Styl Prowansalski - Inspiracja Francją? | Blog Alladyn

Styl Prowansalski - Inspiracja Francją? | Blog Alladyn

Styl prowansalski, czyli inspiracja Francją

Kolebka stylu prowansalskiego

dom z niebieskimi okiennicami w Prowansji   Domy w Prowansji są niewysokie, ale posiadają piękne kolorowe okiennice, a często także balkony.
prowansalska uliczka z niskimi kremowymi domami   Niskie kremowe domy i wąskie alejki są charakterystyczne dla Prowansji

Prowansja to region Francji położony nad Morzem Śródziemnym. Od lat jej piękno było inspiracją dla artystów, van Gogh uciekł do niej od zgiełku Paryża, a Pablo Picasso kupił zabytkowy dom w malowniczym miasteczku Menerbes. Prowansja ze względu na suchy i gorący klimat kojarzona jest ze słońcem, a jej nadmorskie połacie są popularnym rejonem turystycznym, który zachwyca niewielkimi miejscowościami.

Turyści szukają w niej łagodnych krajobrazów, klimatu ciepłych krajów z egzotyczną roślinnością i dostępem do morza. Wiele osób ceni sobie jednak Europejski charakter Prowansji, panujący tam porządek i niespieszne tempa życia. Dodatkowo wielką atrakcją są lokalne sery, wina oraz wypieki. Do spacerów zachęcają alejki wypełnione kwiatami nad którymi wznoszą się kilkupiętrowe jasnokremowe domy z kolorowymi balkonami i okiennicami, a małe klimatyczne kawiarnie zapraszają jasnym i przyjaznym wystrojem o lekko rustykalnym charakterze. Można powiedzieć, że w Prowansji dominuje lokalny styl rustykalny, ale wywodzący się ze specyfiki kultury i klimatu Francji. Właśnie ten styl jest zarówno wizytówką Prowansji, jak i jednym z jej towarów eksportowych.

Charakterystyka stylu prowansalskiego

malownicze zdjęcie budynków Prowansji   Sama Prowansja jest niezwykle malownicza, jednak także bardzo gorąca, dlatego przenosząc styl prowansalski do Polski należy go dostosować do naszego klimatu.

Styl prowansalski zadomowił się w Polsce, nie tylko dlatego że jest niesamowicie przyjazny dla lokatorów oraz sprawia że wnętrza są jaśniejsze, co jest szczególnie ważne w blokach, ale także ze względu na to, że wiele jego elementów jest wspólnych dla kultury Francji oraz Polski. Drewniane kredensy, talerze zdobione wzorami kwiatów i roślin stanowią wspaniały dodatek do białych drewnianych mebli. Poniżej przedstawiamy główne cechy stylu prowansalskiego

Kolory

surowe jasne wnętrze domu prowansalskiego   Kolory dominujące we wnętrzach są jasne i delikatne, a same wykończenia dość surowe.

Domy w Prowansji są tynkowane i pokrywane farbą w jasnych kolorach bieli, ale także ciepłych barw przywodzących na myśl popołudniowe słońce i pola lawendy. Podobnie jest z wnętrzami. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są wyjątkowo jasne - ściany malowane są zazwyczaj na biało, podobnie jak drewniane meble. Przy tym nałożona farba nie musi stanowić nieskazitelnej warstwy, może być nałożona nierówno tworząc różne odcienie, a także obrywając się ukazywać naturalny kolor powierzchni pod spodem - drewna lub metalu. Oprócz wszechobecnej bieli spotyka się także beże i jasne i ciepłe odcienie szarości - bardziej odważne kolory to wiśniowy, brązowy, niebieski, blady żółty i fioletowy czasem wpadający w róż.

Oświetlenie

kafejka prowansalska w surowym stylu   Prowansja to klimatyczne kafejki i surowe wykończenia, do których wkradają się elementy naturalne.

Światło w tym stylu jest niezwykle ważne i powinno padać pod wieloma kontami, oświetlając dom równomiernie i nie tworząc długich cieni. Jest to szczególnie ważne w małych i długich mieszkaniach, które mają niewiele okien i w rejonach gdzie zimy są dłuższe. Dobre oświetlenie poprawia samopoczucie domowników i pozwala na przyjemne i zdrowe spędzanie czasu w domu.

Materiały

kamienne schody z ozdobną kamienną balustradą   Surowe materiały i ciekawe zdobienia często pojawiają się w prowansalskich klimatach.

Jak w wielu innych stylach wystroju wnętrz, także i w tym dominują naturalne materiały z przewagą litego drewna. Ale w przeciwieństwie do innych stylów, zupełnie nie pasują do tego stylu dodatki z tworzywa sztucznego. Sprawdzają się za to metalowe, kamienne czy ceramiczne akcesoria oraz żeliwne meble. Mogą one być pokryte jasną farbą. Materiały, które dobrze się komponują w tych przestrzeniach to len, tafta czy wełna

Meble

Wyposażenie domu w stylu prowansalskim nie musi być drogie, jako że wiele mebli można dostać na pchlich targach lub z drugiej ręki w serwisach wymiany. Warto też przekopać strychy i piwnice znajomych, gdzie mogą się kryć prawdziwe perełki. Są to szczególnie stare kredensy, stoły do jadalni, fotele i krzesła z litego drewna, a także drewniane szafki, które można dodatkowo przemalować na kolor biały. Meble te mogą być podniesione na czterech okrągłych nóżkach, co dodatkowo ułatwia sprzątanie. Warto także zwrócić uwagę na szczegóły w postaci dziurek na kluczy, zawiasów, klamek i uchwytów, bo metalowe wykończenia dodają sprzętom charakteru. Meble mogą także posiadać delikatne zdobienia - częste są rzeźbienia geometryczne, czy też z motywami roślinnymi. 

Dodatki

kolorowe krzesła i donice   Kolorowe starocie nie muszą być żelastwem, a mogą trafić do pomieszczeń w stylu prowansalskim dodając im charakteru.

Wśród dodatków, co może spodobać się mieszkańcom miast, królują także rośliny doniczkowe. Szczególnie częsta jest lawenda, która bezpośrednio kojarzy się z Prowansją, ale każda roślina doniczkowa jest mile widziana, koniecznie w doniczkach ceramicznych, lub w metalowych albo drewnianych osłonkach. Szczególnie pięknie wyglądają one w pokojach, które mają bezpośrednie wyjście na balkon oraz taras, mogąc w ten sposób wprowadzać spokojną atmosferę ogrodu. Inne dodatki powinny być zarówno funkcjonalne (konewki, wieszaki, dzbanki, kosze)  jak i wykonane z naturalnych materiałów - kamienne, drewniane, szklane, wiklinowe, stalowe lub ceramiczne.

Dywany pasujące do stylu prowansalskiego

duże donice przed domem w Prowansji   Doniczki wystawiane do wąskich alejek pokazują, jak blisko mieszkańcy tego regionu są związani z naturą.
kolorowe gliniane ozdoby na elewacji   Bogactwo możliwych kolorów pokazują gliniane ozdoby i dodatki, które pojawiają się we wnętrzach, ale które jednak trzeba wprowadzać z umiarem.

Do drewnianych, betonowych lub kamiennych podłóg w stylu prowansalskim warto dobrać wzorzyste jasne dywany, które złagodzą ich surowość. Do tego celu świetnie sprawdzają się wełniane dywany w kolorach beżu, słomy, brązu i fioletu, na przykład dywany Gabbeh. Dywany powinny lekko kontrastować z kolorem podłogi, tak, aby widać było ich obrys oraz aby mogły znakować przeznaczenie przestrzeni, ale żeby nie popsuły harmonii jasnych barw. Mogą to być cienkie dywany wykonane z wełny o delikatnych wzorach geometrycznych lub roślinnych. Dobrze, żeby same kolory dywanów nie były kontrastowe - czyli aby dywan trzymał się jednego tonu kolorystycznego i nie przykuwał do siebie uwagi. W tym stylu dywany pełnią funkcje praktyczne, jako że podłogi wykonane z desek czy kamieni, które w ciepłych klimatach pozwalają na oziębienie pomieszczeń, w Polsce wymagają izolacji i ocieplenia. Wełna jest bardzo dobrym izolatorem termicznym, a także wyłapuje pyły i drobinki, które mogą się unosić w powietrzu w pomieszczeniach, w których znajdują się odnawiane meble oraz surowe wykończenia cementem. Grubsze jedwabne dywany także bardzo pasują do wnętrz prowansalskich jeśli są w naturalnych kolorach, jako że pięknie mienią się w jasnym świetle i dobrze współgrają z bielą mebli i pastelem ścian. Szczególnie polecamy jedwabne dywany indyjskie Tabriz, które występują w wielu naturalnych i pastelowych barwach.