Jak rozpoznać czy dywan był wykonany maszynowo, tuftowany czy tkany ręcznie?
Na co zwracać uwagę?
Cztery kluczowe elementy, które pomagają rozpoznać sposób wykonania i pochodzenie dywanu to: wzór dywanu, styl wykończenia obramowania, frędzle oraz materiał u spodu dywanu.
Rozróżnia się trzy główne sposoby tkania dywanów: tkane ręcznie, maszynowo oraz poprzez ręczne tuftowanie. Sposoby tkania warunkują specyfikę dywanu i każdy z nich nadaje dywanom charakterystyczne cechy, które wpływają na ich jakość, wartość i przeznaczenie. Dzięki nim można też samemu, w sklepie czy w domu, określić czy dywan był wykonany ręcznie, maszynowo czy był tuftowany, nawet gdy nie mamy takiej informacji.
Cechy dywanów tkanych ręcznie
Po pierwsze, przypatrzmy się dywanom orientalnym. Dywan orientalny, to dywan wykonany ręcznie z naturalnych włókien, z runem plecionym na osnowie. Charakteryzuje się on indywidualnym stylem i oryginalnymi wzorami. Często są to dywany jedwabne, lub dywany wełniane.
Szczegółowe wzory
Wzory dywanów tkanych ręcznie mogą być bardzo skomplikowane i często są jedyne w swoim rodzaju. Jeśli dywan miał mieć w założeniu symetryczny wzór, to można porównać jego połówki - wtedy zauważymy, że wzór na jednej połowie dywanu nie jest perfekcyjnym odbiciem drugiej połowy. Jest tak dlatego, że artysta-tkacz, który wykonał dywan tworzył go w swojej pracowni własnoręcznie, posługując się tradycyjnymi metodami tkania przez okres wielu miesięcy a nawet lat. Dlatego też dywany te, są uważane za dywany ekskluzywne.
Dodatkowo, wzory dywanów orientalnych są dużo bardziej wyraziste i szczegółowe od wzorów na innych typach dywanów. Jest tak dlatego, że tkanie ręczne pozwala osiągnąć wyższą gęstość tkania. Dzięki temu każdy szczegół może być wykonany z większą precyzją, oraz przy użyciu większej liczby różnych kolorów. Jest to szczególnie widoczne w dywanach perskich, dywanach indyjskich, dywanach pakistańskich, dywanach tureckich oraz dywanach chińskich - gdyż ich szczegółowe wzory są często inspirowane symboliką i lokalną kulturą.
Gęstość tkania dywanów tworzonych ręcznie
Gęstość tkania dywanów orientalnych, choć w przeważającej mierze wyższa niż innych typów dywanów, czasem lekko się różni, w zależności od części dywanu, dlatego w opisach dywanów podaje się średnią gęstość tkania. Gęstość tkania w znacznym stopniu wpływa na czas potrzebny do stworzenia dywanu, co też ma wpływ na jego wartość. Warto zauważyć, że dzięki wysokiej gęstości tkania w dywanach tkanych ręcznie, nici osnowy nie prześwitują.
Obramowanie, spód i frędzle
Na obramowaniu dywanu tkanego ręcznie widać, że runo i osnowa tworzą całość, a frędzle są przedłużeniem osnowy. Dodatkowo, obramowanie przy frędzlach może być trochę nierówne, ze względu na ręczny sposób produkcji. Spód takiego dywanu jest także mniej symetryczny, a sam kształt dywanu może nie tworzyć idealnego kwadratu lub prostokąta.
Cechy dywanów tuftowanych
Dywany tuftowane można poznać po obramowaniach, gdzie dokładnie widać, że zazwyczaj wysokie runo dywanu jest przeprowadzone przez tkaninę usztywniającą. Dodatkowo, frędzle są dodawane do dywanu już po zakończeniu procesu tkania.
Spód dywanów tuftowanych
Najłatwiejszym sposobem rozpoznania czy dywan był tuftowany jest spojrzenie na jego spód, który zazwyczaj będzie zrobiony z materiału o jednolitym kolorze, często jasno brązowym lub kremowym - zazwyczaj jest to materiał bawełniany przyklejony pod spód dywanu, żeby zwiększyć jego przyczepność do podłogi.
Cechy dywanów tkanych maszynowo
Dywany tkane maszynowo czasem również mogą być, choć częściowo, wykonane z naturalnych włókien oraz swoim projektem przypominać dywany orientalne - jednak różnią się od tych tkanych ręcznie, co widać szczególnie przy ocenie wzoru dywanu oraz jego wykonania na obramowaniach.
Wzory dywanów tkanych maszynowo
Ich wzory, pomimo powierzchownych podobieństw, różnią się, gdyż każdy ich element jest taki sam. Ta idealna symetria pozwala rozpoznać, że dywan był wyprodukowany w fabryce. Co za tym idzie, można mieć pewność, że dywanów o takim samym wzorze jest o wiele więcej.
Dodatkowo, wzory te nie będą aż tak wyraźne jak w dywanach orientalnych tkanych ręcznie, gdyż gęstość tkania dywanów wykonanych maszynowo jest mniejsza. Jest to też jeden z powodów, dla których w dywanach tkanych maszynowo białe nici osnowy mogą czasem prześwitywać.
Obramowania i frędzle dywanów tkanych maszynowo
W dywanach tkanych maszynowo wszystkie obramowania są proste, a włókna nie przechodzą przez osnowę, tylko kończą się równym maszynowym szwem i węzłami. W większości przypadków będą to włókna syntetyczne, o różnych kolorach uzyskanych za pomocą barwników chemicznych. Także w tych dywanach frędzle są dodawane już po zakończeniu produkcji - będą one albo doszyte, albo doklejone.
Czemu warto zwracać uwagę na te cechy charakterystyczne?
Przy wyborze dywanu warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób był wykonany - niska jakość wykonania dywanow tkanych maszynowo wiąże się z niską jakością użytych materiałów.
Aby mieć pewność, że dywan, który chcemy kupić jest dywanem ekskluzywnym, orientalnym, naturalnym i o wysokiej wartości warto zwróćić uwagę na to, czy posiada cechy dywanów tkanych ręcznie, które wymieniliśmy powyżej. Zachęcamy też do obejrzenia filmiku, który zainspirował ten wpis oraz, z którego pochodzą zdjęcia obramowań dywanów:
Jak możemy pomóć?
W naszym sklepie Dywany Alladyn dajemy gwarancję, że dywany orientalne, które oferujemy są dywanami tkanymi ręcznie, oraz że materiały, z których zostały wykonane są naturalne: jedwabne, wełniane lub wełnianio-jedwabne.
Gorąco też zachęcamy do skorzystania z oferty darmowej prezentacji wybranych przez Państwa dywanów w biurze lub w mieszkaniu. Nasza wykwalifikowana obsługa pomoże Państwu dobrać najlepszy dywan do Państwa potrzeb i przestrzeni.