Przegląd Popularnych Stylów Wystroju Wnętrz | Blog Alladyn

Przegląd Popularnych Stylów Wystroju Wnętrz | Blog Alladyn

Przegląd popularnych stylów wystroju wnętrz

Serię o popularnych stylach wystroju wnętrz rozpoczynamy artykułem podsumowującym najczęściej spotykane style wystroju wnętrz w Polsce. Podczas czytania artykułu warto pamiętać, że przełamywanie jednorodności stylowej jest jak najbardziej normą - najczęściej łączy się różne style, tak by funkcjonalność oraz styl pomieszczenia były jak najbardziej dopasowane do gustów domowników.

Styl klasyczny

salon w jasnych barwach z dużym beżowym dywanem   Styl klasyczny jest rozumiany inaczej w prawie każdej kulturze

Styl klasyczny może oznaczać spokojny i stonowany wystrój o jasnych kolorach, ale także może się odnosić do epoki klasycyzmu z XVIII i początku XIX wieku. W tym stylu dominują kolory ziemiste, marmurowe i beżowe – gdyż nawiązuje on do kultury rzymskiej.

Cechą odróżniającą ten styl od innych jest to, że meble oraz dekoracje zazwyczaj tworzą spójną całość i są kupowane w komplecie. Oznacza to ten sam kolor drewna, zasłon i obić. Materiały użyte do wystroju takich wnętrz są wysokiej jakości, jak skóra, drewno, marmur czy jedwab.

Dywany, które pasują do tego stylu to dywany jedwabne o spokojnych wzorach, często w symbolice nawiązujące do architektury klasycznej: kolumn oraz akweduktów. Mogą one mieć delikatne wzory roślinne. Raczej nie poleca się dywanów przedstawiających sceny lub obrazy, żeby nie zaburzyły harmonii i symetrii, która jest tak ważna dla stylu klasycznego.

Styl art deco

detal roślinny  Elementy łączące sztukę i przemysł, takie jak użycie metalu są jedną z podstaw stylu Art Deco

Początek dwudziestego wieku to era zmian i inspiracji tradycyjnym rzemiosłem, a jednocześnie eksperymentów oznaczających łączenie wielu elementów. I tak narodziła się idea łączenia przemysłu ze sztuką, a także używania elementów i materiałów przemysłowych do aranżacji wnętrz. Art Deco polega na łączeniu sztuki, inspiracji egzotycznymi kulturami, a także geometrii w piękną i funkcjonalną całość. Oznacza prostotę form, przez co często formy roślinne, czy sylwetki przedstawione są geometrycznie w dużym uproszczeniu.

Dywany pasujące do stylu Art Deco mogą przedstawiać symbole zwierzęce i roślinne, przedstawione za pomocą form geometrycznych. Jak w przypadku dywanów Perskich, tkanych przez plemiona, jak Bakhtiari czy Baluchior. Dywany te posiadają wzory o ostrych krawędziach i zawsze są tkane tradycyjnymi metodami w warsztatach tkackich, często rodzinnych, gdzie tkanie dywanów jest rzemiosłem przekazywanym sobie od pokoleń.

Styl kolonialny

wnętrze z dużymi obrazami i ornamentalnymi dywanami   Styl kolonialny charakteryzuje się przepychem

Styl kolonialny kojarzy się przede wszystkim z orientalnymi odmianami drewna oraz klasycznymi formami. Jest tak dlatego, że podróżnicy i inwestorzy, którzy przeprowadzali się do Afryki i Azji, chcieli poczuć się jak w domu – dlatego zlecali lokalnym fachowcom wykonanie mebli na wzór mebli Europejskich. Jednak wykonywano je z lokalnych drzew, co oznaczało odmienne, często ciemniejsze kolory. Jako że roślinność także była inna, często wiążą się z tym stylem palmy oraz wielkie paprocie.

Do tego stylu pasują dywany pakistańskie - orientalne, o żywych i ciepłych barwach jak czerwień czy pomarańcz.

Styl industrialny

zdjęcia w ramkach i industrialny kinkiet na zielonej ścianie   Styl industrialny to surowe wykończenia oraz dużo metalu

Stal oraz tworzywa sztuczne to elementy wyróżniające styl industrialny. Nie jest on wymysłem projektantów ale raczej zrodził się z potrzeby produkowania na skalę masową w latach 50-tych XX wieku, kiedy coraz więcej osób mogło sobie pozwolić na umeblowanie coraz większych domów i loftów w pomieszczeniach po dawnych fabrykach. Do surowych wykończeń wnętrz: betonu i gołych cegieł pasowały metale i plastiki.

Do tego stylu pasują dywany nowoczesne w jednorodnych kolorach, gdyż podkreślają one funkcjonalność wystroju. Mogą to być dywany wełniane, ze względu na świetną izolację temperaturową oraz na ich właściwości regulacji wilgotności powietrza.

Styl nowoczesny

nowoczesne wnętrze w bieli   Wnętrza nowoczesne są minimalistyczne i często wyglądają dość sterylnie, aż doda się do nich kolorowe akcenty.

W stylu nowoczesnym dominuje prostota. Nie musi to być surowe białe pomieszczenie jak na obrazku obok, ale jednak forma i kolory podstawy wystroju, to znaczy mebli i ścian muszą być proste. Meble mają być funkcjonalne i geometryczne, kolory jednolite i zdecydowane. Dominuje biel i czerń, co pozwala na stosowanie różnokolorowych akcentów.

Dywany do wnętrz nowoczesnych mogą być elementem przykuwającym uwagę – dlatego polecamy kolorowe dywany nowoczesne, o śmiałych barwach i ciekawych, skomplikowanych wzorach, nie tylko geometrycznych. W stylu nowoczesnym często wraca się do wzorów ludowych, przedstawiając je jednak w żywych i odważnych barwach.

Styl rustykalny

ogród zimowy w wiejskich klimatach   To styl nie tylko zarezerwowany dla wiejskich chatek

Styl rustykalny jest trudny do opisania, gdyż jak styl klasyczny, może przybierać wiele form. Polega on na kopiowaniu lokalnych wiejskich chatek i przenoszeniu ich atmosfery i ciepła do miejskich domów. Isnieje wiele odmian stylów rustykalnych i nawet bardzo popularne style wystroju wnętrz jak Styl prowansalski, czy amerykański wiejski są odmianą stylu rustykalnego.

zabudowana weranda z hamakiem   Styl rustykalny to dobry wybór do słonecznych pokoi oraz miejsc przeznaczonych do odpoczynku.

Do stylu rustykalnego pasuje bardzo wiele dywanów, w szczególności będą to wełniane dywany Gabbeh oraz jedwabno-wełniane, w naturalnych barwach. Mogą one być tkane nawet z wełny o wielu kolorach, która nie jest barwiona.

Do tego stylu pasują też dywany skórzane, które można użyć jako podnóżki do drewnianych foteli, oraz aby móc zatopić stopy w ciepłej sierści, na drewnianej podłodze.

Styl Shabby Chic

pokój z beżowo-różową meblościanką   Beżowo-różowa kolorystyka jest typowa dla stylu Shabby Chic – brakuje tylko dywanu

Shabby Chic nawiązuje do stylów rustykalnych, ale także do stylu klasycznego. Dominują w nim barwy pastelowe i meble w jasnych odcieniach, szczególnie malowane na biało. Jest to trochę mniej ozdobna odmiana stylu romantycznego, co widać szczególnie w dodatkach rodem z wiejskich domków.

Dywany nowoczesne o delikatnych barwach i jednolitych kolorach z wysokim runem bardzo dobrze pasują do tego stylu. Mogą do niego pasować też dywany jedwabne tkane w kolorach niebieskich i kremowych.

Styl skandynawski

jasny pokój z dwoma biurkami i dużą ilością zdjęć na ścianach   Wnętrza skandynawskie to poszukiwanie prostych i funkcjonalnych form

Ze stylem skandynawskim w Polsce kojarzy się przede wszystkim IKEA. Meble skandynawskie charakteryzuje prostota oraz funkcjonalność. Szafy są kwadratowe, obramowania okrągłe, kolory spokojne i stonowane. Używa się sporo powierzchni szklanych, a ozdoby ogranicza do minimum. Bardzo ważna jest w tym stylu ergonomia oraz wygoda użytkowania – wszystko jest na określonej wysokości, krzesła są wygodne, stoły funkcjonalne – bez zbędnych ozdobników.

Do tego stylu pasują dywany nowoczesne, szczególnie okrągłe, o dość krótko przyciętym runie, które łatwiej jest sprzątać. Kolory dywanów powinny być neutralne, ale nie bardzo ciemne lub naturalne: beżowe, szare, niebieskie są najlepszym wyborem, bo dobrze współgrają z użytymi nowoczesnymi materiałami.

Styl loftowy

loftowy salon z metalowymi schodami   Dużo wolnej przestrzeni oraz wygodne kanapy charakteryzują styl loftowy

Styl loftowy łączy się ze stylem industrialnym, w swoim zamiłowaniu do surowych materiałów. Kojarzony jest on z artystami, którzy przerabiali opuszczone fabryki oraz stare kamienice na warsztaty i pracownie – modernizując i zmieniając przestrzeń do swoich potrzeb.

Do tego stylu pasują surowe dywany wełniane - na przykład dywany Gabbeh, oraz dywany nowoczesne. Mogą mieć one jednorodny kolor i długie runo.

Styl minimalistyczny

kącik wypoczynkowy z żółtą leżanką   Minimalizm oznacza nastawienie na użyteczność i prostotę, co nie musi być równoznaczne z całkowitym brakiem dekoracji

Minimalizm to nie tylko styl wystroju wnętrz, ale także sposób na życie. Nie oznacza on ograniczania wygód czy rezygnowania z dekoracji. Chodzi w nim głównie o prostotę i funkcjonalność.

Minimalizm nie musi oznaczać brak dywanów, szczególnie jeśli mają one chronić przed zimnem. Jako że dywany pomagają utrzymać ciepło w domu, w wielu miejscach na świecie są one kluczowym elementem wystroju wnętrz, nawet tych minimalistycznych. Biorąc pod uwagę funkcjonalność do pomieszczeń minimalistycznych polecamy jedwabno-wełniane dywany nowoczesne, które łączą zalety wełny i jedwabiu.

W Dywany Alladyn oferujemy darmową prezentację dywanów w mieszkaniu lub biurze, tak żeby można było ocenić jaki dywan pasuje najlepiej do danego wnętrza. Zachęcamy do kontaktu!