postrzegania różnych scenerii, a także wpływają na nasz nastrój. Nie wymagają one również malowania ścian ani renowacji domu, a więc redefiniują estetykę w sposób ekonomiczny - wystarczy skoczyć po kilka doniczek, świeczek oraz zakupić piękny naturalny dywan. Elementy przyrody są bardzo ważne we wszystkich formach designu orientalnego, także wzory, których szukamy to zazwyczaj ptaki i kwiaty, zarówno przedstawione z dbałością o szczegóły, jak i w wysoce stylizowanych formach.

Te ciepłe i minimalistyczne zasady wzornictwa i miłość do naturalnych materiałów gwarantują to, że większość domów inspirowanych nimi sprawia wrażenie otwartych, ciepłych i przestronnych - nawet mimo niewielkich rozmiarów.

Dywany do stylu azjatyckiego

Najlepszym wyborem do stylu azjatyckiego są dywany chińskie, które charakteryzują się delikatną kolorystyką stawiającą na beże oraz złote nici tworzące naturalne motywy - roślinne oraz przedstawiające zwierzęta - te delikatne wzory przełamane są czerwienią oraz różem, które ożywiają cały dywan - tutaj wyróżniają się szczególnie dywany Kangshi. Na przykład Kangshi z elementami czerwonymi, oraz ten z granatem. Dobrym wyborem są też dywany indyjskie, także bogate w motywy roślinne i zwierzęce a jednak oferujące szerszą kolorystykę i wychodzące poza styl bazujący na centralnym medalionie. Dywany indyjskie pasują do stylu Zen, szczególnie jeśli chcemy zachować ciemniejszą kolorystykę i postawić na bardziej nowoczesny wygląd, na przykład dzięki dywanom Damask. Wszystkie dywany w naszym inspirowanym Azją domu powinny być naturalne, a więc utkane z wełny lub jedwabiu oraz ręcznie tkane.