Różnica między maszynowym a ręcznie tkanym dywanem

Różnica między maszynowym a ręcznie tkanym dywanem

Różnica między maszynowym a ręcznie tkanym dywanem

Wybierając dywany, mało kto zastanawia się nad tym jak zostały wyprodukowane. W sklepach i salonach dostępne są obecnie zarówno dywany naturalne, jak i syntetyczne. Decydując się na kupno jednego z nich, warto poznać różnice związane z metodami ich produkcji. Dzięki takiej wiedzy, osoba zainteresowana nabyciem kobierca, będzie wiedziała jaki produkt wybrać oraz co zyska decydując się na droższy, jednak jakościowo lepszy dywan.

Ręcznie tkany dywan

dywany ornamentalne zwinięte na lewą stronę Dywany ręcznie tkane bardzo często zwijane są na lewą stronę żeby pokazać jak sa gęsto tkane

W przypadku tego typu luksusowych produktów, dominującą cechą jest wysoka jakość. W przypadku ręcznie tkanego dywanu Klient może mieć pewność co do dbałości o wszystkie, nawet najmniejsze detale.

Do produkcji takich dywanów wykorzystywane są materiały najwyżej jakości. Dzięki temu ich wartość jest naprawdę ogromna.

Ponadto w przypadku ręcznie tkanych dywanów można mieć pewność co do ich unikatowego charakteru. Każdy utkany dywan będzie jedyny i niepowtarzalny w swoim wyglądzie.

Innym niezwykle ważnym atutem ręcznie tkanego dywanu jest jego trwałość oraz gęstość i zwartość. W przypadku ręcznie wytwarzanego dywanu można zapomnieć o problemie wypadającego włosia. Co więcej, w dywanach tkanych, frędzle są nieodłączną częścią całego produktu. W przypadku maszynowo tworzonych dywanów, element ten jest dodatkowo doszywany, w celu poprawienia estetyki jego wyglądu.

Dywan produkowany maszynowo

dywany zwinięte na prawą stronę Dywany maszynowe - inna precyzja wzoru jak i nasycenie barw.

Tkanie maszynowe odbywa się za pomocą tysiąca kołowrotków, które wprawiają nici w ruch. Wszystkie maszyny są tak zaprogramowane, aby wytworzył się odpowiedni wzór – taki sam na setkach produkowanych dywanów.

Co więcej, w kobiercu produkowanym maszynowo można wykorzystać jedynie 10 kolorów. Bardzo często podczas produkcji jednego dywanu tworzy się z nich kilka mniejszych - o różnych kształtach oraz wymiarach.

W celu uzyskania ich większej trwałości, dywany są dodatkowo zszywane lub mają doszywane frędzle.  W dzisiejszych czasach coraz częściej, zwłaszcza w produkcji masowej, odchodzi się od wykorzystywania naturalnych materiałów w produkcji dywanów. Coraz powszechniej produkowane są one z materiałów syntetycznych, takich jak wiskoza czy polipropylen. Oczywiście, dodawane są: wełna czy bawełna, jednak ich ilość jest minimalna.

Dlatego tak cennym i unikalnym produktem są dywany tkane ręcznie, produkowane z naturalnych włókien najwyższej jakości, charakteryzujące się niebanalnym wzornictwem i bogatą, nasyconą kolorystyką.

Dywan dywanowi nierówny

perskie dywany ułożone w kostkę Miękkość dywanów perskich umożliwia złożenie ich w kostkę, czego nie polecamy robić z dywanami maszynowymi.

Podsumowując powyższe porównanie dwóch technik tkania dywanów można stwierdzić, że ręcznie tkane dywany charakteryzują się nieporównywalnie wyższą jakością od tego typu produktów syntetycznych; są unikalne, szlachetne, luksusowe i niebywale trwałe. Do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie naturalne materiały, a praca nad każdym z nich wiąże się z ogromnym  skupieniem tkacza i warunkowana jest jego długoletnim doświadczeniem.

To wszystko ma wpływ – z jednej strony na cenę takiego dywanu, która jest wyższa w porównaniu do produktów maszynowych; a z drugiej – na wspaniałą jakość tak wytworzonych kobierców.

Tkanie maszynowe również posiada swoje plusy – zwłaszcza dla osób, dla których unikalność i jakość nie odgrywają najważniejszej roli. W relatywnie krótkim czasie można bowiem wyprodukować naprawdę ogromną ilość dywanów, a ich cena jest odpowiednia niemal dla każdego nabywcy.

Stawiając na wyższość luksusowych produktów – ich niepowtarzalne wzornictwo oraz niecodzienne nasycenie barwami, warto skusić się na ręcznie tkane dzieła sztuki, jakimi są dywany naturalne.