Różnica między maszynowym a ręcznie tkanym dywanem
Wybierając dywany, mało kto zastanawia się nad tym jak zostały wyprodukowane. W sklepach i salonach dostępne są obecnie zarówno dywany naturalne, jak i syntetyczne. Decydując się na kupno jednego z nich, warto poznać różnice związane z metodami ich produkcji. Dzięki takiej wiedzy, osoba zainteresowana nabyciem kobierca, będzie wiedziała jaki produkt wybrać oraz co zyska decydując się na droższy, jednak jakościowo lepszy dywan.
Ręcznie tkany dywan
W przypadku tego typu luksusowych produktów, dominującą cechą jest wysoka jakość. W przypadku ręcznie tkanego dywanu Klient może mieć pewność co do dbałości o wszystkie, nawet najmniejsze detale.
Do produkcji takich dywanów wykorzystywane są materiały najwyżej jakości. Dzięki temu ich wartość jest naprawdę ogromna.
Ponadto w przypadku ręcznie tkanych dywanów można mieć pewność co do ich unikatowego charakteru. Każdy utkany dywan będzie jedyny i niepowtarzalny w swoim wyglądzie.
Innym niezwykle ważnym atutem ręcznie tkanego dywanu jest jego trwałość oraz gęstość i zwartość. W przypadku ręcznie wytwarzanego dywanu można zapomnieć o problemie wypadającego włosia. Co więcej, w dywanach tkanych, frędzle są nieodłączną częścią całego produktu. W przypadku maszynowo tworzonych dywanów, element ten jest dodatkowo doszywany, w celu poprawienia estetyki jego wyglądu.
Dywan produkowany maszynowo
Tkanie maszynowe odbywa się za pomocą tysiąca kołowrotków, które wprawiają nici w ruch. Wszystkie maszyny są tak zaprogramowane, aby wytworzył się odpowiedni wzór – taki sam na setkach produkowanych dywanów.
Co więcej, w kobiercu produkowanym maszynowo można wykorzystać jedynie 10 kolorów. Bardzo często podczas produkcji jednego dywanu tworzy się z nich kilka mniejszych - o różnych kształtach oraz wymiarach.
W celu uzyskania ich większej trwałości, dywany są dodatkowo zszywane lub mają doszywane frędzle. W dzisiejszych czasach coraz częściej, zwłaszcza w produkcji masowej, odchodzi się od wykorzystywania naturalnych materiałów w produkcji dywanów. Coraz powszechniej produkowane są one z materiałów syntetycznych, takich jak wiskoza czy polipropylen. Oczywiście, dodawane są: wełna czy bawełna, jednak ich ilość jest minimalna.
Dlatego tak cennym i unikalnym produktem są dywany tkane ręcznie, produkowane z naturalnych włókien najwyższej jakości, charakteryzujące się niebanalnym wzornictwem i bogatą, nasyconą kolorystyką.
Dywan dywanowi nierówny
Podsumowując powyższe porównanie dwóch technik tkania dywanów można stwierdzić, że ręcznie tkane dywany charakteryzują się nieporównywalnie wyższą jakością od tego typu produktów syntetycznych; są unikalne, szlachetne, luksusowe i niebywale trwałe. Do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie naturalne materiały, a praca nad każdym z nich wiąże się z ogromnym skupieniem tkacza i warunkowana jest jego długoletnim doświadczeniem.
To wszystko ma wpływ – z jednej strony na cenę takiego dywanu, która jest wyższa w porównaniu do produktów maszynowych; a z drugiej – na wspaniałą jakość tak wytworzonych kobierców.
Tkanie maszynowe również posiada swoje plusy – zwłaszcza dla osób, dla których unikalność i jakość nie odgrywają najważniejszej roli. W relatywnie krótkim czasie można bowiem wyprodukować naprawdę ogromną ilość dywanów, a ich cena jest odpowiednia niemal dla każdego nabywcy.
Stawiając na wyższość luksusowych produktów – ich niepowtarzalne wzornictwo oraz niecodzienne nasycenie barwami, warto skusić się na ręcznie tkane dzieła sztuki, jakimi są dywany naturalne.