Styl Art Deco - Inspiracja Postępem Technologicznym | Blog Alladyn

Styl Art Deco - Inspiracja Postępem Technologicznym | Blog Alladyn

Historia

plakat Art Deco  Styl ten zaistniał między innymi dzięki światowym targom

Art Deco był jednym z najbardziej ekscytujących i wpływowych stylów XX wieku. Styl ten po raz pierwszy pojawił się we Francji w latach 20. XX wieku, a jego nazwa wywodzi się od "Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes" z 1925 roku. Inspiracją dla Art Deco był postęp technologiczny lat dwudziestych XX wieku, który przejawia się w gładkich liniach, geometrycznych lub opływowych kształtach charakterystycznych dla tego ruchu. Art Deco obejmuje okres od 1925 do lat 40. Dziś, Art Deco można łatwo zaadaptować do każdego wnętrza i przez koneserów ten styl rozpoznawany jest jako elegancki, funkcjonalny i nowoczesny - choć pochodzi z lat 20. ubiegłego wieku. Obejmujący wszystkie dyscypliny sztuki i rzemiosła styl Art Deco można znaleźć zarówno w sztuce pięknej, jak i w projektowaniu wnętrz, mebli, ubrań, biżuterii, tekstyliów i w architekturze. Wnętrza Art Deco z pewnością wnoszą odrobinę blasku i luksusu do każdego domu.

Poniżej przedstawiamy charakterystykę stylu Art Deco.

Meble Art Deco

czarno-białe zdjęcie salonu w stylu Art Deco  Art Deco kojarzy się z meblami drewnianymi, ale nie jest to zasada.

Wśród mebli Art Deco dominują formy geometryczne - motywy Art Deco miały mocny i odważny wygląd, z pionowymi liniami. Słońce było klasycznym motywem Deco. Równie popularne były zygzaki, które można dodawać do wnętrza w wielu formach, od wykładzin podłogowych, pięknych dywanów i chodników po tekstylia i tapicerkę. Meble Art Deco znane z dekadenckich, polerowanych i błyszczących wykończeń są niesamowicie efektowne. Styl ten promienieje nieodłącznym luksusem, który dodatkowo eksponuje zastosowanie srebra, kryształu, kości słoniowej, jadeitu i lakieru.




Materiały

Kolorowe wnętrze z wzorzystymi ścianami w stylu Art Deco  Ta aranżacja sceny w stylu Art Deco doskonale oddaje klimat tego stylu.
Winda w budynku Chryslera w Nowym Jorku  Winda w budynku Chryslera w Nowym Jorku jest stylizowana w stylu Art Deco

Drewno takie jak heban, orzech, klon i jesion było często używane w projektach Art Deco ze względu na naturalne piękno jego słojów, co było dodatkowo eksponowane dzięki polerowanym wykończeniom. Poza drewnem materiały typowe dla Art Deco to srebro, kryształ, kość słoniowa, jadeit i lakier, a także szkło, rogi i egzotyczne skóry takie jak te pochodzące od rekinów czy zebry. Wraz z rozwojem przemysłu przedmioty w tym stylu stały się zarówno bardziej przystępne cenowo, dzięki użyciu aluminium, stali nierdzewnej czy tworzyw sztucznych. Projekty wnętrz Art Deco często zawierają powierzchnie lustrzane, które współgrają z metalicznymi detalami w celu stworzenia iluzji rozległej przestrzeni w pomieszczeniu. Oprócz tego w projektach Art Deco często wykorzystywano materiały egzotyczne, często z dekadenckim, błyszczącym wykończeniem.

Kolory

salon w brązowych odcieniach w stylu Art Deco  Polerowane brązy i beże można spotkać w spokojniejszej odmianie Art Deco

Istnieje szeroka gama kolorów, które uzupełniają te metaliczne lub czarne detale o wysokim połysku - jasne i głębokie żółcie, czerwienie, zielenie, błękity i róże są najczęściej używane w tradycyjnych wnętrzach Deco. Aby stworzyć bardziej stonowane wnętrze Deco, należy wybrać subtelne kolory, takie jak kremy i beże, ponieważ dobrze współgrają one z akcentami srebrnymi. W zależności od pomieszczenia, możliwe jest zastosowanie ciemnej lub jasnej palety kolorów. Ciemne ściany, w połączeniu z jasnymi elementami z metalicznymi akcentami, mogą stworzyć wystawną i przytulną atmosferę pasującą do salonu lub jadalni.

Wzory

wnętrze z wzorzystym dywanem i tapicerką na krzesłach  Art Deco nie boi się łączenia odważnych wzorów

Wzory, które były szeroko stosowane we wnętrzach Deco to między innymi liście, gałęzie i pióra, trapezy i zygzaki, stylizowane zwierzęta i akty, słońca oraz poszarpane, schodkowe lub spiczaste krawędzie przypominające wieżowce.

Do ścian można dodać wzór w postaci geometrycznej tapety. Sufit może być przyozdobiony wzorem słońca, które promieniuje od lampy. Innym sposobem na dodanie wzoru do wnętrza jest tapicerka, miękkie meble i tkaniny. Aby uzyskać surowy wygląd Deco należy użyć geometrycznych wzorów, a jeśli chcemy nadać naszemu wnętrzu subtelnego uroku, możemy przyozdobić je wzorami inspirowanymi naturą, jak pióra i liście.



Dywany pasujące do stylu Art Deco

nowoczesne kolorowe wnętrze hotelu w stylu Art Deco  Nawet w dzisiejszych nowoczesnych wnętrzach można odnaleźć ducha stylu Art Deco
duży okrągły dywan w neutralnych tonacjach  Dywan w tym nowoczesnym wnętrzu tworzy atmosferę stonowanego Art Deco

Wzory geometryczne można spotkać również na podłodze we wnętrzach Art Deco - abstrakcyjne wzory na czarno-białych płytkach lub polerowany parkiet to bardzo dobre przykłady tego, w jaki sposób można nadać pomieszczeniu charakter Art Deco. Innym sposobem na wprowadzenie atmosfery Art Deco jest dodanie wyrazistego dywanu. Typowe wnętrze Art Deco powinno mieć duży, geometrycznie usytuowany dywan o żywych kolorach i odważnych wzorach. Art Deco było jednym z najbardziej owocnych okresów dla nowoczesnego wzornictwa dywanów na całym świecie, z aktywnymi projektantami w Ameryce i w całej Europie. Hotele, biura, statki wycieczkowe i liniowce miały dywany inspirowane Art Deco. Dywany pasujące do tego stylu mogą zawierać elementy sztuki azteckiej i egipskiej, a także starożytności, które nawiązują do bogatych inspiracji obecnych w Art Deco, ale także mogą być geometryczne z odważnymi kolorami, jak ten dywan Patchwork. Szczególnie popularne były przeplatające się linie i trójkąty, ale także duże wzory przedstawiające stylizowane kwiaty, liście oraz słońce, które często mogło być w miejscu centralnego medalionu, jak w przypadku tego indyjskiego dywanu. Zachęcamy także do zaprojektowania własnego dywanu, na podstawie innych inspiracji Art Deco. Wprowadzenie tak stylizowanego dywanu jest świetnym sposobem na dodanie wyraźnego elementu Art Deco do współczesnego wnętrza.