Dywany ręcznie tkane z włókien naturalnych, zwłaszcza orientalne, są uznawane za najbardziej ekskluzywne wyroby tekstylne. Z racji faktu, że kosztują nawet kilkanaście razy więcej, niż zwyczajne dywany z marketu, każdy z nas chciałby, aby jak najdłużej doskonale wyglądały i tym samym zdobiły nasze wnętrza. Niestety codzienne użytkowanie, zbierający się kurz, drobne wypadki z jedzeniem i piciem czy obecność kudłatego pupila sprawiają, że dywan zaczyna być brudny i brzydko pachnieć. Na szczęście nie musi to oznaczać jego wymiany na nowy. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji z łatwością przywrócisz swój dywan do początkowej kondycji, aby dalej cieszył oko domowników i zachwycał gości. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać czyszczenie dywanów orientalnych, aby nie uległy one uszkodzeniu!
Częste odkurzanie — podstawa pielęgnacji dywanów wełnianych i orientalnych
Dywany orientalne, zwłaszcza te wykonane z wełny, charakteryzuje gęste, puszyste włosie, które przyciąga kurz i zatrzymuje go na powierzchni, ułatwiając tym samym jego usuwanie. Dywany tego typu warto regularnie poddawać odkurzaniu, dzięki czemu unikniemy wgniatania piasku, okruchów i innych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkadzać delikatne włókna.
Zalecane jest, aby odkurzanie przeprowadzać minimum raz w tygodniu zgodnie z kierunkiem włosia, z pomocą odkurzacza ze ssawką, nastawionego na średnią moc. Naturalnych dywanów nie wolno natomiast odkurzać szczotką z ostrym włosiem, gdyż może to prowadzić do powstania zaciągnięć, a także wzmocnić proces linienia dywanu. Nie martw się, jeśli po skończonym odkurzaniu zauważysz w pojemniku niewielką ilość włókien. Jest to normalne, szczególnie w przypadku nowych dywanów wełnianych.
Warto także raz lub dwa razy w roku przeprowadzić dokładne trzepanie dywanu orientalnego. Pozwoli to pozbyć się głęboko zalegających drobinek, a także uniesie włókna, przywracając im puszystość i piękny wygląd.
Co powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz się do samodzielnego prania dywanu orientalnego?
W codziennym życiu mogą zdarzyć się sytuacje, po których na dywanie pojawią się nieestetyczne plamy lub zacznie on wydzielać nieprzyjemne zapachy. Warto wtedy bezzwłocznie go wyprać (częściowo lub w całości). Jeśli tego nie zrobimy, plamy mogą się zestarzeć i stać się niemożliwe do usunięcia. Pamiętaj, że im plama jest świeższa, tym łatwiej się jej pozbyć.
Większość dywanów orientalnych jest poddawana impregnacji, dzięki czemu nie wchłaniają one płynów. Jeśli coś rozlejesz, szybko zbierz ciecz suchą szmatką. Być może zupełnie unikniesz dzięki temu powstania plam.
Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym wyjściem jest oddanie dywanu do profesjonalnego prania. Samodzielne czyszczenie dywanów orientalnych nie należy do najłatwiejszych czynności, a brak ostrożności może skutkować ich zniszczeniem.
Pranie dywanu z włókien naturalnych — Tego stanowczo unikaj!
Jeśli Twój dywan orientalny wymaga wyprania, pamiętaj o poniższych zasadach:
-
Jeśli chcesz wyprać dywan wełniany lub dywan jedwabny, koniecznie zaopatrz się w środki czystości przeznaczone do tych konkretnych materiałów. W przeciwnym razie możesz zniszczyć runo dywanu.
-
Pamiętaj, aby podczas prania dywanu orientalnego nie trzeć go szczotką. Używaj tylko miękkich szmatek lub gąbki. Dywany jedwabne i wełniane nie lubią tarcia!
-
Nie używaj do prania gorącej wody i postaraj się nie doprowadzić do przemoczenia dywanu. Może to doprowadzić do sfilcowania włókien i utraty głębokich kolorów.
-
Jeśli wietrzysz dywan na świeżym powietrzu, koniecznie zadbaj, aby znajdował się w cieniu. Ostre słońce sprawi, że kolory wyblakną.
Pranie dywanu orientalnego — jakie detergenty wybrać?
Jeśli chcesz czyścić dywan samodzielnie, zacznij od zakupu właściwych środków piorących. Pamiętaj, aby nie kupować pierwszego lepszego detergentu. Dywany orientalne zawdzięczają swoje intensywne kolory naturalnym barwnikom — w wyniku kontaktu z substancjami odplamiającymi materiał może stracić intensywność barw. Dlatego wybierz jedynie delikatne detergenty przeznaczone do grupy dywanów naturalnych i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Nie stawiaj również na rzekomo skuteczne metody domowe. Sodę i ocet zostaw w kuchni.
Czyszczenie dywanów orientalnych krok po kroku
Dywany wykonane z naturalnych włókien w zależności od materiału wymagają nieco innego traktowania podczas czyszczenia:
Dywany jedwabne
Do prania dywanów jedwabnych powinno się używać jak najmniej wody. Zanim zaczniesz pranie, koniecznie dokładnie odkurz całą powierzchnię dywanu. Plamy najlepiej przetrzeć szmatką namoczoną w zimnej wodzie z rozpuszczonym detergentem i jak najszybciej osuszyć dywan, w miarę możliwości wystawiając go na świeże powietrze lub otwierając okna w pomieszczeniu. W żadnym wypadku do czyszczenia nie wolno użyć szczotki, aby nie rozerwać włókien jedwabnych.
Dywany jedwabne można prać nie tylko na mokro, ale i na sucho. Wystarczy rozprowadzić na całej powierzchni specjalny proszek do prania dywanów i zebrać go odkurzaczem po upływie określonego przez producenta czasu.
Dywany wełniane
Pranie dywanów wełnianych przebiega podobnie jak w przypadku dywanów jedwabnych. Również nie powinno się ich przemaczać, gdyż grube, wełniane runo łatwo chłonie wodę. Najlepiej przy tym stosować łagodne detergenty z lanoliną, które pomogą zachować miękkość włókien.
Zacznij od dokładnego odkurzenia powierzchni dywanu, a następnie za pomocą szmatki przecieraj ją rozcieńczonym w letniej wodzie detergentem. Pozostaw na kilkanaście minut, aby środek wniknął we włókna i wyciągnął z nich zabrudzenia. Najbezpieczniejszą metodą jest natychmiastowe zbieranie wilgoci odkurzaczem piorącym, gdyż proces naturalnego suszenia w przypadku wełny może być bardzo długi. Natomiast w niedosuszonym dywanie mogą zacząć rozwijać się pleśnie.
Wełniane dywany nie znoszą tarcia i gorąca, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich prać parą wodną (która dobrze sprawdza się w przypadku dywanów syntetycznych), z użyciem gorącej wody oraz szczotki.
Czy warto zdecydować się na odnowę dywanu orientalnego?
Nawet ręcznie tkane dywany z naturalnych materiałów mogą z czasem ulec lekkim uszkodzeniom, którym samo pranie nie jest w stanie zaradzić. Na szczęście usunięcie trwałych wgnieceń po meblach, zaciągnięć na krawędziach lub cięższych zabrudzeń, a także odnowienie koloru dywanów wełnianych i jedwabnych jest możliwe dzięki apreturze, czyli procesowi profesjonalnej odnowy i impregnacji dywanów.
Z pewnością warto zdecydować się na profesjonalną odnowę, aby przedłużyć żywotność dywanu i poprawić jego ogólny wygląd. Apretura umożliwia ponowne obszycie i usztywnienie dywanu, a także wypełnienie drobnych ubytków i odnowę koloru.
Czyszczenie dywanów orientalnych — podsumowanie
Dywany orientalne pięknie wyglądają w każdym wnętrzu, dodając mu szyku i luksusu. Aby jednak cieszyły one nasze oko przez lata i były idealnie puszyste, należy regularnie poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym.
Podstawą jest systematyczne odkurzanie dywanów jedwabnych i wełnianych. Warto robić to minimum raz w tygodniu. Natomiast w przypadku pojawienia się zabrudzeń, możliwe jest pranie dywanów orientalnych, za pomocą letniej wody z delikatnym detergentem. Należy jednak pamiętać, że gorąca woda, silne tarcie szczotką i przemoczenie dywanu może uszkodzić jego delikatne włókna. Najbezpieczniejszym sposobem na przywrócenie dywanu orientalnego do pierwotnego stanu jest oddanie go do profesjonalnego czyszczenia.