Wnętrze w Stylu Szkockim - Tradycja i Klasa | Blog Alladyn

Wnętrze w Stylu Szkockim - Tradycja i Klasa | Blog Alladyn

Odkryj ciepło wnętrz w stylu szkockim

Szkot grający na dudach   Tradycja w Szkocji jest niezwykle ważna, gdyż mocno łączy się z poczuciem niezależności i dumy

Szkocja to kraina niezwykle wyrazista, posiadający bogatą, unikalną kulturę. Samo wspomnienie o niej przywołuje liczne skojarzenia. Każdy od razu myśli o szkockiej kracie, spódniczkach, whisky, stadach owiec i rzucaniu kłodą. Kiedy mówimy o stylu szkockim, nie da się oczywiście uniknąć nawiązania do stylu angielskiego. Trzeba pamiętać, że Szkocja w swojej długiej historii państwowości jedynie pierwsze kilka wieków była krajem niepodległym. Od XIII wieku Szkoci toczyli nierówną walkę o niepodległość wobec ekspansji angielskiej. Ostatecznie w XVIII wieku Szkocja weszła w skład Wielkiej Brytanii. Mimo wielu wieków dominacji Anglików, Szkoci zachowali swoją odrębną kulturę i tradycje. Ta odrębność widnieje dziś nie tylko w ich obyczajach i stylu życia, ale także w sferze wizualnej: w tym jak Szkoci się ubierają oraz jak wyglądają wnętrza ich domów.

Główne cechy stylu szkockiego:

Surowe wykończenia

W Szkocji ceni się tradycję, dlatego często wykończenia ścian są surowe i nawiązują do dawnych czasów. Zamiast tynku widuje się cegłę i kamienie. Jeśli budynki są betonowe, to ich ściany często obija się drewnem. Na ścianach raczej nie stosuje się tapet, chyba że takie, które udają surowe wykończenia. Wykończenia te są w opozycji do stylu angielskiego, który lubuje się w pastelowych kolorach i ornamentach inspirowanych naturą.

loftowy kąt wypoczynkowy z książkami   W wielu domach i kawiarniach łączy się styl nowoczesny z surowymi materiałami, co przypomina styl loftowy

Niewiele ozdób

W szkocji stawia się na minimalizm. Ozdób powinno być niewiele i raczej użytkowe. Mogą to być ciężkie i niskie świeczniki, kubki lub ozdobne lampy. Ważne, aby każda rzecz w domu miała swoje zastosowanie, a nie była tylko ozdobą. Wnętrza może zdobić dobrze wyposażony barek, a także lustra, których zadaniem jest rozświetlać ciemne pomieszczenia. Do ozdoby używa się też kraciastych materiałów i poduszek kolorem nawiązujących do wykorzystanych szkockich krat. We wnętrzach do ozdoby można także użyć cegieł lub desek, które mogą służyć jako podstawki, platformy czy też mogą być wykorzystane do ukrycia elementów technicznych, jak wszechobecne kable czy rury. Surowy styl wywodzi się z historii, która wymagała aby Szkoci byli praktyczni i mocno stąpali po ziemi.

Drewno

salon z kamienną ścianą i drewnianą podłogą   Jeśli meble nie są drewniane, to przynajmniej powinny być utrzymane w ziemistej i stonowanej tonacji.

Meble powinny być drewniane aby współgrać z surowymi wykończeniami. Wiele z nich jest także dość ciężkich i ciemnych - co potęguje poczucie, że są solidne i mogą przetrwać wieki. Mebli w Szkocji się raczej nie maluje, po to żeby eksponować naturalny rys drewna. Jeśli już zdecydujemy się na ich malowanie, powinny być to ciemne kolory (nawet czarny), a farbę można częściowo zedrzeć, aby nie była jednolita.

Wełna i krata

maszyna tkająca materiał w kratę   Materiały w kratę dominują w Szkocji, ale to nie znaczy, że dywany też powinny być kraciaste.

Wełniane dywany i koce dopełniają wizerunku szkockich wnętrz jako preferujących naturalne materiały i surowe wykończenia. W wielu domach szkocka krata jest tym, co przełamuje surowość wykończenia i ciężkich drewnianych mebli, szczególnie że tradycja używania szkockiej kraty do dekoracji mieszkań jest dość młoda. Kraciaste wzory kiedyś można było spotkać tylko na ubraniach. Dziś widać je na poduszkach, kocach, zasłonach, tapetach a nawet na zastawie stołowej. Warto wiedzieć, że wzorów szkockiej kraty jest wiele, a każdy region ma swój tradycyjny wzór. Nawet Polska posiada własny wzór szkockiej kraty, który wywodzi się z połączenia kolorów flag Szkocji i Polski. Wzory te są wpisane do specjalnego rejestru pod nazwą: Szkocki Rejestr Tartanów (eng. Scottish Register of Tartans).

Ciepło bijące ze szkockich wnętrz

relaks przed kominkiem   Przytulna atmosfera w prywatnych domach jest jednym z wyróżników stylu szkockiego

Pomimo surowości tego stylu słowo "przytulne" do opisania współczesnych domów szkockich nie jest przesadą. W szkockich wnętrzach jest wiele tkanin, a także przedmiotów użytkowych, które ocieplają atmosferę. Są tam między innymi różnokolorowe świece, ozdobne kubki i misy. W Szkocji stawia się też na ciemne kolory, które jednak są ciepłe. Są to różne odcienie brązu i czerwieni, do których można dodać jasny żółty i zielony. Same wszechobecne wełniane materiały już sprawiają, że wnętrze wygląda na bardziej przytulne i ciepłe.

Rola dywanów w stylu szkockim:

Sypialnia w drewnie na poddaszu   Nowoczesny styl szkocki inspiruje się ciekawą geometrią i minimalizmem, ale z praktycznych względów w większości domów są dywany

Dywany są szczególnie ważne w Szkocji, jako że preferuje się tam surowe wykończenia, co w połączeniu z pogodą sprawia, że rozwiązania izolujące mieszkanie od zimna są koniecznością. Oprócz dywanów, głównie wełnianych, w Szkocji można spotkać naturalne skóry narzucone na podłogę i pełniące rolę dywanów. Co więcej, w niektórych domach aby ocieplić ściany wiesza się na nich zarówno skóry, jak i dywany. W stylu szkockim dywany nie muszą być kraciaste - najlepiej sprawdzają się dywany wełniane w naturalnych kolorach wełny. Jednak jeśli wnętrze jest ciemne i szare można sięgnąć po żywsze kolory wełnianych dywanów Gabbeh, takie jak blady żółty lub ceglano czerwony, a nawet zielony.