Moda na "gołe" podłogi przeminęła i do łaski wróciły dywany. Nic ich nie zastąpi w dopełnieniu aranżacji wnętrza, nadania mu przytulności i ciepła. Oczywiście dywan spełni swoją rolę pod warunkiem, że będzie dobrze dobrany do wnętrza. O tyle jest to ułatwione, że dywan, firanki, zasłony kupujemy na samym końcu urządzania wnętrza, więc łatwiej jest dobrać kolorystykę oraz wzory. Poniżej podpowiadamy jak wybrać dywan do salonu.
Naturalny czy sztuczny?
Salon to wyjątkowe miejsce w domu lub mieszkaniu, najczęściej pełni funkcję reprezentacyjną. Tu organizujemy spotkania z rodziną i przyjaciółmi. W salonie także odpoczywamy z ulubioną lekturą w ręku lub oglądając telewizję. To miejsce, któremu trzeba poświęcić szczególną uwagę i starannie dobierać wszystkie elementy.
Dywan do salonu zdecydowanie powinien być naturalny, najlepiej z wełny lub jedwabiu. Dywany orientalne często łączą oba gatunki nici co nadaje im charakterystyczny połysk. dywany naturalne nie tylko są eleganckie i pięknie się prezentują, ale przede wszystkim są trwalsze. Te najlepsze, czyli dywany perskie przetrwają nawet kilkaset lat nie zmieniając kolorystyki.
Dywany sztuczne są mniej trwałe i nie prezentują się tak okazale jak naturalne, ale osoby uczulone nie mają wyjścia i muszą zadowolić się dywanami sztucznymi lub zdecydować na dywan jedwabny.
Stylizowane na orientalne czy orientalne?
Większość osób nie rozróżnia tych dwóch typów dywanów. Dywany stylizowane na orientalne mogą być wykonane z wełny, jedwabiu lub bawełny, posiadają wzory przypominające ornamentykę orientalną, ale wykonywane są mechanicznie w fabrykach. Takich samych dywanów może być kilkadziesiąt.
Dywany orientalne tkane są ręcznie, to bardzo mozolna praca i wprawnemu tkaczowi może zająć nawet rok. Nigdy nie powstanie drugi taki sam dywan.
Mianem dywanów orientalnych określa się dywany powstające na terenie Azji Mniejszej, Półwyspu Arabskiego, w Indiach i Chinach. Najbardziej znane i najbardziej cenione są dywany perskie powstające na terenie Iranu. Sztuka ręcznego tkania dywanów przetrwała na tym terenie od czasów starożytnej Persji.
Irańczycy do wykonywania dywanów używają nie tylko naturalnych nici z wełny lub jedwabiu, ale materiał także barwiony jest naturalnymi barwnikami pochodzenia roślinnego. Dywany perskie są całkowicie ekologiczne i mają pozytywny wpływ na użytkowników.
Perski dywan w nowoczesnym wnętrzu ?- Czyli jak dobrać orientalne dywany do wystroju salonu?
Dywany orientalne są uniwersalne i pasują do każdego typu wnętrza, od klasycznego po nowoczesny. W minimalistycznym salonie urządzonym w stylu skandynawskim będą idealnym sposobem na przełamanie dominującej bieli.
Dywany orientalne wyróżniają się bogatą kolorystyką i wzornictwem, ale zawsze jeden kolor jest dominujący i to właśnie nim należy kierować się przy aranżacji wnętrz. Do salonów urządzonych w ciemnych, zdecydowanych kolorach wybieramy dywany jasne, natomiast do wnętrz minimalistycznych o jasnych kolorach najlepiej będą pasowały dywany z dominującymi kolorami brązu i czerwieni. Dlatego też wybór kolorystyki dywanu należy odłożyć na sam koniec urządzania pomieszczenia, tak by dobrać dywan do aranżacji całego pomieszczenia. Kolor dywanu powinien być łącznikiem wszystkich barw pojawiających się we wnętrzu ( koloru ścian, poduszek, zasłon i innych dodatków). Warto wziąć pod uwagę to, że im więcej się dzieje w pomieszczeniu, tym wzór dywanu powinien być spokojniejszy.
Rozmiar dywanu, kształt dywanu - duży, mały, prostokątny czy okrągły dywan?
Orientalne dywany mogą mieć różny kształt, począwszy od najbardziej znanego prostokątnego po dywan okrągły, owalny czy kwadratowy. Owalne nadają się do dużych wnętrz o kształcie zbliżonym do kwadratu, natomiast prostokątne świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, dzięki temu wnętrze optycznie się powiększy. Świetnym rozwiązaniem jest zachowanie takiego samego kształtu dywanu co przedmioty na nim stojące i tak okrągły dywan będzie dobrze wyglądał pod okrągły stolik, a prostokątnego dywanu użyjmy przy prostokątnych ławach.
Wybierając dywan do salonu trzeba wybrać odpowiedni rozmiar. Dywan orientalny to nie wykładzina podłogowa, dlatego nie powinien zajmować całej podłogi, najlepiej, by znajdował się w strefie wypoczynku. Bez problemu można ustawiać na nim sofy i kanapy, ponieważ nie powstaną na nim charakterystyczne dla dywanów syntetycznych wgniecenia. Nie ma odgórnych wytycznych mówiących jaki rozmiar dywanu do jakiego pomieszczenia, ale warto zachować równowagę pomiędzy wnętrzem a dodatkami. W większych pomieszczeniach mały dywan może nie być zauważalny. Dlatego w przypadku bardzo dużych salonów można zdecydować się na dwa dywany orientalne o zbliżonej kolorystyce. Jeden można ułożyć pod stolikiem kawowym, drugi pod stołem jadalnym i krzesłami. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze nie będzie przytłaczało swoją wielkością i stanie się bardziej przytulne.
Jaki więc dywan sprawdzi się i jak dobrać dywan do pomieszczenia? Tak by pasował do wnętrza oraz naszych upodobań. Warto także zaznaczyć, że na jasnej podłodze bardziej będzie pasował ciemny dywan a analogicznie na ciemnej podłodze jasny dywan. Plecione dywany świetnie odnajdują się w naturalnych, wnętrzach tworząc niebanalny wystrój.
Dywany jedwabne
Do wyrobu dywanów orientalnych używane są nie tylko nici wełniane, ale także jedwabne. Takie dywany są bardzo miłe w dotyku, delikatne i co bardzo ważne - antyalergiczne. Dywany jedwabne są zdecydowanie cieńsze i dużo lżejsze niż dywany wełniane. To właśnie z tych względów architekci wnętrz czasami wykorzystują je do dekoracji ścian zamiast obrazów. Dzięki temu salon prezentuje się elegancko i oryginalnie.
Miękkie dywany jedwabne idealnie sprawdzą się także w salonie w kąciku dla dziecka, gdzie komfort przebywania na nim ma duże znaczenie, a my chcemy mieć pociechę w zasięgu wzroku. Rozłożony na podłodze dopełni aranżacji wnętrza i sprawi, że miejsce zabawy będzie bardziej przytulne.
Jak dbać o dywany orientalne?
Cena dywanów orientalnych, a zwłaszcza perskich jest wysoka, więc chcemy, by długo pięknie się prezentowały. Na szczęście nie jest to trudne pod warunkiem, że będzie przestrzegało się kilku zasad. Dywany wełniane uchodzą za odporne na zabrudzenia i trwałe pod względem utrzymania się kolorów. Dywan w salonie nie jest narażony na tak duże zabrudzenie jak np. dywan w przedpokoju czy pokoju dziecięcym (gdzie nie sprawdzi się jasny dywan) i można postawić na te w jaśniejszych odcieniach szarości czy beżu.
Dodatkową zaletą dywanów perskich jest bardzo duża odporność na brud. To dzięki temu, że jego runo jest bardzo gęsto tkane i zabrudzenia nie wnikają między poszczególne nici wzoru.
Codzienna pielęgnacja dywanu orientalnego polega na systematycznym odkurzaniu. najlepiej używać do tego gładkiej końcówki odkurzacza. Odkurzanie powinno być wykonywane zgodnie z kierunkiem włosa.
W przypadku rozlania jakiegoś płynu wystarczy zebrać go z powierzchni dywanu papierowymi ręcznikami. Wełna w dywanach orientalnych jest najwyższej jakości i odpowiednio zaimpregnowana, dzięki temu nie wchłania płynów. Po wyschnięciu dywan jak wcześniej.
W przypadku powstania silniejszych zabrudzeń lub plam należy usunąć je za pomocą wody ze specjalnym detergentem, nie należy używać do tego żadnych szczoteczek, wystarczy gąbka lub wilgotna szmatka.
Kiedy po kilku latach użytkowania dywan straci wyrazistość kolorów, należy go wyprać. Najlepiej powierzyć to profesjonalnej firmie specjalizującej się w czyszczeniu dywanów orientalnych, Będziemy mieć pewność, że nie zostanie on zniszczony i uszkodzony.
Dywany orientalne mimo. że ich cena jest wysoka cieszą się coraz większą popularnością. Wnętrze zyskuje na elegancji, świadczy o dobrym smaku i przede wszystkim nadaje salonowi przytulności.
Coraz częściej dywany perskie wykorzystywane są do dekoracji gabinetów nadając im w ten sposób dodatkowego prestiżu i pozytywnie wpływając na wizerunek firmy.